יוזמה ממשלתית: ייאסר שיווק מוצרים זוללי חשמל

פורסם: 30 באוק׳ 2009, 9:37 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 25/10/2009
 
משרד התשתיות יעביר לאישור ועדת הכלכלה במושב החורף הקרוב שורה של תקנות לחיסכון בחשמל שיחסכו כ־50 מיליארד שקל לקופת המדינה עד שנת 2020. ל"כלכליסט" נודע כי המשרד מקדם את התקנות במסגרת תוכנית אב להתייעלות אנרגטית שהיעד שלה הוא להקטין את צריכת החשמל בישראל ב-100 מיליארד קילו-ואט בתוך עשור.
 
במסגרת התוכנית יוגבר הפיקוח על מכשירי החשמל הנמכרים בחנויות, כך שיעמדו בתקנים לחיסכון בחשמל. מכשירים שלא יעמדו בתקנים החדשים, הצפויים להיכנס לתוקף במהלך שנת 2010, ייאסרו לשיווק. פיקוח דומה הוחל בשנת 2004 על מזגנים ומקררים, אך בכוונת משרד התשתיות להחילו גם על מדיחי כלים, תנורי אפייה, מכונות כביסה ומייבשים.
 
משווקים של מכשירי חשמל אלה יחויבו לפרסם את הדירוג האנרגטי של כל מוצר - כך שהצרכן ילמד עד כמה התנור או מדיח הכלים שבכוונתו לרכוש חוסך חשמל לעומת מוצר של חברה מתחרה. צריכת חשמל נמוכה יותר של מכשירים הנפוצים במספר גדול של משקי בית בישראל ופועלים על בסיס יומי תתרום להפחתת הביקוש לחשמל. עוד מתכננים במשרד התשתיות להחיל בסוף שנת 2010 את התקנים החדשים גם על מקררים מסחריים, המשמשים לרוב את רשתות השיווק.
 
"התקן החדש לנצילות אנרגטית טובה יותר עשוי לחסוך לקופת המדינה בין שליש למחצית מהיעד שנקבע", אומר זאב גרוס, מנהל האגף לניהול משאבי תשתיות במשרד התשתיות. לדבריו, בשנת 2011 ניתן יהיה להחיל את התקן גם על מחממי מים (בוילרים). גרוס, שירצה על התוכנית במסגרת תערוכת "אקלימה" של קבוצת שטייר שתתקיים השבוע בתל אביב, הסביר כי התקנות ישנו את מגוון מוצרי החשמל על מדפי חנויות האלקטרוניקה בעשור הקרוב. לדבריו, מכירתם של חלק מהמוצרים זוללי האנרגיה לא תאושר עוד בישראל.
 
כדי לעמוד ביעדי החיסכון, מתכננים במשרד התשתיות גם לעודד מעבר לשימוש בנורות חסכוניות.
 
לכתבה בכלכליסט
Comments