הספארי של קוקה קולה: גן חיות או קישוט ירוק?

פורסם: 28 במרץ 2012, 13:03 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 באפר׳ 2012, 7:57 ]

איך להתייחס ליוזמות הירוקות של החברה? בזהירות. החברה מנסה לפנות מדרך הזיהום, אבל לא פתחה סניף של החברה להגנת הטבע

אבי גרצמן | 28/3/2012 14:25 
תגיות: קוקה קולה,גרינווש, מיחזור, שימוש מחדש
רק לפני שלוש שנים זכתה "קוקה בקולה" בגלובוס השחור, תואר מפוקפק שמחלקים ארגוני הסביבה לגוף שהתמיד לא לתרום לסביבה. בשנה האחרונה, כך נראה, מנסים בחברת המשקאות הגדולה לעשות מאמצים גדולים להיצבע בירוק. קיימות אינה טרנד חולף", אמר לפני שנה טל רבן, מנכ"ל החברה, "היא חלק מהאחריות שלנו כאנשים, כמנהלים וכהורים".

בשנה שעברה השיקה החברה חנות ממוחזרת במתחם "התחנה" בתל אביב. רבים הגיעו כדי לראות איך התכשיט והחולצה של היום היו פעם בקבוק או פחית. כשחלפו להם ימי חול המועד השיק התאגיד גם חנות אינטרנטית שהממשיכה לשווק מחזיקי מפתחות, ארנקים וחולצות מחומרים ממוחזרים.

השנה, מבטיחות הפרסומות, הולכת החברה אפילו צעד אחד קדימה. הם מזמינים את הציבור לטיול ב"סוואנה של הספארי הממוחזר". כך לדברי החברה: "הציצו דרך חריצי כיפת הזוחלים, גלו חיות באגמון ותתרגשו ממגוון חיות נוספות העשויות כולם מאריזות קוקה קולה!".

הפעם, לא הסתפקו במתחם התחנה, הפעם החגיגה מתרחשת בפארק המיחזור חירייה. הרי, מה יותר סמלי מהר הזבל שהפך לעמק המיחזור של ישראל, כשלצידו צפוי לקום הפארק הגדול במזרח התיכון. "אנו מאמינים שניתן ליצור שינוי אמיתי בעולם שסביבנו אם נפעל כולנו יחד", ציינו אנשי החברה באתר.
צילום מסך מאתר קוקה קולה
פילים בפחית? צילום מסך מאתר קוקה קולה
 
איך צריך להתייחס ליוזמות החוזרות של קוקה קולה? בזהירות. אין ספק החברה מנסה ככל שניתן לפנות מדרך הזיהום. בחברה נוהגים להתגאות בשיפור הביצועים של החברה בתחום הסביבתי: צמצום הפליטות בפס הייצור, חיסכון באנרגיה ובמים. מצד שני יש לזכור כי מדובר בחברה עסקית - המעודדות שתיית משקאות עתירי סוכר וכימיקלים ומייצרת מיליוני בקבוקים ופחיות - ולא בסניף של החברה להגנת הטבע.

יחד עם זאת, התייחסות צינית וביקורתית בלבד, עלולה לפגוע באופן משמעותי במוטיבציה של החברה לפעול למען הסביבה. הפתרון, נקיטת אמצעי זהירות. אם אתם מתכננים לצעוד עם ילדכם בספארי הממוחזר של קוקה קולה, חשוב שהדור הבא יבין כי את החיות עדיף לפגוש לא רחוק מפארק חירייה - בספארי או בסרטי הטבע של נשיונל ג'יאוגרפיק. שלא תיווצר אצלם חלילה התחושה שללא פחית אין פילים.
 

מיחזור ואומנות
נירית לבב
כלב משרשראות אופנים ממוחזרות נירית לבב
ואם אתם בכל זאת אבירי מיחזור ואומנות. הנה דוגמה דומה אבל שונה. ללא רעש יוצא דופן, בתיבת הדואר שלי נחתה הזמנה לתערוכה של האומנית הרב-תחומית נירית לבב. באותה העת שבפארק חירייה, עסקי המיחזור יעלו על גדותיהם, לבב תציג פסלי כלבים משרשראות אופנים ממוחזרות (התערוכה תוצג בגלריית הסנטר, בדיזנגוף סנטר, למשך שבועיים החל מיום שישי הקרוב, ה-30/3). זו דוגמה קטנה המציגה את ההבדל בין אומנות ירוקה, לבין מיזם משעשע שנע לאורך ציר הגרינווש.

כתבות קשורות:
 
 
 
 
Comments