תאגיד המיחזור האירופי של סוני ו-HP נכנס לישראל

פורסם: 24 בינו׳ 2014, 12:37 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 בינו׳ 2014, 12:38 ]

תאגיד ERP קיבל אתמול מהמשרד להגנת הסביבה רישיון למיחזור פסולת אלקטרונית ■ הוא גם חבר למוסד שיקומי מהצפון לצורך הקמת קבוצה משותפת - אקומיוניטי, שעל חברי הנהלתה נמנים דליה רבין ועמי איילון

מאת אבי בר-אלי, 13/1/2014

נפתחה התחרות בשוק המיחזור לפסולת אלקטרונית: תאגיד המיחזור האירופי (ERP (European Recycling Platform, שבבעלות יצרניות האלקטרוניקה הגדולות בעולם - בראון, Electrolux, סוני ו- HP - קיבל אתמול מהמשרד להגנת הסביבה, הכרה כתאגיד לאומי למיחזור מוצרי אלקטרוניקה. זאת, לקראת תחילת יישומו של חוק מיחזור פסולת אלקטרונית ב-1 במארס.

התאגיד חבר אל "אקולוגיה לקהילה מוגנת" - גוף חברתי־שיקומי מהצפון, שמעסיק עובדים בעלי מוגבלויות במפעלי מיחזור - כדי להקים קבוצה משותפת בשם אקומיוניטי, שאותה ינהל צחי עין־גל. בין חברי הדירקטוריון של אקומיוניטי נמנים בין היתר היו"ר יוסי בן שלום, ממקימי קבוצת הטכנולוגיה BDSI, עמי איילון, יו"ר אקי"ם, דליה רבין, יגאל בן שלום, לשעבר מנכ"ל הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה, ודורון קלאוזנר, סמנכ"ל בבנק מזרחי טפחות.

לפי חוק המיחזור החדש, יצרנים ומשווקים של ציוד חשמלי ואלקטרוני יהיו אחראים על מוצריהם גם לאחר שהצרכן מסיים להשתמש בהם. לפיכך, ב-2014 הם יהיו חייבים למחזר 15% מהכמות שהם מוכרים, ושיעור המיחזור מהמכירות יעלה מדי שנה ב-5%, עד ליעד של 50% מיחזור ב-2021.

כפי שנעשה בעת יישום חוקי המיחזור המקבילים, מצפה המדינה כי המשווקים יקימו תאגידים משותפים - כמו אל"ה (בקבוקי משקה) ותמי"ר (אריזות גדולות) - שיטפלו במרוכז בנושא המיחזור ובמימונם. אלא שעד כה ביקשו שתי חברות פרטיות להקדים את היבואנים והיצרנים, ולא להמתין שיקימו בעצמם מלכ"ר או התאגדות למיחזור - אלא להציע להם שירותי ניהול מיחזור. זאת, בתמורה להעמסת רווח יזמי על עלויות הטיפול שייגבו מהם, ושאמורות להתחרות בעלות הטיפול העצמי של העסקים.

צילום: אילן אסייג
מרכז מיחזור שכונתי בישראל
צילום: אילן אסייג

הראשונה שבהן היתה חברת מ.א.י - שאף היא הוכרה אתמול כתאגיד מיחזור מוכרז על ידי המשרד להגנת הסביבה. החברה מוחזקת בבעלות דן הלמן, לשעבר מנהל חברת קרנות הנאמנות של הלמן אלדובי (ואחיו של הבעלים, רוני הלמן); איש ההיי־טק אמנון שחרור; ומלכיאל רחמים, לשעבר סגן ראש מועצת גוש עציון. מ.א.י, שהודיעה אף היא על כוונתה לחבור לגופים המעסיקים בעלי מוגבלויות, גייסה באחרונה לתפקיד יו"ר החברה את שר התמ"ת ושר הגנת הסביבה לשעבר, שלום שמחון. לאחריה פנתה אל המשרד להגנת הסביבה קבוצת טביב־גרין סנטר, שעל חבריה נמנים שר הפנים לשעבר, אופיר פז־פינס, ויצחק קאול, לשעבר מנכ"ל בזק, והיא מוחזקת בבעלות אנשי המיחזור עופר ואייל טביב, התעשיין עודד פלר ואיש העסקים עוזי ברקוביץ'.

פנייתה אקומיוניטי בבקשה להכרה כ"גוף יישום מוכר" נבדלת משתי הפניות המוקדמות, בגלל הרקע היצרני של ERP. התאגיד נוסד ב-2002, לקראת יישום תקנות המיחזור של האיחוד האירופי, ופעיל כיום ב-40 מדינות.

מנכ"ל ERP, אומברטו רייטרי, אמר כי התאגיד הוא "היחיד שרשאי כיום לפעול בכמה מדינות במקביל, בהן בריטניה, ספרד, צרפת, גרמניה, איטליה, טורקיה וכעת גם בישראל", והוסיף כי החבירה ל"אקולוגיה לקהילה מוגנת", נועדה ל"הגשמת מטרות חברתיות חשובות מלבד המיחזור עצמו". יו"ר אקומיוניטי, יוסי בן־שלום, אמר כי "השותפות בחברה שאינה מתכוונת לחלק רווחים לבעלי מניותיה, מהווים אמירה ברורה מצדה של ERP על תמיכתה בתפישה הייחודית, המשלבת תפישה חברתית וסביבתית כאחת".

יש לציין, כי יישומו של חוק מיחזור פסולת אלקטרונית מלווה במבוכה - היות שאמור היה להיכנס לתוקף ב-1 בינואר. ואולם לפני שבועיים טענה ועדת הכלכלה של הכנסת כי המשרד להגנת הסביבה איחר בהגשת התקנות של החוק לאישור חבריה - ולכן דחתה הוועדה את יישום החוק בחודשיים.

לכתבה בדהמרקרComments