בבחינה: שילוב ביו-מסה בשרשרת ייצור החשמל

נשלח 19 בינו׳ 2011, 4:10 על ידי Sustainability Org

משרד התשתיות בוחן עם חברת החשמל שילוב ביו-מסה בייצור הפחמי של חברת החשמל. המטרה: לשלב בין 20% ל-30% ביו-מסה בתחנות

רונית מורגנשטרן | 18/1/2011 15:54

תגיות:
ביו-מסה, אנרגיה חדשה,חברת חשמל (סביבה),משרד התשתיות (סביבה)
שר התשתיות, ד"ר עוזי לנדאו, וצמרת משרדו קיימו מפגש עם נציגי הנהלת חברת החשמל בראשות המנכ"ל עמוס לסקר, לבחינת טכנולוגיות לשימוש בביו-מסה (חומר אורגני מן החי והצומח) בשרשרת הייצור הפחמי בחברה החשמל. הרעיון פורסם לראשונה במעריב עסקים לפני כחודשיים.

תחנת הכוח באשקלון.
תחנת הכוח באשקלון. "חברת החשמל ערוכה לשילוב ביו-מסה החל משנת 2014" צילום: אדי ישראל

במהלך המפגש הציגו שלוש חברות ישראליות יוזמות מוצעות בתחום הפחתת פליטות ממתקני ייצור חשמל: טכנולוגיה לייצור ביו-מסה לשריפה מעורבת עם פחם מעצי אשל אשר יפותחו כענף חקלאי חדש בישראל; ביו-פחם- תהליך קלייה של ביומאסה (טוריפיקציה) –שהופך כל חומר אורגני לביו פחם; ממיר קטליטי ייחודי אשר לטענת היזמים יכול לטפל בו זמנית בהפחתה של תחמוצות גופרית, תחמוצות חנקן וכספית בגזי שריפה.

במסגרת הדיון ציינה חברת החשמל כי כל טכנולוגיה חדשה שתבחן כוללת תהליך פיתוח ויישום וצריכה להיתמך ברגולציה מתאימה. שר התשתיות הדגיש במסגרת כי בכוונת המשרד לעודד שימוש בפסולת ליצירת אנרגיה תוך שימת דגש על קידום יוזמות וטכנולוגיות ישראליות. "אני רוצה לראות כיצד ניתן להפוך את  טכנולוגיית הפחם ירוקה יותר. זהו האתגר של כולנו", ציין לנדאו.

חברת החשמל ביצעה לאחרונה בהוראת משרד התשתיות מחקר על שילוב ביו-מסה בכל התחנות הפחמיות של חברת החשמל. מהמחקר שתוצאותיו הועברו למשרד התשתיות לפני כשבוע עולה, כי ניתן לשלב בין 20% ל-30% ביומסה בתחנות הכוח הפחמיות של חברת החשמל (אורות רבין בחדרה ורוטנברג באשקלון) כפי שנעשה למשל בהולנד. דבר שיקטין את פליטת הפחמן הדו-חמצני, וגם יביא להשגת יעדי השימוש באנרגיות מתחדשות בזמן קצר יחסית (10% עד 2020), משום שביו-מסה נחשבת לאנרגיה מתחדשת. המחקר תואם גם את השקפת משרד התשתיות וחברת החשמל, שלא להסתמך באחוזים גבוהים מדי (מעל 40%-50%) על גז טבעי.

"חברת החשמל ערוכה לשילוב ביו-מסה החל משנת 2014", ציין עמוס לסקר, מנכ"ל חברת החשמל. לדבריו, החברה בוחנת מגוון טכנולוגיות חדשות בתחום זה. לסקר הדגיש כי חברת החשמל פתוחה לכל יזם ישראלי המעוניין להציע פתרונות ביומאסה וטכנולוגיות ירוקות חדשניות.

בתום הדיון סוכם כי בתוך כחודש יתקיים דיון נוסף בנושא במשרד התשתיות, בשיתוף חברת החשמל במטרה להחליט על דרכי הפעולה האפשרויות לשילוב מהיר של טכנולוגיות ירוקות במערך הייצור.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
הפקת אנרגיה מביו-מסה? קיצור דרך

Comments