עד מארס: תוכנית לטיפול בשריפת פסולת פיראטית

פורסם: 9 בדצמ׳ 2010, 4:18 על ידי: Sustainability Org

כדי להימנע מהטמנת פסולת כנדרש נשרפת פסולת באופן לא חוקי בעשרות אתרים בכל רחבי הארץ. תוכנית ממשלתית תפתור את הבעיה?

nrg מעריב | 8/12/2010 17:13
תגיות: שריפת פסולת, זיהום אוויר

המשרד להגנת הסביבה יגיש בתוך שלושה חודשים תכנית עבודה מפורטת להתמודדות עם מפגע שריפות הפסולת הפיראטיות. כך הוחלט בדיון שנערך היום (ד') בוועדה המשותפת (פנים-עבודה) לנושא סביבה ובריאות.

שרפות פסולת גורמות למפגעי ריח ולזיהום אוויר במרחק של עשרות קילומטרים ממקור השרפה. השרפות גורמות גם לזיהום קרקע ומים, להשחתת שטחים פתוחים ולעלויות כיבוי ולבזבוז מים הכרוך בכך. בגליל, למשל, יש למעלה ממאה אתרי פסולת פיראטיים. ובגליל המערבי יש כ-20 אתרים לפחות שבהם הפסולת נשרפת בתדירות גבוהה.
צילום: זכריה ניקסון
שריפת פסולת בעמק בית הכרם צילום: זכריה ניקסון

על אף שמדובר במכת מדינה אין אף גורם בארץ המרכז נתונים על שרפות הפסולת. מדובר בדרך כלל בשריפת פסולת מסוגים שונים: גזם, פלסטיק, ניילון, צמיגים, חומרי הדברה. עו"ד יהל בן נר, ממטה המאבק למען הזכות לנשום אוויר נקי, ציינה בדיון כי הפסולת נשרפת בעיקר ביישובים חקלאיים וביישובים ערביים. היא הדגישה כי שריפת הפסולת פולטת חומרים רעילים ומסרטנים שיוצרים זיהום אוויר ופוגעים בבריאות התושבים החשופים לשריפות.

על פי הנתונים שהוצגו בדיון ומבוססים על מסמך מקיף שהוכן במרכז המחקר והמידע של הכנסת, לפחות 30% מהשריפות בשטחים פתוחים מקורם בשריפת פסולת. למרות שתופעת השריפה ידועה למשרדי הממשלה ומפריעה לתושבים, היא עדיין אינה מגיעה לסיומה. "ייתכן כי אמצעי האכיפה אינם מתאימים לחומרת הבעיה", נכתב במסמך של מרכז המחקר של הכנסת.

יורם הורביץ, סמנכ"ל לרשויות מקומיות במשרד להגנת הסביבה, ואמיר לוין, מפקד המשטרה הירוקה, הסכימו עם טענה זו. בדיון הם הציגו תמונת מצב לפיה אין בידי המשרד להגנת הסביבה מספיק כוח אדם שיכול להתמודד עם כל אחת מהשריפות.

יו"ר הוועדה חנין ביקש, כאמור, מהמשרד להגנת הסביבה להכין תוכנית שתתמודד עם המפגע. במסגרת התכנית, ייבחן הצורך בתיקוני חקיקה, תיבחן אפשרויות של יצירת ברירת קנס או עיצומים מנהליים ותכלול התייחסות להיבטים התקציביים ובכלל זה תיבחנה תועלות ועלויות של ניטור ופיקוח אוויריים.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
השריפה הגדולה בתולדות ישראל
השפעת שריפת היער בכרמל על ההתחממות הגלובלית ומה אנחנו יכולים וצריכים לעשות
Comments