זבל חשמלי

פורסם: 29 בנוב׳ 2012, 5:16 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בנוב׳ 2012, 5:16 ]

פרויקט הפרדת הפסולת הביתית בישראל הולך ומתרחב. אם יצליח, האשפה תוכל להפוך ממפגע למקור אנרגיה

מאת צפריר רינת, 29/11/2012
 

כשמדובר בענייני סביבה, אין ספק שפרויקט הפרדת הפסולת הביתית בישראל לצורכי מחזור הוא הפרויקט שזכה בשנים האחרונות למימון הממשלתי הנרחב ביותר. בקרוב יגיע השלב שבו יתברר, אם ההשקעה השתלמה. לאחר שלב ניסיוני של הפרדת פסולת על ידי תושבים, שהיו מעורבות בו שכונות ספורות בערים הגדולות, אמורה פעילות ההפרדה להתרחב כבר בשנה הקרובה, לכדי פריסה עירונית מלאה.

המשרד להגנת הסביבה קבע יעד של מחזור כמחצית הפסולת בישראל עד סוף העשור, לעומת פחות מ-20% כיום. אחת הסיבות למהלך הזה היא המפגעים הרבים שיוצרים אתרי הטמנה והמחסור החמור בשטחים לאתרים כאלה. מחסור זה עשוי להביא לכך, שבתוך שנתיים ל-14% מהפסולת לא יהיה מקום באתרי ההטמנה הקיימים.

המשרד בחר 32 רשויות מקומיות, המקבלות תמיכה בהיקף של מאות מיליוני שקלים לצורך הקמת תשתיות להפרדת הפסולת לזרם יבש (בעיקר פלסטיק ונייר) ורטוב (בעיקר שאריות מזון). בנוסף מקבלות הרשויות תמיכה של 300 מיליון שקל להקמת תחנות שבהן תמוין הפסולת ותישלח למחזור, וסיוע נוסף לצורך הקמת מתקנים שבהם יתבצע מחזור או שהפסולת תנוצל להפקת אנרגיה.

עם הרשויות המקומיות המשתתפות בתוכנית נמנות ערים גדולות כמו אשדוד, באר שבע, כפר סבא וחדרה. ערים גדולות נוספות נמצאות בשלבי הצטרפות. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, כ-100 אלף משקי בית כבר מפרידים פסולת במסגרת תוכנית התמיכה. המובילה היא המועצה האזורית עמק חפר, שבה 12 אלף משקי בית עברו להפרדה. "הרוב המכריע של הרשויות מתקדמות על פי הקצב שעליו התחייבו לפני שהעברנו להם תמיכה כספית", אומרת מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, עו"ד אלונה שפר-קארו.

אשדוד היא דוגמה מובהקת לדרך הארוכה שעבר הטיפול בפסולת בישראל, ולדרך הארוכה שעדיין נותרה. מדובר בעיר בת רבע מיליון תושבים, שעד לפני קצת יותר מעשור העבירה כמעט את כל הפסולת שלה לאתר ההטמנה "רתמים", שהיה חסר כל תשתית בסיסית למניעת זיהום סביבתי. בשלב הראשון נסגר "רתמים", והפסולת הועברה לאתר חדיש יותר בנגב. לאחר מכן החלה העירייה להפעיל מרכזי מחזור, שאליהם תושבים יכולים להביא מכלי משקה, נייר ופסולת אלקטרונית. אבל שיעור המחזור נשאר נמוך ביותר, ומרכזי המחזור נהפכו לא פעם לאתרי פסולת.

בשנתיים האחרונות השתלבה אשדוד בתוכנית להפרדת הפסולת של המשרד להגנת הסביבה. העירייה קיבלה תמיכה של 54 מיליון שקל והחלה בהקמת המערכת להפרדת הפסולת, הכוללת שימוש בפחים נפרדים. כיום כ-8,000 בתי אב בעיר מפרידים פסולת. בנוסף שיפרה העירייה את מרכזי המחזור ואת ההסברה לתושבים. לדברי דני אלגרט, ראש אגף התברואה, הפיקוח והחניה בעיריית אשדוד, בתוך שנה תהיה הפרדת פסולת בכל השכונות בעיר. יישום מלא של ההפרדה יעלה את שיעור מחזור הפסולת עד ל-40%. מדובר באתגר לא פשוט מאחר שבעיר מגוון אוכלוסיות וקהילות, ורמת המודעות הסביבתית אינה אחידה. העירייה תמשיך להפעיל את המערכת הקיימת של מרכזי המחזור, שכל אחד מהם משרת כיום כ-5,000 תושבים.

חשוב להדגיש, שהרשויות המקומיות, בבואן להשקיע בפרויקט הפרדת הפסולת, פועלות מתוך הכרח כלכלי: המשרד להגנת הסביבה הצליח, באמצעות הליכי חקיקה, לייקר באופן משמעותי את ההיטל על כל טונה של פסולת המגיעה לאתר הטמנה, והפך את ההשקעה במחזור להכרחית. גם למגזר הפרטי יש תמריץ, בדמות החוקים החדשים המחייבים יבואנים ויצרנים לאסוף ולמחזר פסולת אריזות ופסולת אלקטרונית.

החוליה החלשה ביותר בתוכנית של המשרד להגנת הסביבה היא המחסור במתקנים האמורים למיין את הפסולת שהפרידו התושבים לזרמים שונים, ובמתקנים האמורים למחזר ולהפיק חשמל משאריות הפסולת. המתקנים הקיימים אינם יכולים לטפל בכל כמויות הפסולת שיופרדו. חלקם מיושנים והוקמו בלא אישורים ובלא אמצעים מתאימים למניעת מפגעי ריח.

ברשויות המקומיות וכן בקרב מומחים לבעיות סביבה יש מי שמשוכנעים, שהמשרד להגנת הסביבה רצה לייצר הצלחה בתוך פרק זמן קצר והטיל על הרשויות המקומיות ועל המגזר העסקי מטלה כלכלית ולוגיסטית שיהיה קשה לעמוד בה בלוח זמנים של שנים ספורות. הושמעו גם טענות, שהמשרד לא הקדים וערך בדיקה מעמיקה דיה של ההשלכות הכלכליות שיהיו למדיניות הפרדת הפסולת וחוקי מחזור הפסולת.

המשרד להגנת הסביבה מציג, לעומת זאת, מגוון תוכניות בשלבים מתקדמים לתכנון והקמת שורה ארוכה של מתקנים שיוכלו למיין ולמחזר פסולת. מדובר בין היתר בכמה מתקנים אזוריים, שבהם תעבור הפסולת הרטובה תהליך הנקרא בשם "עיכול אנאירובי", היוצר גז מתאן, שניתן לנצל אותו לייצור חשמל. בנוסף נמשך הליך התכנון של שני מתקנים גדולים למחזור וניצול פסולת לייצור אנרגיה באזור גוש דן, אחד מהם בצמוד לאתר חירייה. אחד המתקנים יוכל לקלוט כאלף טונות של פסולת מדי יום. חלק ממנה יועבר למחזור וחלק ישמש לייצור אנרגיה.

אשדוד מעבירה כיום את הפסולת המופרדת למתקן באזור שפלת יהודה, ההופך אותה לדשן חקלאי, אבל העיר מעוניינת בפתרון מקומי. לכן החלה לתכנן בסיוע המשרד להגנת הסביבה תחנה למיון וטיפול בפסולת. בתחנה הזאת יהיה מתקן, שבו יהיה אפשר לייצר חשמל בהליך עיכול אנאירובי. ביום שהמתקן יתחיל לפעול - יהיה אפשר לומר, שהושלם התהליך שהתחיל בהטמנה בלתי סביבתית של הפסולת ונגמר בכך שהיא נהפכת למשאב המייצר אנרגיה.

לכתבה בהארץ

 
 
Comments