מס ירוק? היבואן ישלם, לא הציבור

פורסם: 3 ביוני 2012, 7:10 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 ביוני 2012, 7:11 ]

הטענה שהחקיקה הסביבתית פוגעת במשק מגוחכת. בכל העולם כבר מבינים שהדרך לשגשוג היא צמיחה ירוקה. תשובה לרותם סלע

מאת גלעד ארדן, 31/5/2012
 
תגיות: פסולת אלקטרונית, מיחזור,חקיקה ירוקה, צמיחה ירוקה, גלעד ארדן

מעריב, 30/5: רגולציה ירוקה היא אנטי חברתית

מדינת ישראל עשתה השבוע צעד נוסף במהפכת המיחזור. החוק למיחזור פסולת אלקטרונית, שאושר בוועדת הכלכלה של הכנסת, מטיל את האחריות לאיסוף הפסולת האלקטרונית ולמיחזורה על היבואנים ועל המשווקים.

החברות, שמשקיעות מיליוני שקלים בפרסומות כדי למכור לנו את האשליה ש'שדרוג' וקניית מוצרים שאנחנו לא צריכים באמת יעשו אותנו מאושרים יותר, יקחו על עצמן את העלויות ואת האחריות למחזר את הפסולת שמוצריהן מייצרים. האחריות הזאת תביא לשיפור באיכות המוצר ובאורך חייו, לשימוש בחומרים מזהמים פחות בתהליך הייצור ולשמירה על בריאות הציבור.

ישנ מי שמנסים לטשטש את חשיבות החוק באמצעות איומים מופרכים שהחוק יביא לעליית מחירם של מוצרי החשמל. תנו לי להרגיע אתכם - החוק הזה לא יגרום לעליית מחירים. התחרות על ליבו של הצרכן תאלץ את יבואני מוצרי החשמל להקטין במקצת את רווחיהן ולקבל אחריות.
מה עם הזיהום?

הייתי מצפה מכתבים לבדוק עובדות ולא לכתוב מאמרים כמו המאמר שפרסם אתמול רותם סלע על בסיס דוח שנכתב "מטעם" איגוד לשכות המסחר. לצערי סלע מוביל במאמריו קו אנטי סביבתי שתומך באינטרס של בעלי ההון במקום לרווחת הציבור.

האם מר סלע מעדיף שנמשיך לגלגל את עלויות פינוי הפסולת על הציבור הרחב במקום שנטילן על יצרני המוצרים? מדוע תושבי שכונת התקווה, לדוגמה, צריכים לסבסד בתשלומי הארנונה שלהם את פינוי הפסולת האלקטרונית המרובה של התושבים ברמת אביב שגם צורכים יותר מוצרי חשמל? החוק למיחזור פסולת אלקטרונית בא למנוע את העוול הסביבתי והחברתי הזה שנמשך שנים.

הדוח שאיגוד לשכות המסחר הציג בדיון בכנסת הוא מגמתי (בלשון המעטה) ומוטה. לפי הדוח, בעקבות החוק תהיה עלייה במחירי מוצרי החשמל, אף שמחקר אובייקטיבי שנערך עבור המשרד להגנת הסביבה הצביע על עלייה נמוכה הרבה ליישום החקיקה. הפער הוא מובן מאחר שהיבואנים העדיפו להתעלם מן הרווחים שצפויים להגיע לידיהם ממיחזור חומרי הגלם - רווחים של מיליוני שקלים רבים שהיום פשוט "נקברים" באדמה. אין לנו אוצרות טבע מיותרים ולא עתודות קרקע מיותרות לקבור בהם מתכות מזוהמות. מה עם הזיהום מר סלע?

הטמנת פסולת, ובמיוחד פסולת אלקטרונית, מזהמת את הקרקע ואת המים שלנו. זיהום שבסופו של דבר יצריך השקעה אדירה מהקופה הציבורית. אין שום סיבה שהיבואנים ימשיכו לזהם את משאבי הטבע של כולנו מבלי לשלם על זה. בכל העולם, כמו בישראל, מבינים שיש לצמצם את הטמנת הפסולת ככל הניתן עד להפסקה מוחלטת של ההטמנה.

איני מקבל בשום אופן את הטענה המגוחכת שהחקיקה הסביבתית פוגעת במשק הישראלי. בכל העולם מבינים היום שהדרך היחידה לצמיחה כלכלית יציבה היא צמיחה ירוקה שכוללת בתוכה את השיקולים הסביבתיים. הצמיחה הירוקה תחזק את הכלכלה הישראלית, תוסיף עשרות אלפי משרות למשק, תמשוך משקיעים מכל העולם ותמתג את ישראל כמובילה בינלאומית.

 
Comments