סקר: כשליש מהפסולת בישראל הוא שאריות מזון

פורסם: 14 ביוני 2014, 12:14 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 ביוני 2014, 12:15 ]

בסקר של המשרד להגנת הסביבה נלקחו דגימות ממאות משאיות זבל ומאלפי מכלים ופחים. הפלסטיק מהווה "רק" 18% ממשקל הפסולת

מאת צפריר רינת, 11/6/2014

הישראלים שותפים למגמה העולמית של השלכת כמויות גדולות של מזון. משקל המזון המושלך הוא כשליש ממשקל הפסולת הביתית במשאיות האיסוף, והוא מגיע בכמויות גדולות גם לפחים המיועדים לפסולת יבשה בלבד. כך מתברר מנתוני סקר ארצי של הרכב הפסולת של המשרד להגנת הסביבה.

את הסקר ערכה בשביל המשרד חברת שחף, בשנים 2013-2012. נלקחו בו דגימות מ-550 משאיות ומאלפי כלי אצירה, ומעבדה קבעה את תכולת הרטיבות של הפסולת.


על פי ממצאי הסקר, שאריות מזון מהוות 34% ממשקל הפסולת הביתית שנבדקה במשאיות איסוף. שיעור זה עולה ל-44% כשבודקים כלי אצירה (מכלים ופחים), שכן המזון טרם נדחס במשאית. במקום השני נמצא הפלסטיק, המהווה 18% משקל הפסולת. ממצא מעניין הוא השיעור הגבוה של חיתולים חד-פעמיים, המהווה 6% ממשקל הפסולת. כאשר נעשה הסקר להרכב פסולת דגימות בעיר החרדית ביתר, היה משקל החיתולים 12%.

כאשר בוחנים את המגמות לאורך השנים מתברר, ששיעור הפסולת האורגנית (שאריות מזון) במשקל הפסולת ירד במידה ניכרת, ועלה שיעור הפלסטיק והנייר. מה שמעיד שישראלים צורכים יותר מזון ארוז מבעבר. ועם זאת, שיעור הפסולת האורגנית בישראל הוא עדיין גבוה לעומת מדינות אחרות. בישראל יש שיעור גבוה במיוחד של פירות וירקות שלא נצרכו או נרקבו. החלק המשמעותי של הפסולת האורגנית מצדיק, לדעת עורכי הסקר, את מדיניות המשרד להגנת הסביבה המתבססת על  הפרדת פסולת יבשה ורטובה, לפני העברתה למיחזור.

בסקר נבדקו משאיות שהובילו פסולת שהופרדה בכמה רשויות מקומיות, והתברר שאיכות הפרדת הפסולת שעושה הציבור טעונה שיפור. 35% פסולת שאריות מזון נמצאו בכלי אצירה המיועדים לפסולת יבשה בלבד. נתון מעניין הוא שחלק גדול ממשקל הפלסטיק בפסולת הלא-מופרדת הוא של פלסטיק גמיש כמו שקיות ויריעות, המכיל נוזלים רבים שמקורם בשאריות מזון.

נפח הפסולת בישראל הוא משמעותי בכל הקשור לשטח הנדרש לפינויה - ופלסטיק, קרטון ונייר מהווים יחד 69% מנפח זה.


Comments