גם בת"א יפרידו אשפה: הפסולת האורגנית תהפוך לחשמל

פורסם: 20 בדצמ׳ 2010, 7:04 על ידי: Sustainability Org

אחרי הרבה דיבורים, עיריית תל-אביב מתחילה במהפכה הירוקה: 8,000 משפחות בשכונת נווה אליעזר יהיו הראשונות שיפרידו פסולת יבשה ורטובה. פחים מיוחדים כבר הוטמנו בשכונה והעירייה פתחה בקמפיין להעלאת המודעות ולשינוי ההרגלים

אביב לביא | 20/12/2010 7:45
תגיות: מיחזור, הפרדת פסולת, תל אביב (סביבה)

מהפכת הפסולת מגיעה לתל-אביב: אחרי שנים של דיבורים והכנות, 8,000 המשפחות התל-אביביות הראשונות יתחילו השבוע להפריד את האשפה הביתית לשני פחים: אחד המיועד לאשפה "רטובה" (שאריות מזון) והשני - לכל השאר. אלה שנבחרו להיות הירוקים הראשונים של תל-אביב הם תושבי שכונת נווה אליעזר שבדרום העיר.

כבר הבוקר אמורים תושבי השכונה לחוש בתכונה מיוחדת ברחובות. בעירייה בחרו לעטוף את פרויקט ההפרדה בסלוגן "נפרדים מהצפרדעים" - אותם מכלי אשפה גדולים, מכוערים וירוקים שעיטרו את רחובות העיר במשך כל כך הרבה שנים.

במקום הצפרדעים הוותיקות, הוטמנו בנווה אליעזר פחים מיוחדים המשוקעים מתחת למפלס הרחוב. ליד כל בניין הוטמנו פחים גדולים לאשפה רטובה וליבשה. בימים הקרובים יוטבע על מדרכות השכונה איור של צפרדע ולצדו הכתובת "נפרדים מהצפרדע" (בצבעים ידידותיים לסביבה). במקביל יסתובב בשכונה שחקן מחופש לצפרדע שיצטלם עם התושבים וישוחח איתם במטרה להעלות את המודעות להפרדת האשפה. בבתי הספר נערכו בתקופה האחרונה פעולות הסברה בכיתות.
צילום: אריק סולטן
הפרדת פסולת בסביון. עכשיו גם בתל אביב צילום: אריק סולטן
הפרויקט עבר דרומה

ההשקה הרשמית של הפרויקט תיערך ביום שישי באירוע שיתקיים במתנ"ס נווה אליעזר בהשתתפות בתי הספר ותושבי השכונה. במהלך האירוע יצפו התלמידים בהצגות וישתתפו בסדנאות בנושאי מיחזור ואשפה. כמו כן, יחולקו שקיות מתכלות בשני צבעים - חום לפסולת הרטובה וירוק ליבשה. באותה הזדמנות יחולקו לתושבים דפי הסבר עם רשימת הפריטים שאותם יש להשליך לפחים הרטובים (שאריות מזון מבושל, שאריות פירות וירקות, קליפות ביצים, עצמות, שאריות לחם וכו').

על-פי התוכניות המקוריות של עיריית תל-אביב, ההפרדה היתה אמורה לצאת לדרך דווקא ברמת אביב ג', שם התבצעו בשנים האחרונות כמה פיילוטים ונערכו פעולות הסברה ושיתוף הציבור. מסיבות שונות הוחלט להעביר את הפרויקט דרומה, לשכונה שנמנית עם החלק התחתון של הסולם הסוציואקונומי.
אם המהלך יצליח תהיה זו סטירת לחי לטענה

שרק ביישובים ובשכונות בעלי אוכלוסייה מבוססת ניתן לשנות הרגלים ולסגל אורח חיים ידידותי לסביבה.

"כשמדברים על הפרדה תמיד מודאגים מגודל המטבח - איפה יהיה מקום לשני פחים", אומר גורם בעירייה, "אבל אם בדירות הקטנות בנווה אליעזר יהיה מקום, אז בכל מקום יהיה". במקביל לפיילוט בנווה אליעזר שכרה עיריית תל-אביב את שירותיה של חברת ייעוץ חיצונית שאמורה לגבש מתווה לטיפול העירוני בהפרדת הפסולת.

הפרדת האשפה מחייבת גם הפרדה במערכי האיסוף של העירייה. האשפה הרטובה בנווה אליעזר תיאסף בנפרד ותשונע למפעל חץ אקולוגיות שפועל במסגרת פארק המיחזור בחירייה, הנמצא לא רחוק מהשכונה, אשר בו יפיקו מהפסולת האורגנית אנרגיה. במידה שהכמויות שיגיעו יהיו גדולות מיכולת הקליטה של המפעל, נערכים בעירייה להפוך את הפסולת העודפת לקומפוסט.
סיירת אשפה

הכניסה של עיריית תל-אביב למעגל ההפרדה היא עוד נדבך במהפכת הפסולת שמקדם המשרד להגנת הסביבה, והיא מבוצעת תוך שיתוף פעולה ובתמיכה תקציבית של המשרד. כזכור, בקיץ האחרון הכריז השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, כי תוך 3 שנים לפחות חצי מיליון ישראלים יפרידו אשפה בבתיהם. באותו מעמד הודיע המשרד להגנת הסביבה על השקעה של 200 מיליון שקל בתוכנית סיוע לרשויות שיירתמו למאמצי ההפרדה, וכי הוא פועל להקמתה של מעין סיירת ערים שתוביל את המהלך.

מעבר להיבט הסביבתי, לראשי הערים והרשויות המקומיות יש עניין ברור בהפחתת כמות האשפה המופנית לאתרי ההטמנה, זאת בשל העלייה התלולה הצפוייה בהיטל ההטמנה בשנים הקרובות. ישראל נמצאת בפיגור עצום לעומת אירופה בכל הנוגע להיקפי המיחזור. מתוך כלל הפסולת הביתית בישראל (כ-4.2 מיליון טון בשנה שמתוכם 40% פסולת רטובה) - רק כ-13% מגיעים למחזור, בעוד הרוב המכריע מועבר לאתרי ההטמנה, לעומת שיעורי מיחזור של 90%-50% במדינות אירופה. הפסולת המוטמנת בישראל תופסת שטחי קרקע יקרים ומתפרקת תוך פליטת גזי חממה, ואי-הניצול שלה גורם להפסד כספי ישיר למשק. להערכת המשרד להגנת הסביבה, ניתן להפיק מהפסולת הביתית המוטמנת כיום חומרי גלם בשווי כ-380 מיליון שקל בשנה.

בשנים האחרונות גדל בהתמדה מספר היישובים המצטרפים למעגל הפרדת האשפה, אך עד כה היה מדובר בכמה עשרות יישובים קטנים, אשר רובם בצפון. בשנה האחרונה נכנסה לתוקף הפרדת האשפה בכמה שכונות בזיכרון יעקב ובסביון, ונערכו ניסיונות ראשונים גם בשכונת בית הכרם בירושלים. עיריית רעננה הכריזה על הצטרפותה למעגל ההפרדה בחודשים הקרובים, ותל-אביב היא הראשונה מבין הערים הגדולות שמנסה את כוחה בהפרדה בקנה מידה משמעותי.

בסביון זה עובד
5 חודשים לאחר שהתחילו להפריד אשפה בסביון, מסכמים במועצה המקומית בשביעות רצון את הנתונים: מתוך 1,200 משקי בית בסביון וגני יהודה, רק 6 מסרבים להשתתף בפרויקט. ומה שיותר חשוב: 85% מהאשפה הרטובה של היישוב ממוחזרת, הישג מרשים בכל קנה מידה.

סביון נכנסה למעגל ההפרדה ביולי האחרון, כאשר לכל בית ביישוב חולקו שני פחים קטנים למטבח ושני פחים גדולים שעומדים מחוץ לבית. בשיתוף פעולה עם עמותת ארץ כרמל נערכו ביישוב פעולות הסברה. אנשי המועצה דיווחו כבר בשלבים הראשונים על היענות רבה ושיתוף פעולה נלהב מצד התושבים.

אשר קיויתי, מנהל המחלקה לאיכות הסביבה במועצה, מספר שבתחילת הדרך נרשמו גמגומים: "אנשים הכניסו את האשפה הלא נכונה לפח הלא נכון. האמת היא שהייתי קצת פסימי, חששתי שזה לא יסתדר. אבל השבוע היינו במפעל חץ אקולוגיות שמקבל את האשפה שלנו והופך אותה לביו-גז, וקיבלנו המון מחמאות".

כדי להגיע ליעדים, מספר קיויתי, סיגלו לעצמם עובדי המועצה הרגל משונה - לחטט בפחים של התושבים כדי לוודא שההפרדה מתבצעת היטב. "אבל ייתכן שנפסיק את זה", הוא אומר, "היו מקרים שאנשים נעלבו. יש בזה משהו מאוד פולשני".

למועצה, שבראשה עומד מושיק ליפץ יש גם תוכניות לצרף להפרדה את 6 המשפחות המורדות: "כרגע זה וולונטרי", אומר קיויתי, "אבל אנחנו מנסחים חוק עזר של המועצה שיהפוך את ההפרדה לחובה, וברגע שהוא יאושר נאכוף אותו באמצעות קנסות. אנחנו רוצים להגיע ל100%- מחזור".

לכתבה באתר nrg
Comments