דרום ת"א: הפיילוט להפרדת פסולת מעורר התלהבות

פורסם: 7 ביוני 2012, 6:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 ביוני 2012, 6:33 ]

החודש הושק הפיילוט להפרדת פסולת בתל אביב, לאחר כישלון פיילוט קודם. סיון שדמון התלווה למדריכים מטעם העירייה בשכונות דרום העיר ומצא התלהבות סביבתית מפתיעה

מאת סיון שדמון, 6/6/2012
 
תגיות: תל אביב (סביבה),הפרדת פסולת,מיחזור
אחרי הכישלון החרוץ שנחל הפיילוט הראשון להפרדת פסולת בתחומי העיר תל אביב, שנערך בשכונות נווה אליעזר וליבנה, הוא מתחדש בימים אלה והפעם עם השקעה מסיבית בהסברה.

הלן דבורקין, תושבת שכונת נווה אליעזר בת 27, היא פריקית אמיתית של מיחזור ואקולוגיה. בקבוקי פלסטיק היא כבר מזמן משליכה לכלובים היעודיים ואפילו דאגה שהכלוב יוצב ממש ליד ביתה ואף משכנעת את הדיירים האחרים ביתרונות העניין.

מבחינת מיחזור נייר היא מקפידה על קלה כחמורה. כשהגיע עובד מטעם העירייה להסביר לה ולאמה אסיה על נוהל הפרדת האשפה האורגנית והיבשה ולהעניק להן פח פלסטיק חום מיוחד לאשפה האורגנית, שתי הנשים הסבירו לו בסבלנות שהן יודעות הכול, ואפילו יותר. "יצא ככה שאנחנו הסברנו לו ולא הוא לנו", הן צוחקות.

צילום: ראובן קסטרו
יונתן מדריך את הלן דבורקין ואמה אסיה בביתן צילום: ראובן קסטרו

האפשרות להפריד בין סוגי פסולת כבר קיימת בשתי השכונות יותר משנה, וגם המיכלים המיוחדים מוטמנים לאורך הרחובות ומאפשרים את ההפרדה. השכונות המרוחקות, שנבחרו לשמש כפיילוט התל-אביבי לתוכנית הארצית של המשרד לאיכות הסביבה להפרדת אשפה כבר ידעו אכזבה אחת, כשהניסיון הראשון הושק בסוף 2010 והוכרז ככישלון אחרי כמה חודשים.

אחרי הכישלון, הגיעו בעירייה למסקנה שהבעיה היא בחינוך ובהסברה. לכן הפעם גייסה העירייה שתי חברות חיצוניות שמתמחות בהטמעת תהליכים חברתיים-סביבתיים. אנשיהן הכינו תוכנית וכדי ללמוד מה דרוש כדי להצליח הפעם פנו למובילי דעת קהל בשכונה כמו מורים, רבנים, מנהלי ועדי בתים ועוד. לאחרונה גויסו 12 עובדים, שעוברים דלת דלת, מחלקים את חומרי הסברה ומסבירים על הפרויקט.

אחד מהם הוא אדם פלפס, מאמן כושר בן 33 שחי מרכז תל אביב ומגיע כל יום רכוב על אופניו משם. "זה חלק מהעניין. אני לא מזהם ומבזבז דלק ככה", הוא אומר כשהוא מגיע למתנ"ס של נוה אליעזר כדי לקחת את הפחים וחומרי ההסברה, שכוללים ברושור ומגנט עליהם מפורטים סוגי הפסולת שיש להשליך לפח המיוחד במקום לרגיל.

יש היענות מצד הדיירים?
"כן. רובם מקבלים אותי בברכה. יש כאלה שמתנדבים לעזור אבל קשה לאמוד את ההתקדמות".

ויש גם סרבנים?
"יש גם כאלה. יש שטורקים לי את הדלת בפנים ויש כאלה שלא פותחים ואני מנסה לשכנע אותם בצעקות מעבר לדלת. אבל הרוב פותחים ומקשיבים בשמחה".

עם מגבת וסיגריה

אגב, כשהצטרפתי למסבירים בבניין מס' 8 ברחוב קהילת ברזיל בשכונה בשלוש דירות מתוך שש הצלחנו לתפוס את הדיירים. גבר  אחד פתח את הדלת עם מגבת וסיגריה בפה והתנצל שזה לא זמן נוח אבל לקח בשמחה את הפח וחומרי ההסברה. משפחה אחרת סירבה לדבר ואת השלישית פגשנו במדרגות והם הבטיחו לעקוב אחרי ההוראות.

"בכל ביקור בערך חמישים אחוז מהתושבים נמצאים ועל כל 30 משפחות יש אחת שמסרבת להכניס אותנו הביתה", מסבירה איריס ונטורה שמנהלת את הפרויקט מטעם "קומיוניטי". אבל אנחנו מנהלים מעקב מדויק וחוזרים לכל משפחה שלא קיבלה הסבר".

הפחים, שמוטמנים בכ-67 מקומות ברחבי השכונות, בולטים בצבעוניות שלהם, חום לאשפה האורגנית וירוק ליבשה. לורית ליבוביץ, מנהלת הפרויקט מטעם חברת "תובנות", מספרת שאחד הדברים שעלו בהפקת לקחים מהנסיון הראשון היה שהרגלית עליה יש לדרוך כדי לפתוח את מכסה הפח המוטמן לא הייתה בולטת מספיק. "למדנו המון מהקשר עם התושבים", היא אומרת.

כדי שיהיה קל להבין איזו אשפה הולכת לאן, מצוין הדבר במדבקה שמונחת על הפחים הקטנים וגם על שלט ליד הגדולים. בנוסף מחולק לכל דייר מגנט עם תזכורת ואפילו "קו חם" אליו ניתן לשלוח סמס קצר, עם שם המוצר הנתון בסימן שאלה (למשל "מסטיק") ומיד לקבל תשובה לאיזה פח הוא מתאים.

 
Comments