מתקן למיחזור פסולת וייצור אנרגיה יוקם בחירייה

פורסם: 20 בספט׳ 2013, 10:34 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בספט׳ 2013, 10:35 ]

עלות המתקן, שאמור לפעול בתוך שנה וחצי, תהיה 400 מיליון שקלים. זהו המתקן הראשון בישראל שהופך פסולת לדלק

מאת צפריר רינת, 8/9/2013

בפארק המיחזור בחירייה תונח היום (שני) אבן הפינה של מתקן חדיש לטיפול ומיחזור פסולת. המתקן יהפוך חלק מהפסולת של גוש דן למקור אנרגיה למפעל המלט ברמלה הנמצא בבעלות חברת נשר. כמו כן ניתן יהיה להעביר חלק מהפסולת למפעלי מיחזור באמצעות הפעלת מתקני מיון חדישים.

עלות המתקן החדש תהיה 400 מיליון שקלים והוא אמור להתחיל לפעול בתוך שנה וחצי. זהו המתקן הראשון בישראל מסוג RDF (הפיכת פסולת לדלק). הוא מוקם ביוזמת איגוד ערים דן לתברואה, ואת ההקמה והניהול בפועל יבצעו חברת נשר ותאגיד ואוליה השולט על חלק משמעותי משוק הטיפול בפסולת בישראל.

לדברי דורון ספיר, ממלא מקום ראש עיריית תל אביב ומנהל איגוד ערים דן, המתקן החדש יטפל מדי יום במחצית מהפסולת של גוש דן. "פסולת נייר, קרטון ופלסטיק איכותית יותר תועבר למפעלי מיחזור", הסביר ספיר. "פסולת נייר, טקסטיל ופלסטיק שפחות מתאימה למיחזור תועבר לתנורים של מפעל נשר". ההערכה היא שקרוב ל–40% מהפסולת שתיכנס למפעל תועבר למיחזור או למפעל המלט.

צילום: מוטי מילרוד

כדי לספק את התוצרים הנדרשים ייעשה שימוש במתקנים חדישים למיון פסולת. לדברי ספיר, המתקן יוכל לקלוט ולטפל בפסולת שלא עברה הפרדה בערים למרכיבים יבשים ורטובים וגם בפסולת שעברה הפרדה. לדברי ספיר, האיגוד מעוניין להעניק תמריץ כספי לכל רשות שתעביר פסולת שכבר עברה הפרדה, אבל עד עכשיו לא נענתה פנייתם למשרד להגנת הסביבה לקבל תקציב לצורך העניין.

המתקן החדש אמור להיות חלק ממתחם מיחזור המוקם בחירייה וחלק מפארק אריאל שרון. במתחם כבר פועל מתקן קטן להפקת חשמל מפסולת אורגנית ויש כוונה להקים בו מתקנים למיחזור גזם ופסולת בניין. כיום משמש מתחם אתר חירייה בעיקר כתחנת מעבר לקליטת הפסולת של גוש דן והעברתה להטמנה בנגב. הקמת המתקן החדש התעכבה בעקבות הליך משפטי שניהלה חברה לטיפול בפסולת שטענה שהיה צריך להקימו לאחר הליך של מכרז. בסופו של ההליך המשפטי אושרה הקמת המתקן במתכונת הנוכחית.

לדברי גלעד אוסטרובסקי מעמותת "אדם טבע ודין", המתקן החדש בחירייה הוא צעד בכיוון החיובי, אולם הצלחתו תלויה ביכולת של הרשויות באזור להפריד פסולת. "המתקן אמור להיות מהלך שמשלים את הפרדת הפסולת במשקי הבית למרכיבים יבשים ורטובים", הסביר. "מרבית הרשויות בגוש דן עדיין לא הצטרפו לתהליך או עשו זאת רק באופן חלקי".

לכתבה בהארץ

Comments