המדינה מתכננת מתקן ענק למיחזור פסולת

נשלח 6 באוג׳ 2011, 3:26 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 07:34 03/08/2011

בתוך שלוש שנים אמור המתקן למיין ולמחזר פסולת עירונית ולקלוט חלק משמעותי מזו שבאזור המרכז


המשרד להגנת הסביבה הגיע למסקנה שיש לזרז הליכי תכנון גם בנושא הטיפול בפסולת והחל לקדם בתיאום עם משרדי התשתיות והאוצר מתקן ענק למיון ומיחזור פסולת עירונית שאמור לקלוט חלק משמעותי מהפסולת באזור המרכז בתוך שלוש שנים. ההחלטה לקדם הקמת מתקן כזה התקבלה לאחר שבמשרד להגנת הסביבה נוצר חשש ממשי כי עקב חסמים לא יוקמו על ידי רשויות מקומיות ויזמים פרטיים המתקנים הנחוצים לקליטה וטיפול בפסולת המיועדת למיחזור.

על פי הערכת המשרד להגנת הסביבה, בתוך שלוש שנים יעברו 1.5 מיליון תושבים להפריד פסולת במשקי הבית לזרם יבש (בעיקר נייר ופלסטיק) ורטוב (בעיקר שאריות מזון) באמצעות פחים נפרדים. זאת כדי שניתן יהיה להעביר אותם למתקני מיחזור ובכך להפחית את כמות הפסולת המועברת להטמנה.

אולם לדברי מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, אלונה קארו-שפר, התברר שיש קושי רב בקידום הקמת מתקנים מתאימים לקליטת הפסולת שתופרד. "כיום יש כמה מתקנים שניתן להשתמש בהם רק לתקופת ביניים ואף אחד מהם לא עומד בסטנדרטים כמו אלה הקיימים למשל באירופה", ציינה.

במשרד להגנת הסביבה מציינים שיש חסמים רבים בהקמת מתקנים חדשים. "יש קושי באיתור שטח בגלל תחרות עם עוד גורמים או שיש בעיות הקשורות לבעלות על הקרקע", ציינה קארו-שפר. "יש גם ראשי ערים שאמנם פועלים לטובת הפרדת הפסולת בתוך עריהם, אבל לא מוכנים שיהיה בתחום השיפוט שלהם מתקן לקליטת הפסולת כי הוא יוצר גם מפגעים".

במשרד מציינים בין השאר את עיריית כפר סבא המתנגדת למתקן לקליטת פסולת בתחומה ואת מועצת שוהם הפועלת לסגירת מתקן למיחזור פסולת. "אני לא ישן בלילה מהמחשבה שעוד מעט יותר ממיליון אנשים יפרידו פסולת ולא יהיה לאן להעביר אותה", הודה השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, בכנס בנושא פסולת שבו השתתף לאחרונה.

כדי למצוא פתרון לחסמים אלה החלו מחוזות המשרד להגנת הסביבה להכין בקצב קדחתני תוכניות אב לטיפול בפסולת, ובהן ינסו לאתר שטחים מתאימים למתקני מיון ומיחזור פסולת. המהלך העיקרי שמקדם המשרד הוא הקמת מתקן ענק בשיטה דומה לזו שבה תוכננו והוקמו מתקני ההתפלה, זאת באמצעות תכנון על ידי המדינה ולא על ידי יזמים פרטיים או רשויות מקומיות כפי שהיה עד היום.

"אנחנו מנסים לאתר באזור המרכז שטח שבו יוקם מגה-מתקן שיוכל לקלוט כמות גדולה של פסולת", הסבירה קארו-שפר. "המדינה היא זו שתבצע את כל הליכי התכנון ואז תוציא מכרז ומי שיזכה בו יקים ויפעיל את המתקן לפרק זמן שתקבע המדינה". ככל הנראה יהיה זה משרד התשתיות שיגיש לאישור את תוכנית המתקן שיוגדר כמתקן תשתית בעל חשיבות לאומית. בין השאר נבחן לאחרונה אתר הנמצא סמוך לעיר רמלה.

ראש מועצת שוהם, גיל לבנה, מסר שאתר הפסולת הפועל ליד שוהם עומד למצות את השטח שהיה בו להטמנת פסולת. לדבריו, לשוהם יש חלופה לטיפול בפסולת שיפרידו התושבים. מעיריית כפר סבא נמסר: "אנו רואים חשיבות רבה בהפרדת הפסולת והמיחזור ואף הקצינו מקום למתקן לקליטת הפסולת באזור תעשייה חדש".

לאחרונה החל המשרד להגנת הסביבה להעביר כספי תמיכה לרשויות מקומיות כדי לסייע בתוכניות להפרדת פסולת. עם זאת, התקציב העומד לרשות המשרד לא הספיק למילוי כל בקשות הסיוע, וערים כמו בת ים, ראשון לציון ואילת עדיין לא זכו לקבל תמיכה.

לכתבה בהארץ
Comments