אחרי הבדיקות והעיכובים: בוצת מי השפד"ן תהפוך לדשן

נשלח 1 ביוני 2011, 8:08 על ידי Sustainability Org

בסיום פיילוט ארוך מפעל דן-וירו יושק מחר. המפעל מעבד את הבוצה המזהמת, שאריות השפכים של תושבי גוש דן, לדשן חקלאי. במפעל מקווים לטפל בקרוב בשבעה מיליון קוב בוצה

nrg מעריב | 1/6/2011 17:06
תגיות: בוצה, שפד"ן, זיהום ים,

אחרי עיכובים, מחלוקות ובירוקרטיה לרוב יושק מחר (ה') מפעל דן-וירו, ההופך את בוצת השפד"ן (או בשמו החדש "איגודן"), בתהליך פשוט ומהיר, לדשן לחקלאות. מדובר במפעל מהפכני, שפועל בטכנולוגיית N-Viro, ללא מטרדי ריח והשפעות שליליות על הסביבה. עם סיום תהליך העיבוד הופכת הבוצה המזהמת לדשן חקלאי ולחומר בעל שימושים נוספים, בהם אנרגיה חליפית.

הבוצה היא החומר המוצק שנותר לאחר שמסתיים תהליך טיהור השפכים בשפד"ן, שהוא מכון טיהור השפכים הגדול בישראל, הקולט את הביוב של כל גוש דן. בעוד המים המטוהרים מועברים לשימוש בחקלאות, הבוצה השחורה מוזרמת באמצעות צינור ללב הים, ונשפכת למים בעומק של כחמישה קילומטרים מול חופי ראשון לציון.

הבוצה מהווה מפגע קשה לסביבה הימית, ובמהלך הזמן נוצרה מעין "קרחת יער" אקולוגית סמוך לנקודת המוצא של הצינור. בשנים האחרונות נרקמה הסכמה בין הנהלת השפד"ן, ארגוני הסביבה והמשרד להגנת הסביבה, על מציאת פתרון יבשתי לבוצה ועל הפסקת הזרמתה לים. הפתרון: הפיכת הבוצה לדשן חקלאי - תהליך שנעשה, כאמור, באמצעות טכנולוגיה הנקראת N-VIRO.
צילום: יח''צ
הבוצה שהפכה לדשן צילום: יח''צ

בדיקות מעבדה מוצלחות

כבר כיום, בתקופת ההרצה המפעל (שבשליטת גרנית הכרמל מקבוצת עזריאלי) מטפל ב-15% מכמות הבוצה. עם סיום תקופת ההרצה, בחודש אוגוסט, משוכנעים במפעל כי יצליחו לטפל בכל כמות בוצה, כשבעה מיליון קוב, מצב שיביא להפסקה מוחלטת של הזרמתה לים.

צילום: יח''צ
מפעל דן-וירו. מבט מבפנים צילום: יח''צ

במפעל ערכו בדיקות מעבדה לעשרות טונות של בוצה שעברו טיפול במתקן. לדבריהם, התוצאות שהתקבלו מוכיחות כי הטכנולוגיה עובדת בהצלחה יתרה. התוצר שהתקבל ישמש כדשן לחקלאות לאחר שעמד בקריטריונים המחמירים ביותר של המשרדים להגנת הסביבה, הבריאות והחקלאות.

"אנו גאים בכך שטכנולוגית הטיפול בבוצה שנשיק מחר, היא טכנולוגיה זולה, מהירה ליישום וללא השפעות סביבתיות קשות, שתמנע מהתושבים הגרים סמוך לשפדן מטרדי ריח", ציין זהר פולובין, מנכ"ל GES, השולטת על המפעל.

לכתבה באתר nrg
Comments