האתגר הבא: מיחזור פסולת אורגנית

נשלח 6 ביולי 2011, 2:40 על ידי Sustainability Org

חוק האריזות יצא לדרך ואיתו הצורך לטפל בפסולת שמקורה בשאריות מזון. הזדמנות למצוא פתרונות להפחתת הפסולת ומיחזורה

גלעד אוסטרובסקי | 5/7/2011 15:24    
תגיות: חוק האריזות, מיחזור,פסולת אורגנית
חוק האריזות יוצא בימים אלה לדרך. במסגרת החוק ימוחזרו מדי שנה כ-600 אלף טון של אריזות המורכבות מקרטון, נייר, פלסטיק, מתכת וזכוכית. זהו צעד בעל משמעות גדולה, אולם, בנקודת הזמן הזו, יש לזכור כי החלק המרכזי בפסולת הביתית בישראל הנו פסולת אורגנית, כ-1.5 מליון טון בשנה, המורכבת בעיקר משאריות מזון.

הפסולת האורגנית גורמת למרבית הבעיות הסביבתיות הנגרמות מפסולת ביתית: פליטת גזי חממה ותשטיפים המאיימים לזהם את מי התהום, אך מנגד, לפסולת זו תועלת רבה: כאשר היא מעובדת לקומפוסט היא תורמת לשימור הקרקע, מצמצמת את צריכת המים ומשפרת את התוצרת החקלאית. אולם, כדי שניתן יהיה להפוך את הפסולת לקומפוסט יש להפרידה במשקי הבית כך שתתקבל נקייה, ללא מזהמים, ראויה לעיבוד ולפיזור בשדה. הפרדת הפסולת איננה משימה מסובכת עבור משקי הבית, אך זהו בהחלט אתגר עבור הרשות המקומית המנהלת את איסוף הפסולת והטיפול בה.

ואכן, רשויות מקומיות לא מעטות נרתמו לעניין, והיום תכניות הפרדה במקור כבר מבוצעות ב-18 רשויות מקומיות, ביניהן: זכרון יעקב, עמק חפר, רעננה, כפר סבא, מודיעין, משגב, מגידו, בת ים, תל אביב, סביון, רמת השרון, הגליל העליון, עמק יזרעאל, שהם, קרית אונו ושוק מחנה יהודה בירושלים. התושבים מפרידים בביתם את הפסולת האורגנית, משליכים אותה לפח מיוחד (שצבעו חום) ומשם משונעת הפסולת למתקן הטיפול ליצירת אנרגיה וקומפוסט המחליפה דשנים כימיים שיצורם כרוך בפליטות גזי חממה ובעומס סביבתי גדול.
שער לקיימות

במישור הכלכלי מהווה ההפרדה במקור חלופה כדאית משני טעמים עיקריים: האחד, מחיר הטמנת הפסולת במטמנות עולה בהתמדה והיטל ההטמנה הנוסף למחיר ההטמנה ימשיך לעלות בהתמדה עד לשיעור של 90 שקל לטון לפני הצמדה ומע"מ בשנת 2015. השני, קרן הנקיון מעניקה תמיכות גדולות לרשויות המקומיות עבור תכנון והצטיידות בפחים החדשים ומציעה אף תמיכה נוספת לפי מפתח של מספר משקי הבית המצטרפים להפרדה במקור.

מעבר לגבולות התחשיבים הכלכליים והסביבתיים, ההפרדה במקור מהווה שער לקיימות  והיא מספקת כר מצויין למהלך חברתי קהילתי משמעותי. תושבים רבים רואים בפסולת בעיה של ממש והם מביעים את רצונם לקחת חלק בפתרונה.

השינוי מתחיל לקרום עור וגידים וכמו כל צעד ממשי בתחום הקיימות הוא מצריך הערכות חדשה, שינוי דפוסי חשיבה, מתן פתרונות לבעיות חדשות ומעל הכל מחויבות אמיתית לדרך הקיימות. הקשיים לרשות המקומית אינם מבוטלים, אך התמורה היא גדולה; מחזור חמישים אחוזים של הפסולת הביתית – וסיפוק רב על שותפות במעשה השמירה על הסביבה שלנו.

דרכים להפחתת פסולת אורגנית יוצגו מחר (ד') בכנס המיחזור השלישי של "אדם טבע ודין" בשיתוף התאחדות התעשיינים

הכותב, גלעד אוסטרובסקי, הוא ראש תחום פסולת ומחזור ב"אדם טבע ודין"
לכתבה באתר nrg

Comments