הטלוויזיה סיימה את תפקידה? גם היא תמוחזר

נשלח 18 ביוני 2011, 6:37 על ידי Sustainability Org

שתי הצעות חוק חדשות מבקשות לטפל גם בציוד אלקטרוני ישן. האחריות על פינוי הפסולת וטיפולו יוטלו על היצרנים והמשווקים

nrg מעריב | 16/6/2011 16:00
תגיות: פסולת אלקטרונית, מיחזור

חוק האריזות עוד לא נכנס לתוקף ובמשרד להגנת הסביבה נערכים לשלב הבא: מיחזור פסולת אלקטרונית. המשרד הפיץ היום (ה') תזכיר חוק ממשלתי לטיפול סביבתי בציוד אלקטרוני. על פי המסמך, תוטל  אחריות על יצרני ויבואני מוצרי אלקטרוניקה לממן את הפינוי והטיפול בפסולת שנגרמת  מהמוצרים אותם הם משווקים.
טלוויזיה ישנה. בדרך למיחזור?
טלוויזיה ישנה. בדרך למיחזור? צילום: SXC

במקביל, הצעת חוק דומה שיזמה אדם טבע ודין והוגשה על ידי ח"כ ניצן הורוביץ תעלה לדיון ביום ראשון בוועדת השרים לענייני חקיקה. "הצעת החוק תאפשר לישראל לעלות מדרגה ולטפל באופן נאות בפסולת האלקטרונית, ולהפוך את המטרד הסביבתי למשאב כלכלי", אומר מנכ"ל העמותה, עו"ד עמית ברכה.

הצעת החוק של המשרד להגנת הסביבה מבוססת על עיקרון מרכזי של 'אחריות יצרן מורחבת', לפיו  מוטלת האחריות על יצרן או יבואן לטפל בפסולת הנוצרת מציוד אלקטרוני שהוא משווק, ולשאת בעלות הכרוכה בכך. מדובר בחוק נוסף במסגרת חוקים דומים, בניהם, חוק האריזות, חוק מיחזור צמיגים וחוק הפיקדון על בקבוקי משקה.

הטמנה עד 2020 בלבד

ההצעה קובעת כי היצרני יחויבו לאסוף פסולת ציוד אלקטרוני בשיעור של 65%  מסך משקל הציוד האלקטרוני שמכר בממוצע באותה שנה; בתי עסק יחויבו להעניק שירות החזרת פסולת מוצר; החל משנת 2020, תיאסר הטמנת פסולת ציוד אלקטרוני שאינה תוצר לוואי של מיחזור. כמו כן, יחויבו היצרנים והיבואנים להכין  מדריכים לטיפול סביבתי והכנה לשימוש חוזר לכל ציוד אלקטרוני שהם מוכרים.

במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי "החוק קובע הסדרים לטיפול סביבתי בציוד אלקטרוני, שנועדו לעודד שימוש חוזר בציוד זה, לצמצם את כמות הפסולת הנוצרת ממוצרים אלו, למנוע את הטמנתם ולהקטין את המפגעים הסביבתיים ובריאותיים הנוצרים מטפול לא ראוי בפסולת ציוד אלקטרוני".

על פי נתוני  המשרד, משקל פסולת הציוד האלקטרוני בארץ מוערך בכ-85 אלף טון בשנת 2010. לדבריהם, שיעור הגידול בכמות הפסולת מסוג זה גבוה משיעור העלייה השנתי הכולל בכמות הפסולת המוצקה בישראל.

"אורח החיים המודרני והעלייה ברמת החיים מעודדת החלפת מוצרים אלקטרונים ושדרוגם באופן מהיר, דבר הגורם להשלכת המוצרים הישנים וליצירת פסולת רבה", אומר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. לדבריו, הטלפונים הניידים, הטלוויזיות, המקררים או המחשבים הנזרקים, פוגעים בבריאות ובסביבה של כולנו. "החוק החדש יסדיר לראשונה את מנגנוני הטיפול בפסולת הנוצרת ממוצרי האלקטרוניקה ויהווה צעד נוסף לטיפול מתקדם בפסולת".

לכתבה באתר nrg
Comments