חוץ מקוטג' ממחזרים הכל

פורסם: 3 בספט׳ 2010, 0:01 על ידי: Sustainability Org

במושב גני עם מצאו פתרונות מיחזור כמעט לכל סוגי האשפה. כולל פסולת אלקטרונית, בגדים ואפילו כלי בית. מי שמפר את הכללים - ייקנס

סופ
אביב לביא | 4/9/2010 10:11

ביום שלישי שעבר לבש גני עם חג. רבים מבני 85 משפחות המושב הקטן שליד הוד השרון התקבצו ליד מגרש הספורט. מישהו לקח חבל, השחיל עליו בקבוקים ירוקים וריקים של "ספרייט", וראש המועצה גזר את החבל בחגיגיות. מרכז המחזור של המושב הושק רשמית.

זה לא סתם מרכז מחזור. צירוף המילים השחוק הזה עושה עוול לפרויקט מרשים של אישה אחת - רוב המיזמים הירוקים באמת, למרבה הצער, הם תולדה של אדם אחד שנדבק בחיידק הירוק - שהחליטה שגני עם צריך להיות ספינת דגל, אות ומופת בתחום הטיפול בפסולת. העובדה שהאישה שבה מדובר היא גם במקרה מזכירת המושב-איילת שחם - הופכת את הגשמת התוכניות לנגישה הרבה יותר.

מרכז איסוף הפסולת פועל כבר מספר שבועות, אבל לרגל השקתו הרשמית הפיצה שחם מכתב בין החברים המתאר את השירותים שהוא מציע. דומה שחוץ מקופסאות קוטג' (שאמורות להיות מטופלות במסגרת חוק האריזות העתידי), היא מצאה פתרון יישובי כמעט לכל סוגי האשפה: "מתקנים לאיסוף בקבוקי פלסטיק, נייר, סוללות וקרטונים הם בגדר מובן מאליו", היא אומרת.

אחר כך מגיע תורם של סוגי האשפה שאינם מובנים מאליהם: "קנינו ב-1,600 שקל מתקן מחברה שאוספת פסולת אלקטרונית, ובכל פעם שהמתקן יתמלא במכשירי חשמל משומשים הם יבואו לרוקן אותו. חברה אחרת תאסוף בגדים למחזור, ובגדים במצב טוב יימסרו לנזקקים באמצעות עמותת "מלב"י" בכפר סבא. כלי בית, צעצועים, דיסקים וספרים יימסרו לעמותת "חיים", ובקבוקים ופחיות שנכללים בחוק הפיקדון יימסרו במרוכז והכסף שנקבל תמורתם ייכנס לקופת איכות הסביבה של המושב".
צילום באדיבות איילת שחם
מרחב המיחזור בגני עם. מרוב מיחזור, לתושבים כמעט אין מה לזרוק לפח צילום באדיבות איילת שחם

יותר מכל, שחם גאה בשירותי ריסוק הגזם שהיא מציעה לחברי המושב. הגזם מחלקות חקלאיות ומגינות פרטיות הוא הפסולת הכבדה ובעלת הנפח הגדול ביותר ביישובים צמודי קרקע. עכשיו הגזם המרוסק יחזור לגינות ולחלקות לטובת חיפוי קרקע, שמסייע בהדברת העשבים ובמניעת אידוי מים. "הבשורות הטובות", אומרת שחם, "הן שההוצאות על המרסקת ועל פיתוח מרכז המחזור מתקזזות עם הסכומים שהיינו מוציאים עד היום על פינוי הגזם מהמושב, שהגיעו לכ-8,000 שקל בחודש".

הוצאה חדשה נוספת הוא שכרו של פקח לענייני איכות סביבה. "יש כאן שיתוף פעולה מדהים", אומרת שחם, "עוד לפני שהמרכז התחיל לפעול מכרתי קומפוסטרים לחצי ממשקי הבית שמפרידים לבד את האשפה לאורגנית ורגילה. לרוב המשפחות יש מודעות סביבתית גבוהה, אבל חשוב שיידעו שמי שמפר את הכללים, יכול לחטוף קנס, אפילו עד 500 שקל. בנוסף, כדי לוודא שאנשים מביאים למרכז המחזור רק את מה שהם מתבקשים, נתקין בו מצלמות שיפעלו 24 שעות ביממה".


האם הנהלים הקשוחים הללו לא הופכים אותה לאישה הרעה של המושב? "אני לא יכולה להגיד שאין כאלה שכועסים עליי, אבל בסך הכל אנשים כאן מאוד מודעים ומפרגנים. אולי כי אני בוחרת לשמוע מה שאני רוצה. אני לא רודפת אחרי אף אחד לבדוק מה יש לו בפח, אבל הרעיון הוא שאנשים יתרגלו להתנהג אחרת עם האשפה שלהם, ושעבור הדור של הילדים שלנו ההרגלים האלה כבר יהיו מובנים מאליהם. בסך הכל המרכז פתוח חודשיים, והוא פשוט מפוצץ. מכל המושבים בסביבה אנשים מביאים את הפסולת שלהם, אבל זה בסדר, הזמנו אותם".

לכתבה באתר nrg
Comments