ל"ג בעומר אקולוגי בגוש דן: עצים מחירייה למדורה

פורסם: 16 במאי 2011, 21:21 על ידי: Sustainability Org
ילדי כמה ערים במרכז יוכלו לחסוך לעצמם את ההתרוצצות בחיפוש אחר קרשים למדורות החג. הם יקבלו עצים מפארק חירייה, וכך גם יסייעו לצמצם את כמות הפסולת שנטמנת בקרקע
יעל דראל

מדורות ל"ג בעומר, שבדרך כלל נחשבות למטרד סביבתי לא קטן, יוכלו השנה דווקא לסייע לסביבה. הסיבה: תושבי גוש דן יוכלו לראשונה לקבל לקראת החג "עצים ממוחזרים" מפארק חירייה, וכך גם לסייע לצמצם את כמויות הפסולת הנשלחות להטמנה בקרקע. ל"ג בעומר יחול ביום ראשון הקרוב, ו"ליל המדורות" המסורתי יהיה בלילה שבין שבת לראשון.  

המהלך הזה הוא יוזמה משותפת של אתר חירייה וחברת אקו-לוגי טכנולוגיות, האחראית על טיפול בפסולת בניין בהיקפים של כאלפיים טונות ביום. במהלך השנה הצטברו בשטחה כ-100 טונות של עצים, שהושלכו לאחר שימוש כחלק מפסולת הבניין הנשלחת לטיפול בפארק. כמויות הענק הללו, מסבירים בחברה, יכולות לשמש את הציבור לטובת המדורות ולסייע גם לתהליך המיחזור וההטמנה.

מדורת ל"ג בעומר בשנה שעברה. השנה אפשר לעזור לטבע (צילום: AFP)

פסולת הבניין בישראל נחשבת לאחד ממטרדי הסביבה הקשים, והיקפה מוערך ב-7.5 מיליון טונות בשנה - מהן רק כמיליון טונות וחצי מגיעות לאתרי פסולת מוסדרים. השאר מוצא את דרכו לשטחים הפתוחים ולטבע, וגורם לזיהום אוויר וזיהומי קרקע קשים, וגם מחלחל ופוגע במי התהום.  

באיגוד ערים דן לתברואה ציינו כי "מדי שנה מתרוצצים תושבי המדינה, בעיקר ילדים ובני נוער, בחיפוש אחר קרשים למדורות החג באתרים שונים במקום מגוריהם, לעיתים באזורים מסוכנים. שירות זה נועד למנוע את הסיכונים הכרוכים בכך ולסייע לשמירה על הסביבה" . 
 יו"ר האיגוד, דורון ספיר, ציין כי "תפקידנו כאיגוד הוא לשרת את הציבור הרחב באזור גוש דן ולטפל בפסולת הרבה המגיעה לחירייה מכל האזור, אך תפקידנו הוא גם לקדם אורח חיים אקולוגי ראוי ונכון לתושבים". מנהל אתר חירייה, ברוך אליהו, הבהיר כי "שירות זה מתקיים לראשונה בחירייה, וכולי תקווה שהוא יהפוך למסורת מדי שנה. השירות יקל על התושבים בחיפוש אחר עצים ומצד שני יעודד שימוש חוזר בפסולת זו שקיימת אצלנו".  באיגוד ציינו עוד כי חלוקת הקרשים מיועדת לתושבי הרשויות המקומיות בגוש דן, החברות באיגוד ערים דן לתברואה - בהן תל אביב-יפו, רמת גן, חולון, בת-ים, בני ברק וגבעתיים. חלוקת הקרשים תיערך בימים הקרבים במתחם הגזם באזור הפסולת היבשה בפארק המיחזור ועד גמר המלאי. 
 
Comments