לקראת חוק האריזות: האם המדינה ערוכה?

נשלח 18 ביוני 2011, 6:40 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 18 ביוני 2011, 6:46 ]

חוק האריזות צפוי להיכנס לתוקף בעוד כשבועיים. איך זה ישפיע על הציבור? בשלב ראשון, לא תרגישו אותו. התעשייה מחכה שהמשרד להגנת הסביבה יאשר את תאגיד המיחזור החדש ולקידום מתקנים למיחזור הפסולת המופרדת

nrg מעריב | 16/6/2011 8:25
תגיות: חוק האריזות, הפרדת פסולת, מיחזור

חוק האריזות צפוי להיכנס לתוקף בתחילת החודש הבא, בעוד כשבועיים. בקרב התעשיינים ואנשי הפסולת נרשמת חוסר ודאות. תאגיד המיחזור החדש, "תמיר", שהוקם על ידי התעשיינים למימוש החוק, טרם אושר על ידי המשרד להגנת הסביבה ובתעשייה חוששים מפתרונות קצה דלים למיחזור הפסולת המופרדת.

"הפרדה במקור לשני זרמים ללא פתרונות קצה עלול להכשיל את הפרויקט", אמר השבוע (ג') עו"ד דורון ספיר, יו"ר איגוד ערים דן לתברואה ופארק המיחזור, בכנס הפסולת ה-21 שהתקיים בפארק המיחזור חירייה. "הפרדת פסולת במקור אינה חזות הכל - יש למצוא בהקדם פתרונות קצה", טוען ספיר. לדבריו, ללא פתרונות קצה והקמת מפעלי מיחזור לא יהיה טעם לדרוש מהתושבים להפריד פסולת בביתם.

"לא תהייה הפרדת פסולת במקור ובתעשייה ללא מתקני קצה שיטפלו בפסולת", התחייבה בתגובה מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, אלונה שפר-קארו. "אנו מקדמים התחייבויות ל-40 רשויות על סך של 350 מיליון שקלים לשדרוג תחנות המעבר והקמת מפעלי קצה", ציינה.

שפר-קארו מאמינה שיש להמשיך להסביר את השינוי הצפוי לאזרחים ולעיריות, בעיקר כדי למנוע משבר דומה לזה המתרחש בימים אלה בנושא הטמנת הפסולת בירושלים. "אני מתביישת לומר כי אנו מטמינים כיום כ-80% מהפסולת, שזה אחוז גבוה מאוד לעומת מדינות ה-OECD ", הוסיפה שפר-קארו.

כפי שזה נראה כעת, הציבור לא צפוי להרגיש שינוי בתחילת חודש יולי. "נמשיך להפריד פסולת במתכונת הנוכחית - נייר, בקבוקים וקרטונים", מסבירה מלה גירשטיין, מהנדסת איגוד ערים דן לתברואה . לדבריה, מדובר בתהליך ארוך ומורכב, חובת היצרנים למיחזור ובעקבותיה שינוי בהתנהלות הציבור, יגיעו בהמשך.
צילום: שאטרסטוק
פסולת מופרדת למיחזור. לא בשבועות הקרובים צילום: שאטרסטוק

החוק החדש כולל הסדר מקיף לטיפול באריזות בישראל. החוק מבוסס על עיקרון מרכזי של אחריות יצרן, לפיה מוטלת האחריות על יצרן או יבואן לטפל באריזות של מוצרים המיוצרים או מיובאים על ידו למכירה. החוק קובע כל על היצרנים יהיה לשאת בעלות המלאה הכרוכה באיסוף ומיחזור פסולת האריזות. החוק אמור לצמצם באופן משמעותי את כמות האריזות, וכפועל יוצא מכך את יצירת פסולת האריזות ואת כמות הפסולת המועברת להטמנה.

החוק מבחין בין אריזה רב פעמית לאריזה חד פעמית, מתוך כוונה לעודד את השימוש באריזות רב פעמיות. על פי הצעת החוק, היצרנים והיבואנים יהיו מחויבים עד שנת 2015 למחזר 60% מסך משקל האריזות החד פעמיות של המוצרים שנמכרו או יובאו בכל שנה. החל מינואר 2020, תיאסר הטמנת פסולת אריזות באתרי הטמנה, כך שניתן יהיה רק למחזר אריזות או להפיק מהן אנרגיה בלבד. 

למימוש החוק בארץ הוקם תאגיד "תמיר", הגוף שבאמצעותו אמורים התעשיינים לממש את חוק האריזות. התאגיד אמור לקבל אישור סופי מהמשרד להגנת הסביבה בשבועיים הקרובים.
  
טרם התקבלה תגובת המשרד להגנת הסביבה

לכתבה באתר nrg

חוק המיחזור בתוקף - האמצעים ליישומו לא
פרשנות: חוק האריזות - הרבה יותר מחוק

Comments