מה עושים עם מכשירי החשמל שנדמו?

נשלח 7 בינו׳ 2011, 12:46 על ידי Sustainability Org

המסך שבק חיים. רגע לפני שהוא יתפרק לשלל מתכות רעילות, הצעת חוק חדשה תבקש להפוך את הטיפול בפסולת אלקטורנית לחובה

סופ
אביב לביא | 7/1/2011 10:35
תגיות: פסולת אלקטרונית, מיחזור

בסוף הגיע הסוף: בערב כיביתי את מסך המחשב הישן שלי, ובבוקר הוא לא נדלק יותר. אי אפשר לומר שזה קרה בטרם עת. המסך ניצב על שולחני קרוב לעשור, וכיאה לבני דורו תפס נפח עצום והיווה נטל כבד על רגליו הרעועות של השולחן. כל מי שנכנס לחדר פרץ בצחוק למראה הדינוזאור התלת ממדי.

כיאה לבני דורו תפס המסך נפח עצום והיווה נטל כבד על רגליו הרעועות של השולחן
כיאה לבני דורו תפס המסך נפח עצום והיווה נטל כבד על רגליו הרעועות של השולחן צילום המחשה: SXC

את מקומו מילא במהירות מסך שחרחר ודק גזרה, ועכשיו בעיה: מה עושים עם המנוח? לאן, לעזאזל, מפנים במדינת ישראל המתקדמת מכשיר אלקטרוני ששבק? מגוון החלופות נע בין רעה לרעה מאוד. הראשונה: להוריד אותו למטה ולהציב אותו ליד הפח הרגיל. משאית הזבל תאסוף אותו יחד עם שאר האשפה ותוביל אותו לאתר פסולת, ובמהלך השנים הבאות הוא יתפרק לשלל מתכות רעילות וכימיקלים לא רצויים, שעלולים להגיע לאוויר, לקרקע ולמי התהום שלנו.

האפשרות השנייה היא להעמיס את המסך ז"ל על המכונית ולצאת למסע נדודים לעבר אחד ממרכזי האיסוף שמציעה העירייה, בתקווה שהם באמת פתוחים, שאצליח למצוא אותם ושלא אבלה יותר מיומיים בפקקים שממתינים בדרך. בשביל זה צריך המון מוטיבציה וזמן פנוי, הרבה יותר ממה שיש לי.

כמו חוק האריזות

גלעד אוסטרובסקי, מומחה הפסולת של "אדם, טבע ודין", מאמין שיש אור בקצה המנהרה: על שולחן הכנסת מונחת הצעת חוק שהעמותה ניסחה ושח"כ ניצן הורוביץ מקדם, לפיה איסוף, מחזור וטיפול בפסולת האלקטרונית יהפוך סוף סוף לחובה בישראל. היצרנים והיבואנים - ממש כמו בחוק האריזות שעבר לאחרונה - יצטרכו לעמוד ביעדי מחזור מסוימים (כיום מחזור הפסולת האלקטרונית בארץ שואף לאפס) - ויעשו זאת בעיקר באמצעות הנגשת האיסוף.

באירופה, אומר אוסטרובסקי, יש כמה מודלים: אפשר לקבוע יום איסוף קבוע - נניח פעם בחודש - שבו כולם מוציאים אל המדרכה את המכשירים האלקטרוניים שעבר זמנם; עבור אביזרים כבדים - מקרר למשל - אפשר להקים שירות פינוי על פי קריאה (צריך להודות שזה נשמע כמו פינוק אמיתי); ומכשירים קטנים יותר, כמו טלפונים ניידים, אפשר להחזיר בחנויות ייעודיות בתחום האלקטרוניקה או כלי הבית. הכל אפשרי-באירופה כבר עושים את זה בהצלחה לא מבוטלת - רק צריך לרצות.

אוסטרובסקי אומר שהוא אופטימי כי בשונה מבעבר, יש עכשיו תחושה שהחוק לא מקבל כתף קרה: שורה ארוכה של ח"כים כבר הביעו תמיכה, וגם המשרד להגנת הסביבה בעד. החוק יוצא בימים אלה לדרכו הארוכה; למסך הצעיר והחטוב שעומד עכשיו על שולחני זה אולי יעזור. בשביל קודמו עתיר הפלסטיק שנפח את נשמתו זה יהיה מאוחר מדי. ברגעים אלה ממש הוא עושה את דרכו לחיריה ומשם לאתר הפסולת אפעה (לא רחוק מערד), בתקווה שהעופרת הרעילה שהוא מכיל - כדרכם של מסכים מהדור ההוא - לא תחזור אלינו כמו בומרנג.

לכתבה באתר nrg
Comments