מיחזור בפריפריה - מועצת בני שמעון

פורסם: 3 בדצמ׳ 2010, 8:44 על ידי: Sustainability Org

בשנת 2011 תצא לדרך תכנית המחזור של המשרד להגנת הסביבה. במועצת בני שמעון מקווים לזכות ולהיות בין הראשונים ליישם אותה

02/12/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

בני שמעון
אתר להטמנת פסולת וייצור חשמל ממנה במועצה אזורית בני שמעון - צילום: ויקימדיה
לפני מספר חודשים הכריז השר להגנת הסביבה גלעד ארדן על תכנית משרדו להגיע בסופו של דבר ל"אפס הטמנת פסולת" - הכול ילך למחזור או לשימוש חוזר. השלב הראשון בתכנית הוא הפרדה במקור לשני זרמים, רטוב בפח אחד ויבש בפח השני. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ד"ר יוסי ענבר הסביר שהפרדה זו אינה עומדת בסתירה להפרדה הוולונטרית של מספר מרכיבים המתבצעת כבר כיום והולכת ותופסת תנופה.

לדברי השר ארדן השלב הראשון יכסה חצי מיליון מתושבי המדינה ויעלה כ-200 מיליון שקל.

לאחרונה יצא המשרד להגנת הסביבה בקול קורא לרשויות המקומיות וליזמים פרטיים בענין מחזור והפקת אנרגיה נקייה מפסולת. המשרד להגנת הסביבה מקצה לכך 300 מיליון שקל.


מכינים תכנית אב להפרדה

במועצה האזורית הדרומית בני שמעון, בקרבת באר שבע, לא רק שלא מוטרדים מהמהלך אלא ממתינים לו ומקווים מאוד להיות בין הראשונים שיאומצו על ידי המשרד להגנת הסביבה בשלב הראשון של ביצוע התכנית. במועצת בני שמעון מתגוררים כ-7,000 איש ב-13 יישובים כפריים - שבעה קיבוצים, חמישה מושבים וישוב קהילתי אחד.

במועצת בני שמעון פועלת ועדה לאיכות הסביבה שהחלה את דרכה בתחילת שנת 2010, ואחד מיעדיה הראשונים הוא הובלת תכנית אב למחזור בכל יישובי המועצה. הוועדה פועלת בראשותו של טל זמיר, נציג מושב תאשור במליאת המועצה, ושותפים בה תושבים רבים מיישובי המועצה השונים.

יוזמה לקידום מחזור

ישראל עמישי, מנהל משאבי אנוש ומינהל במועצה, מציין שנושא הסביבה נטמע היטב ביישובים. בכל מקבץ דיור ביישובים קיימת עמדת הפרדה והתושבים מקפידים מאוד להימנע מלשלוח להטמנה אריזות או מוצרים שיצאו מכלל שימוש ולהעבירם לשימוש חוזר או למחזור.

בנושא הפסולת האורגנית, המועצה לקחה על עצמה להציע קומפוסטרים לאוכלוסייה ובשנה שעברה בלבד נמכרו 150 מתקנים. רוכשי הקומפוסטרים מפרידים את הפסולת האורגנית עוד לפני ביצוע התוכנית של המשרד להגנת הסביבה וכך גם מסייעים לחקלאים לעבור לדישון אורגני ולתושבים שאינם עוסקים בחקלאות לטייב את הקרקע בגינותיהם.

אבל גאוותו הגדולה של עמישי היא אתר דודאים - אתר להטמנת פסולת של יישובי הדרום. האתר, שהחל פעילותו בשנת 1990 ושודרג בשנת 1998, גם ידידותי לסביבה וגם מייצר חשמל. האתר קולט כ-1000 טונות פסולת ליום מיישובי הדרום, ובמועצת בני שמעון מבקשים למסור שהאתר איננו התחליף לחירייה ואינו קולט את פסולת גוש דן. דבר זה מתבצע בגני הדס תחת ניהול פרטי.

אתר דודאים - דוגמא ומופת

האתר להטמנת הפסולת דודאים מחולק לאגפים המטפלים בפסולת מסוגים שונים, החל בפסולת ביתית וכלה בגזם גינות. עמישי מציין שהאתר מופעל בטכניקה ובסטנדרטים גבוהים ומחמירים.

האתר אטום ומבודד מהסביבה על ידי שכבות אטימה ויריעות פוליאטילן, וכך נמנע זיהום של מי התהום והקרקע. אך לא רק בצמצום נפח וכיסוי שטח שאינם מאפשרים דליפה עוסק האתר, הוא גם מייצר חשמל. כחלק מתהליך התסיסה של החומרים האורגניים המוטמנים באתר נפלטים גזים, ואלו נאספים ומשמשים כחומר דלק לתחנת כוח המייצרת חשמל ירוק. עמישי מסביר שהחשמל נקנה על ידי חברת החשמל אך הוא מופק בכמות שיכלה לספק חשמל לישוב כפרי שלם במועצה עצמה.

באתר גם מרכז ללימוד נושאי סביבה ולא רק לילדים מהאזור ומכל הארץ. עמישי מציין שבימים אלו עוסקים בשדרוג תוכנית ההדרכה שיסתיים בתחילת חודש מאי 2011. אבל לא חייבים להמתין עד שיסתיים השדרוג, הציבור מוזמן כבר עתה לבקר.

לכתבה באפוק טיימס


Comments