פריצת דרך מדעית: בקבוקי פלסטיק מתכלים

פורסם: 15 במרץ 2010, 4:49 על ידי: Sustainability Org

מדענים מאוניברסיטת סטנפורד הצליחו לפצח אתגר סביבתי נוסף. תהליך כימי יאפשר מיחזור מלא של הבקבוקים לשימוש משמעותי נוסף

אלכס דורון | 15/3/2010 13:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בקבוקי פלסטיק מתכלים שגם ממוחזרים באופן מלא, היו עד כה אחד האתגרים השאפתניים והקשים ביותר בתחום הגנת הסביבה וגם עבור התעשייה הכימית. עשרות מיליארדי בקבוקים שכאלו מושלכים מדי שנה לאשפה. בארה"ב שבה 306 מיליון תושבים, מדובר ב-30 קילוגרם אריזות פלסטיק לכל אדם, בשנה שמושלכים ושלא ניתן למחזרן שוב ושוב. בישראל, בכל רגע נתון, אפשר למצוא לפחות שישה בקבוקים כאלו בכל בית. אלא שגם כאשר אוספים את הבקבוקים במכלי האיסוף השונים, הפלסטיק הממוחזר איננו ניתן למעשה לשימוש חוזר אמיתי, אלא רק ל"שימוש מדור שני": הוא יעיל ליצור אריזות אחרות, קלות יותר, פשוטות - אבל לא ראוי ליצור בקבוקים חדשים.


צילום: יבמ
חוקר ממעבדת יבמ עוסק בפיתוח החומרים החדישים שיאפשרו ייצור פלסטיק ידידותי לסביבה: גם מתכלה וגם ניתן למחזור צילום: יבמ

אבל נראה כי באופק הקרוב מסתמן, בשעה טובה, פתרון מרחיק לכת לבעיה הזאת: מדענים מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה וממכון המחקר של יבמ, הודיעו בסוף השבוע שעבר כי רשמו פריצת דרך טכנולוגית שתאפשר לייצר, בתהליך כימי חדשני, חומרי גלם פלסטיים מתכלים מסוג חדש. הם גם מתפרקים בתהליך ביולוגי וניתן יהיה למחזרם באופן מלא עבור תעשיית הבקבוקים ולצרכים נוספים.

בדיווח מפורט לכתב העת המדעי Macromolecules של האגודה האמריקנית לכימיה (אחד הגופים הגדולים ביותר בעולם) נמסר, כי בתהליך הכימי החדיש שפותח ליצירת הפלסטיק, נעשה שימוש ראשון מסוגו במאיצים כימיים-אורגניים. וכך הפולימרים, שהם המולקולות, המבנים הכימיים הגדולים והמורכבים - אבני הבניין היסודיים של הפלסטיק - יעברו שינוי יסודי בהתפרקותם. ואז הפלסטיק יהיה באמת  "ירוק" יותר, ידידותי לסביבה.  על פי ההערכות, בקבוקי הפלסטיק מהדור החדש יגיעו לראשונה לשוק בעוד חמש שנים.

פיילוט בסעודיה

בהתפרקות המולקולות הן יעברו שינוי – ויהפכו למונומרים –  כלומר יחזרו להיות בסיס לחומר גלם חדש, שבתהליך מתאים ישובו להיות פולימרים הדרושים ליצור הפלסטיק הנדרש. המאיצים הכימיים האורגניים, פורצים את "טבעת הפולימרים". עד כה תהליך הפריצה שלהם היה נשלט ומואץ רק בידי תחמוצות מתכת או חומצות. פריצת הדרך היא שימוש בחומרים ביולוגיים שמידת הצלחתם איננה נופלת מהחומרים הישנים. המדענים גם דיווחו שפיתחו כמה משפחות של חומרים חדישים אלו.

התוצאה של שימוש במאיצים מהסוג החדש:  תהליך הפירוק הביולוגי של הפולימרים, לא יציב עוד מגבלות לשימוש עבור הדור החדש של הפלסטיק. המיחזור יהיה באמת מיחזור. בכך יקטן משמעותית נפח האשפה שתעשיית הפלסטיק על שלל תוצריה גורמים כיום.

בדיווח המדעי גם נמסר כי ניסוי בקנה מידה מעבדתי קטן בחומרים החדשים נעשה במרכז המחקר של יבמ ב"עמק הסיליקון" ופיילוט גדול מתוכנן להתבצע בקרוב בעיר המדע והטכנולוגיה על שם המלך עבדול עזיז בסעודיה. זאת בעיקר משום שתעשיית הנפט הלאומית של מדינה זאת מגלה בכך עניין גדול.

 
מפגע שרק החמיר את מצב הסביבה
בתוך כך, דוח מיוחד שפורסם בלונדון בעקבות מחקר באוניברסיטת אדינבורו מגלה שאפילו שקיות הפלסטיק "הירוק", שהוכנסו בשנה האחרונה לשימוש נרחב ברשתות המרכולים בבריטניה, מתוך הערכה שהן באמת יתכלו לכשיושלכו לאשפה – לא מתכלות כפי שהבטיחו היצרנים. הן הפכו, כך על פי הדוח, "למפגע שרק החמיר עוד יותר את מצב הסביבה".
 
Comments