פסולת פלסטיק שנאספה בים הפכה לשואב אבק

פורסם: 8 בנוב׳ 2010, 4:12 על ידי: Sustainability Org

מיליוני טונות של פלסטיק נזרקים לאוקיינוסים ולימים ברחבי העולם. חברת מוצרי חשמל שבדית אספה חלק מהפסולת - וייצרה ממנה שואבי אבק. המטרה: להעלות את המודעות לבעיית "הפלסטיק הצף"

לירן לוטקר | 8/11/2010 11:05
תגיות: מיחזור, זיהום ים

במאמץ להעלות את המודעות לבעיית הפלסטיק הלא ממוחזר שנזרק באוקיינוסים ובימים ברחבי העולם, בחרה חברת מוצרי החשמל השבדית אלקטרו לוקס בפרויקט מושך ומעניין. החברה החליטה לבנות מספר דגמי שואבי אבק מיוחדים אשר כוללים חלקים העשויים מפלסטיק ממוחזר. הפרויקט, "שואב אבק מן הים", יצא לדרך בקיץ האחרון וכלל איסוף פלסטיק מ-5 ימים שונים על פני הגלובוס: הים הצפוני, האוקיינוס ההודי, הים התיכון, האוקיינוס השקט והים הבלטי.

"שואב אבק מן הים"
כמות הפלסטיק שנאספה בכל אחד מהימים שימשה לבניית אחד משואבי האבק כמייצג לאותו אזור בעולם. התוצאה הייחודית תוצג בקרוב בתערוכה בשבדיה ולאחר מכן תצא לסיבוב עולמי. החברה אף מתכננת למכור את אחד משואבי האבק במכירה פומבית כאשר ההכנסות יוקדשו למחקר בניצול פסולת הפלסטיק בים. הפלסטיק לשואבי האבק נאסף בשיתוף עם שלל ארגונים סביבתיים, ביניהם ארגון BEACH מהוואי, "הצוללים הכחולים", מתאילנד, "אגודת הגולשים", מצרפת ועוד 7 ארגונים אחרים מרחבי העולם.
צילום: יח''צ
מתנדבים אוספים פסולת פלסטיק מהים צילום: יח''צ

מאות מתנדבים, שכללו ילדי בתי ספר, מועדוני צלילה ועוד, אספו במשך שבועות את הפלסטיק הנדרש, ועזרו למיין אותו כדי לאסוף כמות מספקת לייצור השואבים. "מטרתנו היתה להעלות את המודעות, ולגרום לצרכנים להבין את הבעיה שבאי מיחזור פלסטיק", סיפרה סיסליה נורד, סגנית נשיא לעניינים סביבתיים באלקטרו לוקס, בראיון למעריב עסקים. נורד הוסיפה כי "כמויות הפלסטיק הנזרקות פשוט אדירות. בתאילנד למשל אספנו טון של פלסטיק ביום אחד באי אחד בלבד. בחוף המערבי של שבדיה אספנו 10,000 ליטר פלסטיק ביום".

צילום: יח''צ
השואבים החדשים. ''מנסים להעלות את המודעות'' צילום: יח''צ

בעיית "הפלסטיק הצף" היא הכינוי שניתן למיליוני טונות של פסולת פלסטיק שנשטפו ונזרקו למימי האוקיינוסים והימים. המודעות לבעיה עלתה באוגוסט 2009, לאחר שקבוצת חוקרים מצאה "כתם פלסטיק ענק" באוקיינוס השקט. גודלו של הכתם אינו ידוע בדיוק בגלל קשיי המדידה, אך הוא מוערך בכמה מאות עד כמה אלפי קילומטרים רבועים. כתמים דומים, אם כי בגודל קטן יותר, נמצאו גם בימים ואוקיינוסים אחרים בים.

בניגוד למה שנהוג לחשוב לא מדובר ב"אי עשוי פלסטיק" כי אם בפלסטיק בתפזורת אשר צף על הים על שטח נרחב ביותר. למרות שחקירת השפעת הפלסטיק על החיים באוקיינוסים נמשכת, ברור כבר היום לחוקרים כי מדובר בבעיה חמורה שמאיימת על כל מארג החיים באזורים בהם נמצא הפלסטיק. "מצאנו שלדים רבים של ציפורי ים מתות שבטנן היתה מלאה לחלוטין בפלסטיק", אמר ברנרד ברינארד ממינהל האוקיינוסים והאטמוספירה האמריקאי.

האנס סטרוברג, מנכ"ל אלקטרו לוקס, מסר כי "זהו פרדוקס שהאוקיינוסים שלנו מלאים בפסולת פלסטיק בעוד שעל האדמה יש מחסור אדיר בפלסטיק ממוחזר שנדרש כדי לייצר מוצרים ידידותיים לסביבה".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
איים גדולים של פסולת פלסטיק מזהמים את האוקיאנוסים
מסביב לעולם (כמעט) על בקבוקי פלסטיק
נזקי הפלסטיק לשרשרת המזון הימית
צאצאו של הברון יוצא למסע למען הסביבה
מחקר: הפלסטיק מתפרק בים ומזהם את המים
משכשך בים בתוך מרק של פסולת
וידאו - התחממות גלובלית - חפשו ברשימה את הסרט "מכורים לפלסטיק"
Comments