ישראל טומנת את המיחזור בחול

פורסם: 11 בנוב׳ 2014, 12:06 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 11 בנוב׳ 2014, 12:07 ]

ברשויות המקומיות טוענים כי המיחזור הפך עבורן יותר מסורבל ויקר ואף הכספים מהיטל ההטמנה, שנועדו לשיפור התהליך, אינם מנוצלים ביעילות

מאת צפריר רינת, 9/11/2014

במסדרון המוביל ללשכת השר להגנת הסביבה בירושלים תלויים שלל פוסטרים בהם מתארות רשויות מקומיות בסיוע גרפיקה צבעונית את התגייסותן לתוכנית המיחזור של המשרד: הוד השרון מצהירה בגאווה שהיא עברה לשלב המתקדם של הפרדת הפסולת וצירפה לתהליך קרוב לארבעת אלפים בתי אב. שכנתה כפר סבא מציגה בגאווה את הפחים לזרמי הפסולת השונים וקוראת לתושביה להצטרף. אך המציאות מחוץ ללשכה בעייתית יותר. ברשויות המקומיות ובקרב אנשי מקצוע בענף הפסולת יש טענות על המחיר הכלכלי שנאלצות הרשויות המקומיות לשלם ועל הביורוקרטיה שמסרבלת את הקמת המתקנים הנדרשים להגברת המיחזור, ובקרבם יש הדורשים: להוציא ארגון ומימון המיחזור מידי המשרד והעברתו לידי הרשויות עצמן.

מהפכת המיחזור הוא השם שנתן המשרד להגנת הסביבה לשורת צעדים שיזם להעלאת שיעור המיחזור וניצול הפסולת לייצור אנרגיה, מ–20% כיום, ל–70% עד סוף העשור הבא. כדי ליישם מהלך זה, הוגדל באופן משמעותי ההיטל על הטמנת פסולת. הרווחים מהיטל זה עוברים לקרן הניקיון בניהול המשרד ומשמשים למימון פעילות להפרדת פסולת ברשויות לזרמים שונים (פסולת יבשה הכוללת אריזות ורטובה הכוללת שאריות מזון). חלק מהכסף הוקצה באמצעות קולות קוראים שהופנו לרשויות ויזמים פרטיים, לתכנון והקמה של תחנות מעבר ולמיון נוסף של הפסולת. חלק אחר הועבר לטובת תכנון והקמה של מתקנים למיחזור או ייצור אנרגיה באמצעות תהליך פירוק פסולת הנקרא עיכול אנאירובי (ייצור אנרגיה מגז שמקורו בפסולת).

ברשויות המקומיות ובקרב עובדים בענף הפסולת טענות כי במקומות רבים רשויות ויזמים שזכו בסיוע להקמת המתקנים השונים, לא מצליחים לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו להם, כאשר המכשולים והקשיים מגוונים. כך, הקמת מתקן לניצול פסולת לאנרגיה באשקלון התעכבה בגלל שהיעד שנבחר לו נמצא במיקום המסכן מי תהום. בעברון שבגליל עוכבה הקמת מתקן דומה בשל היעדר דרך גישה. בפתח תקוה החליטה העירייה לא להתחיל בהפרדת פסולת בגלל העלות הגבוהה ומסיבה דומה שוקלת באר שבע אם להמשיך בהפרדה. בעפולה היה עיכוב בהקמת מתקן מיחזור בגלל חשש ליצירת מפגעים באזור, ואילו באתרים אחרים היו קשיים בהשגת היתרי בנייה. לצד זאת יש לציין גם התקדמות בהקמת כמה מתקנים ובהם המתקן הגדול למיון פסולת בירושלים.

פחים ייעודיים להפרדת פסולת בראשון לציון
פחים ייעודיים להפרדת פסולת בראשון לציון. צילום: מוטי מילרוד

הטענה העיקרית נגד המשרד להגנת הסביבה היא שהוא יצר מערכת ביורוקרטית מסורבלת, שאינה יעילה מספיק והוכחה לכך היא שבקרן הניקיון לא נוצל כל הכסף — ומשרד האוצר החליט להעביר חלק ממנו לצרכים אחרים, שכלל אינם קשורים במיחזור, במסגרת חוק ההסדרים.

פעילות המשרד הביאה מצד אחד לייקור הטיפול בפסולת באמצעות היטל ההטמנה, אך מצד שני היא מעלה דרישות רבות בפני היזמים בהיבטים תכנוניים, לוגיסטיים וסביבתיים, ומקשה על מימוש הפרויקטים. "עלות פינוי הפסולת עלתה בעשרות אחוזים בתוך שנים ספורות", אומר גיל ליבנה, ראש מועצת שוהם, העומד בראש ועדת איכות הסביבה של השלטון המקומי. "אבל במקום שנזכה להקלות במחיר כאשר אנחנו מביאים את הפסולת המופרדת למתקני מעבר ומיון, מתברר שהמחירים שם נשארו גבוהים".

ברשויות המקומיות טוענים שהיטל ההטמנה יוצר לחץ כלכלי שלא ניתן לעמוד בו. לפני כמה חודשים פנה ראש מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, אל השר להגנת הסביבה עמיר פרץ וביקש לעכב העלאה נוספת של היטל ההטמנה הצפויה בחודש הבא.

יש הסבורים שהמצב מצדיק את שינוי השיטה. "אין ברירה אלא לחלק את הארץ לאגנים של טיפול בפסולת", אומר אבי נוביק מחברת התכנון הסביבתי "שחף" שערכה עבור המשרד את סקר הפסולת הארצי. "בכל אגן כזה יפעל תאגיד שיופעל על ידי העיריות באזור, בדומה לתאגידי מים אך על סמך הפקת לקחים מהבעיות שנוצרו בהפעלת תאגידים אלו. גודל האגן יתבסס על מרחק סביר ממתקני מיון ומחזור". על פי נוביק, לרשויות המקומיות יהיה תמריץ לעודד הפרדה ומיחזור באמצעות התאגידים כי בעתיד לא ישארו אתרי הטמנה במרכז ובצפון ועלות הפינוי לאתרי הטמנה בנגב תהיה גבוהה ביותר.

על פי גישה זו יממונו התאגידים באמצעות גביית אגרה על אשפה (לא מופרדת) מתושבים - כפי שנעשה באירופה. "זו אגרה שניתן לגבות אותה על פי נפח או משקל", אומר דניאל מורגנשטרן, לשעבר יועץ סביבתי במרכז השלטון המקומי ופעיל ותיק במאבק הציבורי לקידום חוקי מיחזור. "זה יבוא במקום השיטה הלקויה של ההיטל שאין בו שום תמריץ לתושבים להפריד יותר פסולת, וכמובן שיידרש לשם כך שינוי בחקיקה". גם ליבנה הביע תמיכה עקרונית ברעיון של אגרת אשפה בגובה סכום שיקוזז במקביל מתשלום הארנונה. הוא התייחס לכך בוועידה על תעשיית המיחזור שקיימה התאחדות התעשיינים בשבוע שעבר בפארק אריאל שרון, על אתר חירייה, בעבר אתר הטמנת הפסולת הגדול בישראל. "הגיע הזמן לחשוב אם אנחנו צריכים להסתפק רק באמצעים וולונטריים כדי לגרום לציבור להפריד", הוא ציין.

הפרדת פסולת ליד שפרעם
הפרדת פסולת ליד שפרעם. צילום: אייל טואג

במשרד להגנת הסביבה מודעים לקשיים אך משוכנעים שהמהלך להגדלת המיחזור מתקדם בכיוון הנכון. "יש כבר 31 מתקנים מתוכננים למיחזור או ייצור אנרגיה מפסולת עם יזמים שנבחרו והשיגו ערבות בנקאית", מציין סמנכ"ל המשרד, יורם הורוביץ. "בנוסף אנחנו מתקדמים עם הקמת מתקן גדול לייצור אנרגיה בגוש דן מפסולת מופרדת שבמימונו תהיה מעורבות רבה של הממשלה".

הורוביץ אומר כי במשרד מודעים "לכך שיש בעיה של מחירים בכניסה לתחנות מעבר ומיון, בין השאר, כי אין עדיין מתקנים חדשים שיוכלו להתחרות במחירים", אולם לכך יש פתרון: "ניתן סובסידיות למפעילי מתקנים קיימים. זה אמור להביא להורדת המחיר עבור קליטת פסולת אורגנית (שאריות מזון) שהופרדה ברשויות. אמצעי נוסף הוא הקמת ועדה לפיקוח על מחירי הטיפול בפסולת בשיתוף עם משרד האוצר. ייעלנו את הליך בחירת היזמים להקמת מתקנים כך שייבחרו אלו שיש להם חזקה בקרקע שבה כבר יש היתרי בנייה". בחלק מהמתקנים שבתכנונם והקמתם היו עיכובים, מקווה המשרד לפתור את הבעיות כבר בזמן הקרוב. למשל, באשקלון מתגבש פתרון שיאפשר את הקמת המתקן בתיאום עם רשות המים.

במשרד להגנת הסביבה מדגישים שכיום יש די קיבולת במתקנים הקיימים לקלוט את כל הפסולת המופרדת בערים שכבר החלו בתהליך ההפרדה. הורוביץ מציין שהמשרד ניצל כבר מילארד שקלים לטובת פרויקט ההפרדה והמיחזור. "חלק זה בתשלומים שכבר הועברו וחלק בהתחייבויות שיינתנו על פי קצב הביצוע".

הורוביץ אינו מכחיש שפעולות הפיקוח והבקרה על תכנון והקמת המתקנים השונים, וכן מנגנון הקולות הקוראים, יצרו תהליך ביורוקרטי מסובך. "אין ברירה כי צריך לבדוק תוכניות עסקיות ומדובר בהרבה כסף ציבורי", הוא אומר.

למרות טענות הרשויות המקומיות, אנשי המקצוע במשרד להגנת הסביבה לא רק שאינם סבורים שיש לבטל את היטל ההטמנה, אלא תומכים בהעלאה נוספת שלו. "אנחנו צריכים ללכת בכיוון המחירים של אירופה שבה ההיטל גבוה יותר, אומר הורוביץ. "היטל ההטמנה הוא התמריץ לביצוע מיחזור ברשויות. לחלופין אפשר לקבוע בחקיקה שאסור להטמין פסולת לפני שמוצו כל ההליכים להפריד מתוכה את מה שניתן למחזר".

לכתבה בהארץComments