הצד האפל של מיחזור הפסולת האלקטרונית

פורסם: 7 ביוני 2012, 7:36 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 ביוני 2012, 7:37 ]

הקמת מרכזי מיחזור עלולה למשוך עבריינים. מפירי החוק ירצו לקבל לידיהם את החומרים היקרים שבפסולת, תוך התעלמות מהסביבה

מאת מיכל גרוסמן, ליאורה גורן, 7/6/2012
 
תגיות: מיחזור,פסולת אלקטרונית
 
בימים אלו מקודמת בכנסת במרץ הצעת החוק הממשלתית לאיסוף ולמיחזור פסולת אלקטרונית. הצעה זו מהווה נדבך חשוב נוסף במאמץ הממשלתי המקודם במשרד להגנת הסביבה להפיכת מפגע סביבתי זה ממטרד למשאב.

אולם בעוד שבקרב מקבלי החלטות ואנשי מקצוע ישנה תמימות דעים בנוגע לנחיצות של חוק זה, כמו גם חוקים אחרים להסדרת הטיפול בפסולת, בשטח התמונה המסתמנת ירוקה פחות. מתקנים קיימים לאיסוף של פסולת אלקטרונית נפרצים דרך קבע בכדי לגנוב את תכולתם יקרת הערך, וחלק מהרשויות נאלצות להסיר מתקנים אלו, ולצמצם או לבטל את השירות של איסוף פסולת זו בתחומן.
צילום: אמנון שחרור, חברת אקוקל
אנשים ממחזרים, עבריינים שודדים. מיכל המיחזור פרוץ צילום: אמנון שחרור, חברת אקוקל

מקרי וונדליזם מעין אלה משקפים מציאות שבה לצד שורה מרשימה של הצלחות רגולטוריות בתחום איסוף הפסולת ומיחזורה, קיימים לא מעט קשיים ולצד פעילות חוקית וסביבתית, ישנה פעילות של גורמים שונים הממוקמים בשולי החוק, עליה קיים קושי אמיתי לבצע אכיפה.

לדוגמה, בשוק איסוף מיכלי המשקה החבים בפיקדון מעורבים גורמים עבריינים לצד אזרחים שומרי חוק. הדבר גורם לתופעות שליליות כגון גניבת בקבוקים מהרשתות הקמעונאיות לצורך החזר כפול של הבקבוק.

גם שוק פסולת הבניין אינו "נקי" מפעילות עבריינית, המתמקדת סביב תופעה נרחבת של השלכה פיראטית של פסולת. לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה מתוך ארבעה מליון טון פסולת בניין המופקת בישראל מדי שנה, כ-1.5 מליון טון מסולקים באופן לא מוסדר ולא חוקי לסביבה ומייצרים מפגעים סביבתיים קשים. הדבר נובע ממעורבות של גורמים שאינם מצייתים לחוק, ומקושי מהותי באכיפה שוטפת. התוצאה היא פגיעה קשה בקרקע ובשטחים הפתוחים.

לאלה ניתן להוסיף את החוק למיחזור צמיגים שסובל מחבלי לידה קשים, הכוללים בין היתר, השלכת צמיגים בשטחים פתוחים לצד ביקוש נמוך לצמיגים הממוחזרים, המעמידים את מפעלי המיחזור בקושי תפעולי.

להסדיר את השוק

דוגמאות אלה ממחישות את  החשיבות הרבה לתכנון החוקים בתחום הטיפול בפסולת בקפידה יתרה ותוך חשיבה על מגוון הקשיים העלולים להסיט את החוק ממטרתו המקורית והחיובית, ולהביא לתופעות לוואי שליליות.

לקידום הצעת החוק לאיסוף ולמיחזור פסולת אלקטרונית חשיבות רבה בשמירה על הסביבה, לנוכח הנזק הפוטנציאלי שבטיפול לא נכון בסוג פסולת זו, בשל החומרים המסוכנים הקיימים בה. באמצעות מנגנון איסוף ומיחזור הפסולת וחלוקת הנטל בין הרשויות ליצרנים וליבואנים יוסדר הטיפול בה.

בהצעת החוק מפורט מערך של הקמת מרכזי איסוף עירוניים לפסולת אלקטרונית, לצד מרכזי איסוף אצל משווקי הסחורה. אל מרכזים אלה יוכלו הצרכנים להחזיר את המכשירים המשומשים שלהם, ואלה יגיעו לפירוק מוסדר, לטיפול, מיחזור והטמנה מינימאלית.

בעד ונגד חוק מיחזור הפסולת האלקטרונית:

רגולציה ירוקה היא אנטי חברתית
מס ירוק? היבואן ישלם, לא הציבור

חשוב לציין כי סיום הליך החקיקה חשוב לא רק מבחינה סביבתית אלא גם כלכלית. החקיקה נועדה להסדיר את השוק שיתפתח סביב מיחזור הפסולת האלקטרונית, שהינו בעל פוטנציאל כלכלי לא מבוטל, בשל החומרים היקרים הנמצאים בפסולת זו וראוי שיגיעו למיחזור.

אך בהרכב ייחודי זה של חומרים נעוצה גם סכנה, כפי שתעיד המציאות הנוכחית. כיום, בהעדר טיפול מוסדר, חלק מהפסולת האלקטרונית מגיעה לפירוק פיראטי, וישנם, כאמור, מקרים לא מעטים של ונדליזם וגניבה ממתקני איסוף של פסולת זו. החשש הוא כי הקמת מרכזי המיחזור לפסולת אלקטרונית כפי שמצוין בהצעת החוק, תמשוך גורמים מפירי חוק. אלה יהיו מעוניינים לקבל לידיהם את החומרים היקרים שבפסולת, תוך התעלמות מהסכנות הסביבתיות הכרוכות בפירוק לא מוסדר שלו. כך, בהעדר טיפול נאות, אנו עלולים להיות חשופים לפגיעה בריאותית וסביבתית משמעותית.

על מנת להפוך את החוק להצלחה, ולהקים מרכזי מיחזור בטוחים ומתקדמים, חשוב להתייחס לסכנה זו בחוק, ולהציע אמצעים לפיקוח על מרכזים אלו ולמניעת הסיכון מפגיעה בהם על ידי עבריינים. מתן תשומת לב מרבית הופכת להכרחית בסוגיה זו, בשל הפוטנציאל הרב לנזק, עקב מקומם המוצע של  מרכזי המיחזור בערים, בלב אוכלוסיה אזרחית.

קידומם במרץ של חוקים חשובים בעלי פוטנציאל להשפיע על כל סוגי הפסולת, מוביל את ישראל קדימה להיקפי מיחזור משמעותיים מאי פעם. עם זאת, ללא חשיבה מראש על הקשיים העלולים להיווצר, יש חשש כי לא נשיג את המטרה אליה אנו שואפים וחבל.

הכותבות הן יועצות בחטיבת תשתיות וסביבה בחברת הייעוץ AVIV/AMCG, ומסייעות למגוון גופים ציבוריים ועסקיים בטיפול בפסולת, מיחזור והתאמה לחוקים הסביבתיים בתחום.

לכתבה באתר nrg

 
 
Comments