תושבי ראשון לציון, המורגלים במחזור נייר ובקבוקים, מתקשים להתרגל למכלים לאיסוף קרטוני חלב

פורסם: 3 במאי 2011, 4:48 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 במאי 2011, 4:51 ]
מאת גילי כהן, עודכן ב- 12:08 30/04/2011
 
2 תושבי שכונת נווה הדרים בראשון לציון קיבלו בתחילת אפריל תוספת חדשה לפחי האשפה: לצד מכלי הענק שהוצבו זה כבר במדרכות השכונה, למחזור בקבוקי פלסטיק, מוקמו מכלים בצבע כחול עז, המיועדים לקרטוני החלב - פריט נפוץ בסל הקניות הישראלי, שעד כה חמק מהגל הירוק.

על המכלים מוסבר, בציור עדין וכיתוב באותיות אדומות, שמדובר בפיילוט של עיריית ראשון לציון וחברת "ק.מ.מ מפעלי מחזור". עד כה הוצבו 20 מכלי איסוף בכמה שכונות בעיר. ק.מ.מ אוספת את הקרטונים מדי שבוע, דוחסת אותם באמצעות מכשירים מיוחדים ואורזת אותם בריבועי ענק במשקל טונה, המכונים "באלות". לאחר שתצטבר כמות גדולה של קרטוני חלב דחוסים, הם יישלחו למפעלים מיוחדים בהודו, שם תופרד השעווה מן הקרטון שיוחזר ארצה וימוחזר.
 
קרטוני חלב דחוסים שיישלחו להודו, שם תופרד השעווה מן הקרטון. צילום: מוטי מילרוד

"במסגרת חוק האריזות והניסיון למצוא פתרונות למה שעוד לא הגיע לידי מחזור, החלטנו להרים את הכפפה ולאסוף קרטוני חלב משומשים", אומר לירן קורטוב, מנכ"ל משותף בק.מ.מ. לדבריו, מחזור קרטוני חלב, "שאנחנו מנסים אותו פה בפעם הראשונה", נהוג באירופה בקנה מידה נרחב.

אבל למשפחה הישראלית הממוצעת מראשון לציון, מחזור הקרטונים לא בא בקלות. אף שעלוני הדרכה חולקו בשכונות בראשית החודש, עם תחילת הניסוי, המכלים הכחולים לא מתמלאים לפי קצב צריכת החלב. תושבים מבולבלים משליכים לעתים למכלים קרטוני ביצים ועיתונים המיועדים לפח אחר.

קשיש אחד שירד לרחוב ובידיו שקית עמוסה להתפקע בבקבוקי פלסטיק, התקשה לפענח את תפקידו של המכל הכחול החדש ולא הבין למה צריך להוסיף סיבוב נוסף של פינוי אשפה במיוחד לחלב.

גם החשש מהריח שייווצר במכל מלא קרטוני חלב מרתיע תושבים מהשימוש בו. "אם יש מספיק חמצן במכלים זה לא צריך להסריח", מרגיעה חברת מועצה בעיריית ראשון לציון מטעם סיעת הירוקים, יפעת מאירוביץ-יפת. "אם המתקן מאוורר כמו שצריך, לא צריכה להיות בעיה בנושא הזה".

קורטוב מסכים שריח מכל קרטוני חלב עשוי להיות חריף יותר מהריח הנודף ממכלי הנייר, "אבל זה בדיוק אחד הדברים שאנחנו רוצים לבדוק בפיילוט", הוא מוסיף. "מה הבעיה של הריח וכמה זה פוגע באיכות המוצר. למפעלים (שאליהם נשלחים הקרטונים) הריח לא ממש משנה". ומה לגבי התושבים? "אני מקווה שהקרטון יהיה ריק ויגיע אלינו סגור בפקק, כך שהוא פשוט לא יפיץ ריח", עונה קורטוב.

מאירוביץ-יפת מוטרדת גם מהחשש שתושבי העיר יתקשו לעמוד בדרישות ההפרדה, שכוללות כבר עכשיו שלושה מכלים ייעודיים, חוץ מפחי האשפה: אחד לעיתונים וקרטונים, אחד לבקבוקי פלסטיק ואחד לקרטוני החלב. וזה בלי להזכיר את הפרויקט להפרדת הפסולת הרטובה והיבשה, שנמצא בשלבי תכנון. "אני לא חושב שזה מפריע לתושבים, להפך. הם קשובים וצועדים לעתיד יותר ירוק", אומר קורטוב. לדבריו, אף שבשכונתו בראשון לציון טרם הוצבו מכלים, הוא נושא את קרטוני החלב שלו למכל בשכונה אחרת.

"הנושא הזה של קרטוני חלב לא טופל אף פעם בגלל השעווה שבפנים", אומרת מאירוביץ-יפת. לדבריה, יש חשיבות רבה לטיפול בקרטוני החלב, המהווים נתח ניכר מהאשפה מבחינת הנפח והמשקל. "אם נצליח למחזר גם את זה, נוכל להפחית בצורה משמעותית את הפסולת להטמנה", היא אומרת. *
 
Comments