איך מפרידים פסולת ביתית ומה נשלח למיחזור? תשובות בסמס

נשלח 2 בינו׳ 2011, 5:11 על ידי Sustainability Org

בביתם של 3,200 מתושבי כפר סבא יוצבו שני פחי אשפה. העירייה מציעה שירות מסרונים לתושבי המבולבלים. בדקנו את השירות

סופ
אביב לביא | 31/12/2010 10:57
תגיות: כפר סבא (סביבה), מיחזור, הפרדת פסולת

אופנת שני הפחים תגיע בשבועות הקרובים גם למטבחם של הכפר סבאים. אחרי תושבי זכרון יעקב, סביון, שכונת נווה אליעזר בתל אביב ועשרות יישובים קטנים שהיו שם לפני כולם, גם העיר השרונית מצטרפת למהפכת הפסולת, ובהיקף מרשים: בתחילת פברואר ייכנסו למעגל ההפרדה 3,200 משפחות , יותר מעשרת אלפים איש.

אלא שעיריית כפר סבא מציעה למפרידים חידוש: הפרדה היי-טק. הבלבול הגדול של התושבים הוא חלק בלתי נפרד מתחילתו של כל פרויקט הפרדה. מה זורקים לפח הירוק (הרגיל, המיועד לפסולת יבשה), ומה הולך לפח החום (המיועד לפסולת ה'רטובה')?

כולם יודעים שקליפות מלפפונים שייכות לפח החום. אבל מה עם בשר, שלגבי דרך הטיפול המועדפת בו יש גישות שונות? ומה עושים, למשל, עם קיסמי עץ? מצד אחד הם יבשים לגמרי; אבל עץ, כידוע, הוא חומר אורגני. אז לחום או לירוק?

כדי להתמודד עם הבלבול, תפעיל העירייה - בשיתוף פעולה עם עמותת "ארץ כרמל" (שמלווה גם את הפרויקט בסביון ובמקומות נוספים) ועם חברת "תובנות" - שירות ייעוץ להפרדה במסרון, או בשמו הרשמי "מחזורון" יחד עם שני הפחים, התושבים יקבלו גם מספר סלולרי, שאליו יוכלו לשלוח את שם החפץ או החומר שהם מתלבטים לגביו. המחשב אמור להשיב להם במהירות.

צילום: אריק סולטן
פח ירוק ופח חום. בקרוב גם בכפר סבא צילום: אריק סולטן

שלחתי מספר שאלות למספר הטלפון של שירות המחזורון. בכל המקרים התשובה הגיעה בתוך שתיים-שלוש שניות, עוד לפני שהספקתי להגיע לפח שבמטבח. כך זה נראה:

אני: טיטולים.
כפר סבא: תושב יקר, טיטולים יש להשליך לפח היבש (הירוק). תודה , עיריית כפר סבא.

אני: בשר.
כפר סבא: תושב יקר, בשר יש להשליך לפח האורגני (החום). תודה , עיריית כפר סבא.

שתי השאלות הבאות כבר היו מאתגרות יותר. אפשר לומר שהמערכת התמודדה איתן בכבוד:

אני: נייר.
כפר סבא: תושב יקר, נייר יש להשליך לפח הכחול. תודה, עיריית כפר סבא.

אני: קיסמי עץ.
כפר סבא: הפריט ששלחת לא זוהה, נבקש להשליכו לפח היבש (הירוק). תודה , עיריית כפר סבא.

אחרי שהצלחתי לבלבל את המערכת עם הקיסמים, נרשמה התפתחות מפתיעה. ד"ר גל אלון מחברת תובנות אומר שהמערכת מתוכננת כך שכשהיא נתקלת בחומר לא מוכר היא מבקשת להשליכו לפח היבש, אבל מיד נפתח הליך של בירור מקצועי שבסיומו בסיס הנתונים הכולל 450 פריטי פסולת מעודכן. ואכן, כשסימסתי למחרת בבוקר שוב "קיסמי עץ", התשובה הפעם הייתה: "תושב יקר, קיסמי עץ יש להשליך לפח האורגני (החום). תודה , עיריית כפר סבא".

לכתבה באתר nrg

Comments