יותר כלובי מיחזור, ולראשונה גם ביישובים ערביים

נשלח 27 באפר׳ 2011, 6:02 על ידי Sustainability Org
בשנה האחרונה הוגדל מספר הכלובים לבקבוקים ברחבי הארץ ב-55%, ויחד איתם קפצה גם נכונות הציבור למחזר
יעל דראל

מהפכת הפסולת והמיחזור שמוביל זה תקופה המשרד להגנת הסביבה - מקבלת חיזוק בשטח: מנתוני תאגיד המיחזור אל"ה עולה כי מספר כלובי המיחזור גדל בשנה האחרונה ב-55% ועומד כיום על יותר מ-12 אלף. ברשויות מקומיות רבות - בהן הרצליה, נתניה, אשדוד וחדרה - הוכפלו מספר הכלובים. לראשונה הוצבו כלובי מיחזור גם ביישובים ערביים.

 

הגדלת מספר כלובי המיחזור מכ-8,000 ל-12,400 באה בין השאר בעקבות סקר שמצא קשר ישיר בין המרחק בין מתקן המיחזור לבית האזרח - לבין נכונות האזרח למחזר.

 

מנתוני הסקר שנערך על-ידי מכון "גיאוקרטוגרפיה" עולה כי 54% מהאזרחים ימחזרו בקבוקים אם יימצא מתקן קרוב לביתם. 85% מהנשאלים הגדירו את המרחק "קרוב לבית" - דקה עד חמש דקות הליכה מהבית. עוד נמצא כי הוספת הכלובים הובילה לעלייה בנכונות הציבור להשליך מיכלי משקה למיחזור מ-42.9% ל-52.3%.

 

בין הערים והמועצות שהכפילו את מספר הכלובים בתחומן: אשקלון, קריית-גת, שדרות, עכו, נהריה, נשר המועצות האזוריות גלבוע, חוף אשקלון ולכיש.

 בעקבות בדיקת ynet שהעלתה כי אף יישוב ערבי לא נהנה מתשתית מיחזור - חל שיפור לטובה. בין היישובים הערביים שבהם הוצבו לראשונה כלובי מיחזור ניתן למצוא את ג'סר א-זרקא, כפר קאסם, שפרעם, מג'דל שמס ופארדיס.

 

בתאגיד אל"ה מבטיחים כי עד לסוף שנת 2011 יגיע מספר כלובי המחזור הפרוסים ברחבי הארץ ל-15 אלף. יו"ר תאגיד המיחזור, נחמה רונן, אמרה כי "התשתית החדשה תאפשר לנטרל את התירוצים של אלה שעדיין לא הצטרפו למהפכה".

 

על-פי תוכנית המשרד להגנת הסביבה, עד שנת 2013 ישתתפו כשני מיליון תושבים ב-46 רשויות מקומיות בתוכנית הפרדת הפסולת - ויפרידו פסולת רטובה ויבשה בפחים הביתיים, בהיקף של 1.2 טונות בשנה. ברשימת הערים מצויות ראשון לציון, אשדוד, אשקלון, הוד השרון, כפר סבא ובאר שבע, אך בולטות בהיעדרן תל-אביב, חיפה וירושלים. 
 
Comments