חסר טעם: קוקה קולה נגד הפחתת צריכת הבקבוקים

פורסם: 18 בנוב׳ 2011, 12:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 בנוב׳ 2011, 13:02 ]

מתמודדי אמריקן איידול קראו לציבור להגיד "לא" לבקבוקים. בגרנד קניון החליטו לאסור הכנסת בקבוקים. קוקה קולה, נותנת החסות לריאליטי ותורמת ידועה לפארק, נעמדה על הרגליים האחוריות. תרומה לדובי הקוטב? נהדר, הקטנת צריכת הבקבוקים? חלילה. עסק ירוק

רז גודלניק | 17/11/2011 15:30
תגיות: מיחזור בקבוקים, צריכת בקבוקים, קוקה קולה
 
קוקה קולה היא חברה שעושה מאמצים מרשימים להיות ירוקה יותר. השבוע דווח כי ארגון Carbon Trust שעוזר לחברות להקטין את טביעת הרגל הפחמנית שלהם העניק לקוקה קולה את הציון הגבוה ביותר שהוא העניק עד כה לחברה בגין מאמציה בעניין. בנוסף, הודיעה החברה בשבוע שעבר כי היא מתחייבת למחזר את כל 80 מיליון בקבוקי הקולה שאמורים להיצרך בזמן משחקי האולימפיאדה הקרובים בלונדון. ואם כל זה לא מספיק, הרי שהחברה הודיעה כי החל מחודש זה יימכרו ארבעה מיליארד פחיות קולה בצבע לבן כחלק מקמפיין גדול ועתיר תקציב להצלת דובי הקוטב.

אבל נראה שגם למחויבות הירקרקה של קוקה קולה יש גבול. למשל, כשמדובר בפעילות להפחתת צריכת בקבוקי פלסטיק חד פעמיים, שחלק לא קטן מהם מאכלס את הנוזל בצבע חום עם התוית של קוקה קולה. מיחזור בקבוקים? על הכיפאק. הפיכת הפעילות במפעלים ליעילה יותר? מצוין. הקטנת הצריכה של בקבוקי פלסטיק? זה כבר סיפור אחר כפי שמלמדות אותנו שתי פרשיות שהתפרסמו בחודש האחרון, המצביעות על מעורבות לכאורה של קוקה קולה בעצירת קמפיינים כאלו. מה בדיוק קרה שם? על כך בכתבה הבאה. עסק ירוק.

צילום: איי-פי
פרסומת לקוקה קולה. המטרה: למכור יותר ולהישאר ירוקים צילום: איי-פי
כוכב נולד
הסיפור הראשון קשור לחסות שקוקה קולה נותנת לאמריקן איידול. בסוף חודש אוקטובר העלה ה-Plastic Pollution Coalition, קואליציה של קבוצות שונות שקוראת להפחתת השימוש בפלסטיק, סרטון ליוטיוב (אותו ניתן לראות כאן למטה) שבו מופיעים 11 ממתמודדי העונה העשירית של אמריקן איידול. בסרטון, שנעשה כתשדיר חינוכי לציבור, מבקשים המתמודדים מהציבור להגיד לא לבקבוקי פלסטיק ושקיות פלסטיק וללמוד יותר על הנזקים הסביבתיים שפלסטיק גורם באתר של הארגון. עד כאן לא משהו יוצא דופן. זה רחוק מלהיות תשדיר חתרני או אפילו מלהיב במיוחד וזו גם הסיבה שהוא זכה בהתחלה ל-5,000 צפיות בלבד. לא משהו
מתמודדי "אמריקן איידול": "תגידו 'לא' לבקבוקים"

עדיין, מישהו לא אהב את הסרטון הזה. דניאלה רוסו, מנהלת הארגון, סיפרה לפורבס כי אחד מנותני החסות לתוכנית אמריקן איידול מאד כעס למראה הסרטון ודרש שאמריקן איידול ידאגו להסיר אותו מהרשת. "כששאלתי אם הספונסור הזה הוא קוקה קולה, הם אמרו 'לא שמעת את זה מאיתנו'. אבל אפילו לפני כן נאמר לנו שהתשדיר יוכל לעלות רק אחרי מסע ההופעות של אמריקן איידול בגלל שקוקה קולה נותנת חסות ועלולה להתרגז".

רוסו סרבה להוריד את התשדיר. היא הסבירה שהם עבדו במשך שמונה חודשים עם הצוות של אמריקן איידול על התשדיר והיא התעקשה שחברת ההפקה של התוכנית, שנקראת 19 Entertainment, היתה בסוד העניין במשך חודשים. לא מדובר בכך שאנחנו לא מקבלים את האישורים" היא הסבירה לפורבס, אלא בנסיגה מהתחייבויות בשל לחץ של נותן חסות ראשי.

פורבס מדווח על כך שמיילים שהועברו אליו תומכים בדבריה של רוסו, אם כי לפי המכתב שחברת ההפקה העבירה לארגון כנראה שגם אם היו הבנות בעל פה, הרי שהסכם חתום של ממש לא היה. רוסו עדיין עומדת על שלה והסבירה במייל ש"ה-Plastic Pollution Coalition לא היה כוח מניע מאחורי התשדיר. הוא נעשה בשיתוף פעולה עם אמריקן איידול ובסופו של דבר נוצר על ידי אחרים ואז נתרם".

חברת קוקה קולה, אגב, מכחישה מכל וכל מעורבות כלשהי בפרשה. דוברת מטעם קוקה קולה אמרה להאפינגטון פוסט כי אין לחברה כל חלק בכך וכי היא לא ביקשה בכל צורה שהיא מאמריקן איידול לעשות משהו בעניין. עכשיו, אתם יכולים לשפוט בעצמכם אם להאמין לחברה או לא. אני הייתי נוטה להאמין להם אלמלא הסיפור הבא, שנראה דומה באופן חשוד לסיפור הסרטון של אמריקן איידול.
 
הקניון הגדול

לפני כשבוע דיווח הניו יורק טיימס כי הפארק הלאומי גרנד קניון עשה תוכניות לאסור את השימוש בבקבוקי פלסטיק בפארק, אבל התוכנית נחסמה על פי הדיווח אחרי שתנחשו מי, כן קוקה קולה ולא אחרת, הביעה התנגדות לעניין. למי שתוהה מה לקוקה קולה ולפארק לאומי, התשובה היא תרומה נאה של 13 מיליון דולר לפארק.

צילום: רויטרס
הגרנד קניון. לא נקי מבקבוקים צילום: רויטרס

על פי הניו יורק טיימס, סטפן מרטין, בכיר ברשות הפארקים הלאומית שאחראית על הפארק ומי שהיה אחראי על התוכנית לאסור את השימוש בבקבוקים, אמר כי הממונים עליו הודיעו לו לפני תחילת השנה כי קוקה קולה, שמשווקת גם מים מבוקבקים תחת המותג Dasani הביעה דאגה לגבי האיסור הצפוי. מרטין אמר שזה היה מאד מתסכל לשמוע על כך כי הם עבדו עם כל הגופים שהיו אמורים להיות מושפעים מכך מבחינת מכירות והם קיבלו זאת. כנראה שאת קוקה קולה הם לא שאלו.

הפעם קוקה קולה לא מכחישים את מעורבותם בעניין, אם כי הם גם לא מאשרים אותה. הדוברת שלהם אמרה כי החברה "מעדיפה לעזור לטפל בבעיית הפסולת מפלסטיק על ידי הגדלת הנגישות של תוכניות מיחזור", והוסיפה כי "לאסור משהו זו אף פעם לא התשובה הנכונה. אם אתה עושה זאת, אתה לא בהכרח מטפל בבעיה". לדבריה תוכניות שכאלו מגבילות את החופש האישי, מה שכמובן אינו מומלץ.

הדאגה של קוקה קולה לחירויות הפרט מחממת את הלב, אבל הבעיה של של בקבוקי פלסטיק שמושלכים בפארק היא בעיה של ממש והם מהווים כ-30 אחוז מסך האשפה בפארק. אגב, לכל מי שמודאג אם זה לא עלול לגרום לאנשים לטייל בלי מים – לא מדובר בבקבוקים גדולים, אלא רק בבקבוקים קטנים. למרבה האבסורד, אפילו לא מדובר בבקבוקי קולה או שתייה קלה אחרת, אלא רק בבקבוקי מים קטנים.

במקביל השקיע הפארק 300 אלף דולר בהקמת עמדות למילוי מים בפארק. עובדי הפארק היו כבר מוכנים מבחינתם בסוף השנה שעברה להכריז על האיסור, שהוא אגב לא הראשון מסוגו. אולם אז הגיעו מלמעלה ההנחיות לדחות את ההודעה ולמעשה לבטל את התוכניות. התירוץ היה שיש צורך לשקול שוב את ההשלכות רחבות הטווח של המהלך מבחינת השירותיות של הפארק והדאגה לשלום הציבור.

למכור כמה שיותר

הסיפורים הללו, אגב, אינם יוצאי דופן. כשמדובר בליבת העסקים של קוקה קולה, היינו מכירת משקאות, היא מטילה את כל כובד משקלה כדי לעצור יוזמות שעלולות לפגוע בעסקיה, גם כאשר מדובר ביוזמות בעלות השלכות חיוביות מבחינה סביבתית או חברתית. דוגמה אחת היא המאבק של קוקה קולה בהטלת מס על משקאות קלים בכדי להלחם בהשמנת יתר.

דוגמה אחרת היא המאבק בהפסקת מכירת משקאות קלים במכונות שתייה בבתי ספר, ואלו לא הדוגמאות היחידות. בכל המקרים הללו נוקטת קוקה קולה בטקטיקות שונות בכדי להבטיח שעסקיה לא ייפגעו, כולל מימון קמפיינים לביטול מס על משקאות קלים במדינות שבהן הוטל מס שכזה, לובינג בקונגרס ואפילו ביטול השקעות כפעולת עונשין כפי שקרה לאחרונה בצרפת, שם אמור להיות מוטל מס על משקאות קלים.

אם כך עולה השאלה, האם קוקה קולה הינה באמת חברה ירוקה? זו שאלה טובה. הבעיה עם קוקה קולה וזו אינה כמובן בעייה ייחודית לקוקה קולה הינה שהחברה מוכרת מוצר שמחקרים רבים מוצאים קשר בינו ובין בעיות בריאותיות כמו השמנת יתר אצל ילדים. החברה עושה כל שביכולתה בכדי לשפר חלקים נרחבים מהפעילות שלה ולמאמצים הללו יש השפעות חיוביות לא מועטות, אך זה עדיין לא פותר את הבעיה של המוצר עצמו. במילים אחרות, קוקה קולה תעשה מאמץ להקטין למינימום את טביעת הרגל הפחמנית שלה, כמו גם את צריכת המים שלה ותשתדל שכל הבקבוקים והפחיות שלה ימוחזרו, אבל המטרה העיקרית שלה היא עדיין למכור כמה שיותר.

הסתירה הזו היא חלק מהבעיה של המודל העסקי בחברה שלנו, המבוססת על כך שחברות לא משלמות את העלויות החברתיות והסביבתיות האמיתיות של המוצרים שלהן ולכן יכולות לשגשג גם אם למוצרים הללו יש מחיר סביבתי וחברתי כבד. העלייה בחשיבות של ההשפעות הסביבתיות והחברתיות של פעילותן העסקית של חברות החלה להציף בצורה יותר משמעותית את הסתירות הללו, אבל עדיין מאפשרת להן לעשות שיפוצים קלים, מבלי להידרש למהפכות של ממש בליבת העסקים שלהן. בקיצור, עסקים פחות או יותר כרגיל.

למרות הכל, הסיפורים שהבאנו כאן מראים שהמודל הנוכחי נמצא בעמדת מגננה – אם סרטון ביוטיוב שצופים בו כמה אלפי אנשים ואיסור מכירות של בקבוקי מים בפארק לאומי (בערך שנתי של כמה מאות אלפי דולרים) מצליחות לגרום לחברות גדולות לעמוד על שתי הרגליים האחוריות ולנסות לעצור אותם, כנראה שאולי עוד יש תקווה לראות שינויים של ממש. לכשאלו יקרו, נוכל באמת לומר שקוקה קולה היא חברה ירוקה.
 

כתבות קשורות:
 
חסר טעם: קוקה קולה נגד הפחתת צריכת הבקבוקים
חיים בוהן יורד מהמסך: הסיפור המלא מאחורי מלחמת הקמפיינים
חשיפה: הבלוף הגדול של נביעות ומי עדן
בקרוב: מי עדן תוכל לשווק מי תהום כמים מינרליים (כפתרון לחריגות בתקני המים במעיינות המשמשים את מי עדן ונביעות)
מי עדן ונביעות אינן שואבות מים מזה 10 ימים בשל תוצאות לא תקינות של הדגימות
פלאשבק בכוס מים: מי עשוי להרוויח מהצרה החדשה של מי עדן
נביעות עצרה את ייצור בקבוקי המים בשל חשש לזיהום
למה לא לקנות מים מינרליים של עין גדי
תביעות ייצוגיות נגד מי עדן ונביעות: המים אינם מינרליים
חברות המים המינרליים עוברות למי קידוחים

הסיפור של המים בבקבוק - The Story of Bottled Water
וידאו: שרשרת האספקה של בקבוק מים בשווי 1.5$
איים גדולים של פסולת פלסטיק מזהמים את האוקיאנוסים
משלמים פי אלף על מים
בארה"ב נוטשים את המים המינרליים וחוזרים לשתות מי ברז
צאצאו של הברון יוצא למסע למען הסביבה
הגיעו מים עד נפש: משפחת לביא נכנסת לגמילה
אם יש לכם ברז - למה לבזבז כסף על מים מינרליים?
ים של זבל: המחיר של זיהום הים והחופים
בעקבות חוק האריזות: G ליווה שקית זבל מפח ועד קבורה
החופש מהשקית, החופש מהנייר, החופש מבקבוק המים
לקראת חוק האריזות: להסתכל על הקנקן ולא רק במה שיש בו
האם בר מים ירוק יותר מפילטר?
בלונדון נלחמים בבקבוקי המים המינרליים: האם זה יגיע אלינו?
גם משרד הבריאות הבין ששישיות המים המונחות ליד המשאבות בתחנות הדלק מסוכנות
איזה מים שותים הנשיא והרמטכ"ל?
למרות חוק הפיקדון, הציבור לא ממחזר מכלי משקה
נביעות+בולשיט
מה רע במים מהברז?
מים מינרליים זה פאסה
עצוב לראות את חיים כהן בפרסומת של מי עדן
The Environmental Cost of Bottled Water
Bottled Water - wikipedia
Pablo Calculates the True Cost of Bottled Water
What's in Your Bottled Water - Beside Water
Bottled Water Quality - Bottled Water vs tap water - What's best for you?
Comparing Bottled Water to Filtered Water
Greenwah of the week: Earth Day & Coca Cola

כתבת טלוויזיה מהתכנית 20/20 ב-abc News שמשווה בין מים מבוקבקים למי ברז

סרטון על הנזק הסביבתי שיוצרים בקבוקי המים המינרליים

Tapped Trailer

Tapped is a film that examines the role of the bottled water industry and its effects on our health, climate change, pollution, and our reliance on oil.Comments