מה גורם למותם של 25 אלף אמריקאים בכל שנה?

פורסם: 20 במרץ 2013, 9:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 במרץ 2013, 9:20 ]

מחקר של אוניברסיטת הרווארד מצא קשר בין 180 אלף מקרי מוות בעולם בכל שנה לבין שתיית משקאות ממותקים

    מאת סוכנויות הידיעות, 20/3/2013

החוק להגבלת משקאות ממותקים שניסה ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, להעביר אמנם נפל, אך מחקר חדש שנערך באוניברסיטת הרווארד עשוי לעשות את העבודה במקומו ולהרתיע אנשים משתיית משקאות ממותקים.

קוקה-קולה, פפסי קולה
צילום: בלומברג


לפי המחקר, משקאות עתירי סוכר היו אחראיים לכ-180 אלף מקרי מוות בעולם בשנה שעברה, כ-25 אלף מתוכם בארה"ב. "אנחנו יודעים שמשקאות ממותקים קשורים להשמנת יתר, ושמקרי מוות רבים נגרמים ממחלות הקשורות להשמנת יתר. אולם עד עכשיו, אף אחד לא עשה 1+1", אמרה גיטנג'אלי סינג, עמיתת מחקר בבית הספר לבריאות הציבור בהרווארד והמחברת הראשית של המחקר, אשר הוצג אתמול בכנס השנתי של אגודת הלב האמריקאית בניו אורלינס.


סינג ועמיתיה השתמשו במידע מסקרי בריאות ברחבי העולם, ומצאו קשר בין משקאות ממותקים ל-133 אלף מקרי מוות מסוכרת, 44 אלף מקרי מוות ממחלות לב ו-6,000 מקרי מוות מסרטן ב-2010. "הממצאים שלנו צריכים להשפיע על מקבלי ההחלטות ולגרום להם לנקוט מדיניות אפקטיבית להפחתת צריכת המשקאות הממותקים משום שהיא מגדילה משמעותית את מקרי המוות המוקדם", אמרה סינג.


איגוד יצרני המשקאות בארה"ב מתח ביקורת על המחקר, וכינה אותו "סנסציוני יותר מאשר מדעי". בהודעה שפירסם האיגוד נכתב כי "המחקר לא מראה שצריכת משקאות ממותקים גורמת למחלות כרוניות כמו סוכרת, מחלות לב או סרטן – הגורמים האמיתיים למוות בקרב הנחקרים".


המחקר מתפרסם שבוע לאחר שבית משפט חסם את הצעתו של בלומברג לאסור על מכירת משקאות ממותקים גדולים, ולאחר שמושל מיסיסיפי פיל בריאנט חתם על חוק שמונע מרשויות מקומיות במדינה להגביל מכירה של משקאות ממותקים ומאכלים המכילים יותר מדי מלח. "זה לא תפקיד הממשלה לפקח מקרוב על החלטות התזונה של האזרחים", אמר בריאנט בהודעה שפירסם.


Comments