"חברות ההרזיה מבטיחות הבטחות שווא"

פורסם: 11 בינו׳ 2014, 5:30 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 11 בינו׳ 2014, 5:31 ]

הנציבות הפדרלית קנסה ארבע חברות ב-34 מיליון דולר על כך שהן משווקות מוצרי הרזיה שסיכויי ההצלחה שלהם קלושים

ניו יורק טיימס, 8/1/2014

"השיגו גזרה של חדר כושר מבלי ללכת לחדר כושר" באמצעות פיזור אבקה על המזון שלכם; "חטבו את הירכיים והישבן" באמצעות קרם בניחוח שקדים; השילו חצי קילו ביום בעזרת שתי טיפות מתחת ללשון – כל ההבטחות האלה נשמעות טובות מכדי להיות אמיתיות, כך קבעה נציבות הסחר הפדרלית (FTC) בארה"ב.

ביום שלישי קבעה הנציבות כי ארבע חברות משווקות באופן מטעה מוצרי הרזיה ו"מבטיחות ללא כל בסיס" כי הצרכנים יורידו משקל אם ישתמשו בתוספי מזון, קרמים לעור ומוצרי הרזיה אחרים. ארבע החברות – סנסה פרודקטס, HCG דיאט דיירקט, לין ספא ול'אוקסיטן – נקנסו ב-34 מיליון דולר שאותם יצטרכו להחזיר לצרכנים. החברות לא הודו באשמה או הכחישו אותה.

ההסדר הוא חלק ממאבק רחב יותר בחברות שלטענת הממשל האמריקאי "מוכרות מוצרי הרזיה אופנתיים". לינדה גולדסטיין, יו"ר חטיבת הפרסום והשיווק במשרד עורכי הדין מנאט, פלפס ופיליפס, אמרה כי ההסדר מבהיר כי ה-FTC תקבל רק מוצרים שעברו מחקרים ומבחנים מעמיקים כדי להוכיח את יעילותם הרפואית. הנציבות גם הציעה לגופי התקשורת קווים מנחים חדשים כדי לסייע להם לזהות הבטחות כוזבות, ואמרה כי חברות מדיה לא צריכות להסכים לפרסומים שבהם הבטחות לא הגיוניות לירידה במשקל.

"קל להבטיח ירידה במשקל אבל קשה לקיים", אמרה ג'סיקה ריץ', מנהלת הסוכנות להגנה על הצרכנים ב-FTC. "והסיכויים להצליח רק באמצעות פיזור אבקה על האוכל, מריחת קרם על הירכיים או שימוש בתוסף הם קלושים במקרה הטוב. אין שם שום דבר מדעי".

צילום: Getty Images/Flickr RF
צילום: Getty Images/Flickr RF
צילום: Getty Images/Flickr RF
תעשיית ההרזיה בארה"ב צמחה בשנים האחרונות לממדים אדירים. צרכנים מוציאים 66 מיליארד דולר בשנה על משקאות דלי קלוריות, מועדוני בריאות, תוספי תזונה ומוצרים אחרים שמיועדים לסייע להם להוריד ממשקלם, לפי נתוני מרקטדאטה אנטרפרייזז. ואולם ביחד עם ההצלחה מגיעות גם הונאות. כ-13% מתלונות ההונאה שהוגשו ל-FTC ב-2011 היו על מוצרי הרזיה – יותר מפי שניים מכל קטגוריית מוצרים אחרת.

Comments