סוכר מזיק כמו סיגריות, אז למה לא נלחמים גם בו?

פורסם: 24 ביוני 2013, 12:08 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 ביוני 2013, 12:09 ]
על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי הנטל הכלכלי של השמנת היתר והמחלות הנלוות לה בישראל מגיע לכ-20% מכלל ההוצאה הלאומית לבריאות. אך למרות זאת, ולמרות הידיעה כי מזונות עתירי סוכר ונתרן עלולים לגרום למוות, הממשלה בישראל לא מתערבת. מומחים קוראים למאבק עיקש ואמיתי בהשמנה
פרופ' איתמר רז ועובד יחזקאל, 24/6/2013
 

הדו"ח האחרון של ארגון הבריאות העולמי מצביע על כך ששני שליש מאזרחי ישראל סובלים ממשקל יתר. יש להוסיף על הנתון זה את העובדה שמספר החולים בסוכרת בישראל מזנק ועומד על למעלה מ-500,000 איש.

כתוצאה מכך, הנטל הכלכלי של השמנת היתר והמחלות הנלוות לה הולך ועולה ומגיע לכ-20% מכלל ההוצאה הלאומית לבריאות. מצב שבו כשליש מהתלמידים בישראל סובלים מהשמנת יתר וילדים שמנים הופכים בקלות להיות מבוגרים שמנים הוא מציאות שאיננו יכולים להסכים לה. 

עוד כתבות בריאות

 

הקשר בין משקאות ממותקים להשמנת יתר

ברור מעל לכל ספק שסוכר מזוקק המוחדר למזון מעובד ולמשקאות ממותקים מהווה סיכון משמעותי לבריאות. המחלקה לתזונה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד פרסמה ביוני 2012 מסמך שמצביע על קשר ברור בין צריכת משקאות ממותקים להשמנת יתר והמחלות הנלוות לה.

 

על פי המחקרים, צריכת פחית שתייה ממותקת ביום הוסיפה לנחקרים קילוגרם עודף בממוצע בכל ארבע שנים, העלתה את הסיכון לחלות בסוכרת ב-22%, את הסיכון להתקף לב ב-20% ואת הסיכוי לחלות בשיגרון בקרב נשים ב-75%.

 

אם הסוכר הפך להיות סכנה ממשית לשלום הציבור אזי עולה שאלה מרכזית: מה תפקידה של הממשלה ומה אחריותה כלפי האזרחים? ממשלות נלחמות בטבק, בסיגריות ומטילות מגבלות על תוספי מזון. ראינו בעבר את כוחה היעיל של המדינה בשיתוף המגזר השלישי להוביל מסע פרסום ארצי למודעות באשר לסכנת העישון, סכנת החשיפה לשמש, זהירות בדרכים וחינוך לקיימות.

 

כך גם ביחס לאלכוהול וסמים. הנתונים בשטח דורשים פעולה מהירה כדי לחנך את הציבור הרחב בדבר הסכנה הכרוכות בצריכה גבוהה של סוכר ותוספי סוכר מלאכותיים ולהסביר את הסכנה שבשילוב התזונה הלקויה עם אורח חיים ללא פעילות גופנית.

 

כמה סוכר זה מזיק?

הצרכן מוצא עצמו מבולבל אל מול השפע שנמצא על מדפי רשתות המזון הגדולות ואין לו את הכלים והידע להבין מקריאת התווית על גבי המוצר מהם המינונים המומלצים לו לצריכה, כמו גם היכולת להפריד בין הסוכרים הטבעיים במוצר לעומת מינון הסוכר המזוקק.

 

חשוב לקדם שיטה לדירוג מזונות, מודל שמדרג את הערך התזונתי של מוצרי המזון לצרכנים, ממש כפי שאנחנו יודעים לדרג את רמת הזיהום בכלי הרכב שאנו צורכים. אנו מודעים לכך שחברות המזון הגדולות מבצעות חשיבה מעמיקה בנושא רכיבי המזון, חלקן אף יצאו במסעות פרסום ארציים המודיעים על הפחתת תוספת הסוכר והנתרן במוצרים.

 

לאור שיעור השמנת היתר והסוכרת נדרש פתרון מהיר יותר וכולל יותר. בימים אלה מוביל משרד הבריאות פרוייקט רחב שמעודד את חברות המזון להפחית את שיעור הנתרן במזונות. פעולה דומה נדרשת בדחיפות בכל הקשור לתוספי הסוכר במזון אותו אנו אוכלים.

 


מה המדינה צריכה לעשות?

בשבוע שעבר הוכרז כי קואליציית חברות המזון בארה"ב שהוקמה בעידודה של אשת הנשיא מישל אובמה הצליחה באמצעות שינוי במרכיבי המזון להפחית 1.5 טריליון קלוריות מהצריכה של תושבי ארה"ב, שנתיים לפני המועד המוסכם - שנת 2015. אין דומה לכוחן של חברות המזון להחליט אילו מוצרים ימכרו ובאיזה אופן ישווקו.

 

הפיתויים סביבנו רבים וכדי להקל על הצרכנים לבצע קניות בצורה אימפולסיבית ולא מתוכננת הרשויות יכולות לנקוט מספר צעדים כגון, אכיפה על הוצאת משקאות ממותקים מבתי הספר, הרחקת ממתקים מקו הקופות ברשתות המזון ומהישג ידם של ילדים. חשוב שננהיג בישראל, בדומה לארה"ב ואירופה, אמנת מפרסמים שתגביל את הפרסום של מוצרים לא בריאים לילדים ונוער.

 

חוקרי המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות בישראל בדקו ומצאו שישנה מוכנות גבוהה להטיל מס על מוצרי מזון ומשקה לא מזינים בעלי ערך קלורי גבוה מצד הציבור הישראלי, בתנאי שהוא ייועד למאבק בהשמנה או להוזלת מוצרי מזון בריאים בדומה לנעשה בארה"ב.

 

בישראל עדיין לא מקובל לייעד הכנסות ממסים למטרה מסוימת אך יש פה חומר מאתגר למחשבה עבור המחוקק ומשרד האוצר.

 

מומחים למדיניות ציבורית עוסקים רבות בשאלת הזכות של הממשל להתערב בהרגלי הצריכה של האזרחים באמצעות מיסוי והגבלות מטעמים של חופש הפרט.

 

אנו קובעים כי חובתו של המימשל לעשות כן. סכנות הסוכר הן סכנות שמובילות למחלות קשות, לירידה באיכות החיים, להוצאות תקציביות גבוהות מאוד – וכשהאזרח לא שומר על עצמו, חובתה של מדינה לסייע לו בכך.

 

  • פרופ' איתמר רז – יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת והפורום הישראלי לאורח חיים בריא
  • עובד יחזקאל –  יו"ר ת.א.ר.א, מזכיר הממשלה לשעבר וממייסדי הפורום הישראלי לאורח חיים בריא
לכתבה באתר ynet Comments