חוקרים גילו: שילוב המזון המפתיע שמוריד לחץ דם

פורסם: 23 במאי 2014, 21:54 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 במאי 2014, 21:54 ]
כבר שנים רבות מפליגים בשבחה של הדיאטה הים תיכונית, הכוללת דגים, שמן זית, דגנים מלאים ומגוון ירקות. מחקר חדש מגלה כי לא מדובר רק באוסף של מאכלים בריאים, אלא נוצרת ריאקציה כימית בין הרכיבים המובילה לחומר שמפחית ממש את לחץ הדם. האם הדיאטה תוביל גם לגילוי תרופות חדשות?
רעות חייט, 20/5/2014

מה הסוד בדיאטה הים תיכונית ? מדענים טוענים כי מדובר בשילוב בין סלט הכולל עלים ירוקים ובין שמן זית. כששתי קבוצות המזון האלה נפגשות, הם אומרים, נוצרות חומצות שומן המפחיתות את לחץ הדם.

 

השומן הבלתי רווי שבשמן הזית משלב כוחות עם הניטריטים שבירקות, כך מגלה מחקר שנערך בעכברים. על פי החוקרים, גם שילוב של אבוקדו ואגוזים, ולא רק שמן זית, יביא לאותו אפקט.

 

 

התחלתם דיאטה ? קראו עוד:

 

הדיאטה הים תיכונית משלבת השפעות מהמטבחים המסורתיים של יוון, ספרד ואיטליה, ומיוחסת לה יכולת להשפיע לטובה על הבריאות ובמיוחד על תפקוד הלב. היא כוללת מגוון ירקות, פירות טריים, דגנים מלאים, שמן זית, אגוזים, דגים ועוף - וזאת במקום תועפות בשר אדום, חמאה או שומן מן החי.

הדיאטה המנצחת

תזונה ים-תיכונית מגינה בפני מחלות לב וסרטן / מוטי גל

אולי לא מפתיע, אבל עכשיו מוכח: מחקר חדש שהקיף 22 אלף יוונים מגלה כי דיאטה עשירה בגבינות, ירקות, יוגורט ושמן זית מפחיתה את שיעור התמותה מסרטן ומחלות לב. בתיאבון
לכתבה המלאה

 

לכל רכיב בתפריט כזה כמובן יתרונות תזונתיים, אך החוקרים לא הצליחו עד כה לפצח מה עומד בבסיס ההצלחה של השיטה כמכלול. כיום מאמין פרופ' פיליפ איטון מקינגס קולג' שבלונדון, לצד עמיתיו מאוניברסיטת קליפורניה שבארצות הברית, כי מדובר בריאקציה כימית בין הרכיבים היוצרת חומצות שומן ניטריטיות ייחודיות.


 

במחקרם, אשר מומן על ידי הארגון הבריטי לבריאות הלב, השתמשו החוקרים בעכברים שעברו שינויים גנטיים מכוונים כדי לבחון את ההשפעה של חומצות השומן על הגוף.

 

מהממצאים עולה כי החומצות הפחיתו את לחץ הדם באמצעות חסימת אנזים שנקרא אפוקסיד הידרולס (Epoxide Hydrolase).

 

"האנזים הזה נמצא גם בבני אדם", אמר פרופ' איטון בראיון ל-BBC, "כך שאנו חושבים שההשפעה עלינו דומה. זה מסביר מדוע דיאטה ים תיכונית בריאה אף על פי שהיא כוללת שומנים. זהו מנגנון ההגנה של הטבע, ואם נפצח אותו נוכל למצוא תרופות חדשות לטיפול ביתר לחץ דם ולמנוע מחלות לב".

 

בהמשך מתכננים החוקרים לבחון את הנושא גם בבני אדם.


לכתבה באתר ynet

Comments