בתיאבון // הפתרון לרעב העולמי: אכילת חרקים

פורסם: 25 במאי 2013, 12:42 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 במאי 2013, 12:43 ]

דו"ח האו"ם: חרקים למאכל מקודמים על ידי האו"ם כמזון דל שומן ועתיר בחלבון לבני אדם ■ חרקים מכילים רמות גבוהות של חומרים מזינים חיוניים ו-ויטמינים, כמו גם תכולת חלבון גבוהה לא פחות מאשר במוצרי בשר

מאת רויטרס, 20/5/2013

המחשבה על אכילת חרקים מעוררת חלחלה בקרב רוב האנשים, אבל המחברים של דו"ח האום שפורסם ב-13 במאי אומרים שהיתרונות הבריאותיים של צריכת חרקים מזינים עשויה להיות התשובה למאבק ברעב העולמי.

ברחוב עמוס במרכז יאונדה, בירת קמרון, המרכיבים למעדן צהריים עדיין בחיים. בהתאם לעונה, צרכנים יכולים למצוא חגבים, טרמיטים או אפילו נמלים למכירה כאן. בעונה זו, הזחלים של חיפושית חדקונית הדקל הם סחורה מבוקשת. "חרקים מאוד מזינים לגוף; הם לא שומניים מדי ויש להם רכיבים טובים. אם אוכלים אותם כל הזמן, נהיים חולים לעיתים רחוקות", אומר סטיב אבאדה, צרכן חרקים.


יותר מ-1900 זנים של חרקים נאכלים ברחבי העולם, בעיקר באפריקה ובאסיה. צרכנים אומרים שחרקים מהווים תוספת משמעותית לתזונה היות שהם עשירים בחלבונים, ויטמינים, סיבים תזונתיים ומינרלים.

המחברים של המחקר שביצעו במחלקת התזונה בארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) אמרו שחרקים רבים מכילים את אותה כמות חלבון ומינרלים שיש בבשר, ויותר דיאטנים ממליצים לכלול חרקים בדיאטה מאוזנת.

הם גם מספקים אמצעים לפרנסה. בעוד שחלק מהצרצרים מהווים חלק מהארוחות היומיות של המשפחות, רובם יופנו למכירה בשווקים. "החרקים טובים משום שכשלא נותר לנו יבול בשדות, הם משמשים כאוכל עבורנו. בנוסף, אנחנו יכולים למכור אותם כך שהם באמת מיטיבים איתנו", אומר פילומנה אנאמה, תושב בעיר דזנג בקמרון.

עד לאחרונה, חרקים נחשבו משאב בלתי נדלה. עם זאת, הגידול באוכלוסייה האנושית הוביל לציד חרקים מופרז של מינים שונים. שריפות יער וכריתה בלתי מרוסנת הביאו להכחדה כמעט מוחלטת של חרקים מזנים מסוימים.

אפטון האלורן, היועצת לתכנית חרקים אכילים של FAO, טוען שרבייה ושימור של חרקים יכולים לשחק תפקיד חשוב בחיזוק ביטחון התזונה. "ביות וגידול חרקים לייצור יכול לעזור הן בשימור אוכלוסיות החרקים והן בחיזוק הביטחון התזונתי ושיפור הפרנסה של בני אדם", אומרת האלורן. "לגידול חרקים יש פוטנציאל גלובלי עצום הן עבור הזנת בעלי חיים והן לייצור מזון לבני אדם. אנחנו כבר רואים יצרנים למזון בעלי חיים מחרקים. וברחבי העולם קיים פיתוח בתחום במטרה לשלב חרקים בתפריטים ובמזון מעובד. למרות שאין זה מציאותי בעשורים הקרובים לראות משפחות במדינות המערב אוכלות חרקים בארוחת הצהריים שלהם בשבת, הפוטנציאל של חרקים הוא גדול ואנחנו מקווים שהוא ימומש, לאט ובעקביות".

מחברי דו"ח האו"ם אומרים שהחסמים בקרב בני אדם להנאה מאכילת חרקים הינם פסיכולוגיים – במבחן עיוור שנערך על ידי חוקרים, 9 מתוך 10 אנשים העדיפו כדורי בשר שהורכבו מבשר בקר ובשר תולעים על פני כדורי בשר רגילים.


Comments