חברה מסרטנת

נשלח 3 בפבר׳ 2011, 12:56 על ידי Sustainability Org

משקי בעלי החיים הפכו מחקלאות לתעשייה צינית, בתינו מחושמלים ומוקרנים לעייפה, וחומרי הניקוי מתבססים על כימיקלים רעילים

אביב לביא | 3/2/2011 7:34
תגיות: כימיקלים, קרינה, סרטן

שימו לב כיצד נפתח הדוח החשוב שפרסם שלשום משרד הבריאות על תחלואת הסרטן בישראל: "המחלות הממאירות מהוות בשנים האחרונות את גורם התמותה השכיח ביותר בישראל, והינן נטל משמעותי מבחינת ההוצאה לבריאות ומבחינת המחיר החברתי-כלכלי שהן משיתות". הכל נכון, מגפת הסרטן מהווה נטל כלכלי כבד על המשק - אבל דחילאק, שום מילה על הסבל האנושי ועל הייסורים שהיא גורמת? בכל זאת, לפני הקופה הציבורית יש כאן בני אדם. אם לדייק, 100 ישראלים ביום מקבלים את ההודעה מקפיאת הדם: "אדוני/גבירתי, יש לך סרטן".

למעט המעידה הקלה בתחום הרגישות, מגיעות לרשם הסרטן מחמאות על דוח יעיל וקומוניקטיבי, שלמרבה הצער הלך אתמול לאיבוד בין סערות גלנט למובארק. הדוח מוגש בצורה ידידותית לאזרח, תוך שימוש בסטטיסטיקות מובנות לכל נפש.

הנתונים העדכניים מצביעים על עלייה משמעותית בסיכון של אזרח ישראלי ללקות בסרטן במהלך חייו: למשל, אחד מכל 2.5 גברים יהודים יחלו בסרטן, לעומת אחד מכל 3 בדוח הקודם מ-2003; אחת מ-8 נשים יהודיות תחלה בסרטן השד - גודל הסכנה ברור. מנכ?ל המשרד, ד"ר רוני גמזו, היטיב להתנסח כשאמר ש"ישראל טובה בריפוי סרטן, אבל חלשה במניעה". איכשהו זה מתאר את מצבנו בתחומים רבים מדי, כמו מלחמות.

הרבה סברות שאבד עליהן הכלח סופגות מהלומה בדוח הזה. אם תעצרו את הישראלי הסביר ברחוב, הוא יידע לספר לכם על הקשר בין סרטן ריאות לבין עישון; שאר סוגי הסרטן? תורשה ומזל. אלא שהדוח העדכני קובע בדיוק את ההיפך: התורשה אחראית ל-10%-5% בלבד מתחלואת הסרטן. כל השאר - עלינו. תזונה, עישון, מפגעים סביבתיים, פעילות גופנית ואלכוהול. במילים אחרות: האחריות עוברת מאלילת המזל אל המדינה והפרט ואל הבחירות שהם עושים. זה אולי לא תלוי רק בנו - אבל בעיקר בנו.
זה רק הפרומו

הדוח נותן בעיטה הגונה גם בישבנו של אורח החיים המערבי ובזחיחות שמאפיינת אותו. רבים נוהגים להיתלות בעלייה בתוחלת החיים כעדות לכך שמצבנו הבריאותי מעולם לא היה טוב יותר. שטויות. ההזדקנות של האוכלוסייה משוקללת לתוך הנתונים שהציג רשם הסרטן, והעלייה בתחלואה מתרחשת בכל שכבות הגיל.

הקדמה הביאה איתה תרופות, טכנולוגיות ושירותי רפואה נגישים שמאריכים את תוחלת החיים, אבל במקביל גם מזון זבל מעובד, מזהמים סביבתיים והתמכרות קטסטרופלית לכורסה ולמסך שהפכו לאויבי הגוף האנושי.

עם כל שנה שעוברת אנחנו חיים יותר, אבל גם חולים יותר. מי שרוצה לקרוא לזה איכות חיים, שיהיה בריא. הנתונים המזעזעים בדוח מגיעים מהציבור הערבי: תוך 7 שנים הוכפל הסיכון של אישה ערבייה לחלות בסרטן השד, והוכפל פי 4 הסיכון של גברים ערב ם ללקות בסרטן המעי הגס.

הטיפוס התלול של עקומת הסרטן בקרב ערביי ישראל דומה לזה המתרחש בכל העולם בקרב קבוצות אוכלוסייה שנוטשות את אורח החיים המסורתי ובאות בשערי המערב. זה קרה לסינים שהיגרו לארה"ב, ועכשיו זה קורה גם לסינים בסין,

שעוברת אמריקניזציה מהירה. "רק חסר שרשתות הג'אנק-פוד יפתחו סניפים במרכזי היישובים הערביים", אומר גורם מודאג במשרד הבריאות.

הטרגדיה של מגפת הסרטן היא שקשה לשים אצבע על גורם אחד שמלבה אותה. מדובר בציביליזיציה שלמה שעושה בחירות מפוקפקות. האוכל שלנו דומה יותר לפלסטיק מאשר למזון, משקי בעלי החיים הפכו מחקלאות לתעשייה צינית, בתינו מחושמלים ומוקרנים לעייפה, וחומרי הניקוי מתבססים על כימיקלים רעילים. אפשר להתעלם מכל אותות האזהרה ולהמר על מזלנו הטוב, אבל הסטטיסטיקות מלמדות שהמזל הזה הולך ומצטמק.

למשרד הבריאות מגיעות מחמאות על הדוח, פחות על היישום. בצנרת אמנם נרקמת תוכנית לאומית למאבק בהשמנה, אבל ביום-יום המרחב הציבורי מופקר בידי התאגידים, המפרסמים והאינטרסים הכלכליים, כשמשרד הבריאות כמעט לא משמיע את קולו ולא נוקט רגולציה מחמירה ונוקשה בתחום המזון. כל עוד ילדים יישטפו מסביב לשעון בתמונות מפתות של חטיפים, וברשתות השיווק מזון הזבל ימשיך לזרום כמו שמפניה - מובטח לנו שבדוח הסרטן הבא הנתונים יהיו מפלצתיים אפילו יותר.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
למה לרכב על אופניים - ההיבט הבריאותי
Comments