חדש בצה"ל: אוהלים הנטענים מאנרגיית השמש

פורסם: 28 בינו׳ 2010, 7:57 על ידי: Sustainability Org
מאת אמיר בוחבוט, תאריך פרסום: 28/1/2010
 
השמש תעבור להקשב ותספק לאוהלים אנרגיה. החיילים יהנו מתאורה ונקודות הטענה סולאריים. בקרוב גם בשק"ם?
 
בקרוב עם כיסוי סולרי. אוהל צבאי
בקרוב עם כיסוי סולרי. אוהל צבאי צילום: אלכס רוזקובסקי

בצה"ל ממשיכים לחפש דרכים לחסוך, ואחד החידושים הטריים ביותר הוא אוהלים סולריים. אוהלים אלה יצברו אנרגיה מאור השמש כדי שהחיילים השוהים בהם יוכלו להשתמש בה לתאורה, להפעלת מכשירים, לטעינה של טלפונים סלולריים ועוד. 

אוהלים אלה יוצבו בבסיסים באזורים חמים, כמו המרכז לאימוני יבשה בנגב ובסיס ההדרכה בה"ד 1 הסמוך למצפה רמון. מדובר ביריעות קלות שיכסו את האוהלים הרגילים, ובאמצעות מכשור חדשני יוכלו לאגור את אנרגיית השמש. "מדובר ביריעה מיוחדת שפותחה על ידי חברות ישראליות", מסביר קצין באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל). זו תהיה החלופה לגנרטורים הדורשים שינוע מיוחד,
תחזוקה ותדלוק בשטח, והיא תביא לחיסכון משמעותי בעלויות".

"זו בשורה משמחת", אומר קצין מילואים שמבלה את רוב שירותו באוהל בשטח, "שתחסוך הרבה מהלוגיסטיקה שנדרשת להפעלת הגנרטורים שחצי מהזמן לא עובדים כלל, בנוסף לעובדה שזה לא מרעיש ומזהם את הסביבה. רעיון מעולה. רק שיתחילו עם האוהלים של המילואימניקים שרגילים לישון בשקט באזרחות, ולא אצל הסדירים".

האוהלים הסולריים הם אחד החידושים המאפיינים את המהפכה שעובר צה"ל באמצעות אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה תחת פיקודו של האלוף דן ביטון. חידוש אחר שקדם לזה היה החלפת המדשאות זוללות המים בבסיסים, בדשא סינתטי שאינו צורך מים כלל.
 
Comments