הדיור יקר מדי. הדלק, החשמל והמים דווקא לא

נשלח 29 ביולי 2011, 4:14 על ידי Sustainability Org

אין שום סיבה שהמדינה תעודד אותנו לזלול דלק בלי חשבון, לשרוף פחם בתחנות הכוח ולייבש את מקורות המים

סופ
אביב לביא | 29/7/2011 10:04
תגיות: מחאת הדיור, מחיר הדלק, מחיר המים

לא אחדש אם אומר שמחאת הדיור היא בעצם שם כולל שמאחריו מסתתרת רשימה ארוכה של מרכיבים בחיינו שהתייקרו בשנים האחרונות בלי פרופורציה לשכר. דיור זה גם חשבונות הבית, זה גם קוטג' וגן לילד, שלא לדבר על קייטנה בקיץ.

הדלק לא מספיק יקר
הדלק לא מספיק יקר צילום: פלאש 90

לכן, באופן טבעי חברו למחאת הדיור קריאות להוזיל גם את הדלק, החשמל והמים. כל אחד משלושת הסעיפים החשובים האלה בחשבון ההוצאות שלנו, עשה קפיצת מדרגה בשנים האחרונות. יחד עם החשודים הנוספים ברשימה, נוצר סלט אחד גדול של עלות מחיה לא נסבלת.

אלא שאת הסלט הזה צריך, לטעמי, לחזור ולהפריד למרכיביו המקוריים. אין דין דלק, מים וחשמל כדין דיור, חינוך, עגבניות או תחבורה ציבורית. בעוד אנחנו רשאים לצפות מהמדינה שתעשה כמיטב יכולתה כדי שלאזרחים יהיה דיור סביר במחיר נגיש, חינוך טוב במחיר מינימלי, טיפול רפואי ראוי בעלות נסבלת ותחבורה ציבורית יעילה בזול, אין שום סיבה שהמדינה תעודד אותנו לזלול דלק בלי חשבון, לשרוף פחם בתחנות הכוח ולייבש את מקורות המים.

נכון, מדובר במעגל קסמים: רבים נצמדים לרכב הפרטי משום שהתחבורה הציבורית לא נותנת תשובות, אבל בואו נהיה כנים - רבים עוד יותר פשוט נהנים להתפנק במכונית. מותר להתפנק, אבל צריך לקחת בחשבון את המחיר.

שהמבזבז ישלם

המעניין הוא, שמחירי הדלק, החשמל והמים בישראל סבירים למדי ביחס לנעשה בעולם המערבי. בבלגיה, דנמרק, צרפת, איטליה, הולנד, שוודיה, פורטוגל וגרמניה הדלק יקר יותר מאשר אצלנו. בארצות הברית וקנדה הוא זול הרבה יותר, אבל לא בטוח שמומלץ לנו ליישר קו עם ממדי הזיהום האמריקאיים. ההולנדים והאיטלקים משלמים כפליים עבור חשמל, גם בבריטניה, בהונגריה ואפילו בפולין החשמל יקר יותר. מים? בדנמרק וסקוטלנד, מדינות שחונות שכמותן, המים עולים כפליים ויותר לעומת המים בישראל, ולעומת זאת בניו זילנד, אוסטרליה וספרד - דווקא שתי האחרונות מתמודדות עם בעיות מחסור דומות לשלנו - הם זולים יותר.

במילים אחרות - שלושת המשאבים הללו, שנמצאים בחסר ושלצריכתם יש השפעה מכרעת על הסביבה והבריאות, מסופקים לציבור הישראלי במחיר הרבה יותר הגיוני ממחירם של הדיור, של מוצרי צריכה רבים וחיוניים, ולא פחות חשוב

- של החינוך וההשכלה: מה שדופק את הסטודנט הישראלי לעומת עמיתו האירופי זה לא הדלק, אלא העובדה שבמדינות סקנדינביה, צ'כיה וסלובקיה הלימודים האקדמיים ניתנים חינם, ואילו הסטודנט הגרמני והסטודנט האיטלקי, שכוח הקנייה שלהם גבוה בהרבה מזה של הישראלי, משלמים שכר לימוד שעומד על כ-50-70 אחוז ממה שמשלם מקבילם באוניברסיטה ציבורית בישראל. שם קבור הכלב, לא במחירי המים.

אסור לשפוך את המים, תרתי משמע, עם התינוק, וגם לא את הדלק והחשמל. מים וחשמל צריכים להיות זולים במדרגת הבסיס (יותר מהיום), אבל מי שמבזבז צריך לשלם ביוקר רב (הרבה יותר מהיום). ובמקום לדרוש את הוזלת הדלק, מומלץ לתבוע תחבורה ציבורית זולה וטובה, כפי שעשו בחודשים האחרונים (עם ניצנים ראשונים של הצלחה) סטודנטים במכללת תל חי, ברופין, בספיר ובעוד מוסדות אקדמיים שכדי להגיע אליהם צריך הרבה סבלנות, מזל וטרמפים

לכתבה באתר nrg
Comments