הגברת הגדולה: אופרה וינפרי וההרפתקה הטבעונית

נשלח 20 בפבר׳ 2011, 6:34 על ידי Sustainability Org

אופרה וינפרי הכריזה על ניסוי חברתי-קולינרי: היא ו-378 אנשי האולפן שלה נצמדו לתפריט טבעוני במשך שבוע. 300 מהעובדים, התברר, לא סטו מהתפריט גם בבתיהם. האם מדובר בתחילתו של שינוי אמיתי בתעשיית המזון המפלצתית של אמריקה?

סופ
אביב לביא | 19/2/2011
תגיות: אופרה וינפרי

כשביל קלינטון סיפר לאחרונה על המעבר שלו לטבעונות, ועל כך שהחליט להפסיק לאכול מזון מן החי כי רצה להאריך ימים ולבלות עם הנכדים שצ'לסי עתידה להעמיד, אמריקה רגשה. אבל עם כל הכבוד לקלינטון, לאופרה וינפרי יש הרבה יותר רייטינג.
 
אופרה וינפרי
אופרה וינפרי צילום: רויטרס

אצל וינפרי הכל קורה בגדול. כשהיא מחליטה ללכת על טבעונות, היא לא עושה את זה לבד. וינפרי הכריזה לאחרונה על ניסוי חברתי-קולינרי: היא ו-378 אנשי הצוות של אולפני "הרפו", שמפיקים את תוכניתה, נצמדו לתפריט טבעוני במשך שבוע. הארוחות שהוגשו להם בקפטריה של האולפנים כללו דגנים, קטניות, פירות, ירקות, זרעים ואגוזים - בלי בשר, ביצים וחלב.

גם התוכניות התרכזו בניסוי האוכל הגדול. וינפרי שיגרה את הכתבת ליסה לינג להתחקות אחרי המסלול שעושה בן בקר, מהשלב בו הוא מואבס בקוקטייל של תירס וחלבונים כדי להעלות קילו וחצי ביום, דרך בית המטבחיים בו הוא נורה בראשו ומופשט מעורו, ועד שהוא הופך לעיסת בשר טחון שמשוגרת מהמפעל באריזה קומפקטית. על פי הבעת פניה המבועתת של לינג מול פס הייצור, ספק אם תאכל המבורגר בקרוב.

וינפרי אירחה באולפן את קאתי פרסטון, שספר הבישול הטבעוני שלה מככב בצמרת המכירות של אמזון. הן טעמו גבינה שנעשתה מטפיוקה, אכלו לחם פומפרניקל ושתו שייק שנרקח מפירות יער, בננה, קשיו וברוקולי. וינפרי הצהירה שלא מרגישים את הברוקולי, וטוב שכך.

מכה קלה בכנף?

בתום השבוע התברר ש-300 מתוך 378 עובדי האולפנים דבקו בתפריט הטבעוני (גם בבית) עד הרגע האחרון; חלקם הצהירו שהם ממתינים לסטייק הראשון בבוקר שאחרי, אחרים הודו שלעולם לא ישכחו מה שלמדו על הדרך שהמזון עובר עד שהוא נוחת בצלחת. וינפרי הכריזה שמעתה יוגש בימי שני בקפטריה של האולפנים תפריט צמחוני, ובכך הצטרפה לתנועת "שני צמחוני" (Monday Meatless) שתופסת תאוצה.

יש גם מקום לביקורת: המנות הטבעוניות שכיכבו באולפן הסתמכו בחלקן על מזונות מעובדים מדי, אולי כי הם מצטלמים טוב או נראים משכנעים בעיני האמריקאים ששכחו

איך נראית סתם חסה; הרי מי שיבחר להיות טבעוני או צמחוני, לא יכין לעצמו בבית על בסיס יומי שייק מחמישה מרכיבים כולל ברוקולי. אבל זה באמת בשוליים.

וינפרי הצטרפה לזרם של ידוענים אמריקאים שמסרבים לאכול מזון מן החי מתוך השקפת עולם סדורה - ביניהם אלן דג'נרס, אלישיה סילברסטון, נטלי פורטמן וכמובן קלינטון. רק הזמן יגיד אם מדובר בתחילתו של שינוי אמיתי בתעשיית המזון המפלצתית של אמריקה, או במכה קלה בכנף העוף שהתאגידים כלל לא ירגישו.

קטעים מהשבוע הטבעוני של אופרה, כולל הביקור בבית המטבחיים, אפשר לראות באתר התוכנית.

לכתבה באתר nrg
Comments