המחאות ירוקות: תווי קנייה ידידותיים לסביבה

פורסם: 30 בנוב׳ 2009, 1:42 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 בנוב׳ 2009, 10:50 ]
מאת אביב לביא, מועד פרסום: 26/11/2009

במקום לקבל גידול בהקצבות לארוחות או בדמי הנסיעה, ארגוני העובדים יכולים בבלגיה לבחור בתווי קנייה ירוקים. אופניים ושתילים במקום רב-תו.

הסיפור הבא, שמגיע מבלגיה, מוגש כחומר למחשבה לקורא עופר עיני. המשבר הכלכלי השפיע גם על המשק הבלגי, וארגוני העובדים פתחו במשא-ומתן עם המעסיקים בבריסל על קבלת תוספת יוקר. בסיום המגעים התגבש פתרון מקורי לפיצוי העובדים על שחיקת כוח הקנייה: המחאות ירוקות.

במקום לקבל גידול בהקצבות לארוחות או בדמי הנסיעה, ארגוני העובדים יכולים לבחור בתווי קנייה ירוקים (Ecocheques), שמעניקים להם זכות רכישה של מוצרים ושירותים ידידותיים לסביבה: תחבורה ציבורית, אופניים, זרעים ושתילים לגינה הביתית, מנורות חסכוניות, חסכמים, מיכלים לאגירת מי גשמים, סוללות ירוקות ועוד.

כמיליון עובדים בבלגיה בחרו לקבל, החל מדצמבר, את ההמחאות, שיחזקו את כוח הקנייה וייתנו דחיפה למשק, אבל להבדיל מתרבות הצריכה הרגילה - זו תהיה דחיפה אקולוגית. יעקב למפרט, הנספח המסחרי הפלמי בשגרירות בלגיה בישראל, מכריז שמדובר בעוד צעד בדרך להפיכת בלגיה למדינה הירוקה באירופה. מעניין מה חושבים על זה בקופנהאגן, שם עמלים במרץ על אותו מיתוג בדיוק ומתכוננים בימים אלה לאירוח ועידת האקלים העולמית.

Comments