הפנים האפלות של תעשיית המזון

פורסם: 3 בדצמ׳ 2009, 0:40 על ידי: Sustainability Org
מאת אביב לביא, מועד פרסום: 1/12/2009
 
כימיקל שמופיע במערכה הראשונה, דינו שיתפוצץ על צלחתנו מתישהו במערכה השלישית.
 
יש יותר מקורטוב של אירוניה בכך שהימים השחורים של קוקה קולה התחילו בתקלה שהתרחשה במפעל "מכתשים", כי הרי השאלה הראשונה שעולה למשמע השתלשלות האירועים היא: מה, לעזאזל, הקשר בין מפעל שבו מייצרים חומרי הדברה, לבין משקה המיועד לשתייה?

ומתי בדיוק הפסקנו להתפלא על כך שמרכיב מרכזי בשורה של משקאות פופולריים מיוצר במעבדותיה של אחת מחברות הרעלים הכימיים המובילות בעולם?

הפחמן הדו-חמצני שאותו רכשה קוקה קולה ממפעל מכתשים ושגרם למהומה הנוכחית, אינו חומר מסוכן (עד שמתערבבים בו בנזן וגופרית), אבל התקלה שהוא עומד במרכזה מאירה את פניה האפלות של תעשיית המזון המודרנית.

זו תעשייה שמשווקת לנו מוצרים סינתטיים, שחלקם מיוצרים במעבדות כימיות ושאין להם כל קשר למזון במשמעותו המקורית, ואשר משכיחה מאיתנו את טבעה האמיתי באמצעות מסעות פרסום אגרסיביים.

עזבו רגע את הפחמן הדו-חמצני הלא מזיק; כמה מהשותים הנלהבים של קוקה קולה או ספרייט יודעים שהם צורכים על בסיס קבוע גם חומצה זרחתית? וכמה שמים לב לעובדה שבפחית קולה אחת יש לא פחות משש כפיות סוכר? בפרסומות שבהן הקולה נמכרת על תקן "טעם החיים" - סלוגן אומלל במיוחד בימים אלה - לא טורחים לדווח על הפרטים הללו.
 
השוק המודרני נותן עדיפות לענקים
הצד החיובי של מזון שמיוצר במעבדות אמור להיות הבטיחותי: הכל מפוקח, ממושטר, ממורק וממוחשב. האמונה האבסולוטית בעליונות הטכנולוגיה, שכבנים נאמנים לתרבות המערבית גדלנו על ברכיה, גורמת לנו להניח שכאן לא יכולות להתרחש טעויות.

איזו טעות. מהסיליקון בחלב של תנובה, דרך פרשת רמדיה, זיהום המים המינרליים ועד הפרשה הנוכחית, ובדרך עוד מאות שערוריות בקנה מידה קטן יותר, מתברר שגם כשמזון מיוצר ללא מגע יד אדם
- הוא מועד לתקלות. כימיקל שמופיע במערכה הראשונה, דינו שיתפוצץ על צלחתנו מתישהו במערכה השלישית.

השוק המודרני נותן עדיפות לענקים, וכשענקים טועים - הם עושים את זה בגדול. מותר לשער שעם חלוף הזמן, קוקה קולה תתגבר על המכה ותחזור לאיתנה. אבל אולי כדאי לנצל את המשבר ולחזור לשתות משקאות - מים, למשל - שמרכיביהם לא מיוצרים במפעלים שבמחסניהם רעלים שמסוגלים לחסל את אוכלוסיית החרקים על פני כדור הארץ.
 
Comments