העולם מתחמם. או שלא. מה זה משנה בעצם?

פורסם: 19 בפבר׳ 2010, 12:54 על ידי: Sustainability Org
מאת עדי וולפסון, תאריך פרסום:  17/2/2010
 
בואו נניח שכל מה שאמרו לנו על התחממות כדור הארץ היה שגוי; יותר מזה - שזה היה שקר מכוון. אז מה קרה? מה תעשו מחר שלא עשיתם אתמול? כי אם הפסקתם לנסוע ברכב מזהם, לבזבז חשמל ומים ולצפצף על הטבע - עשיתם את זה גם בשביל איכות החיים שלכם. אתם מעדיפים את המצב ההפוך?
עדי וולפסון

בואו נניח לרגע שכל מה שסיפרו לנו בשנים האחרונות על ההתחממות הגלובלית הוא רק סיפור מדע בדיוני ולא יותר. בואו נניח שהמספרים לא מדויקים והעובדות לא ודאיות, ושהמדענים טועים - אפילו טועים במכוון; אם תרצו - בואו נגיד שהכל אינטרסים פוליטיים, שחיתות או קונספירציות של "הירוקים".
 
מה זה בעצם משנה? מה תעשו עם הידיעה הזו מחר שלא עשיתם אתמול? מה באמת שיניתם ביום-יום שלכם עד עתה בגלל שהטעו אתכם, לכאורה, בכל מה שקשור להתחממות הגלובלית?
 
כי אם הפסקתם לנסוע ברכב מזהם, הפחתתם בצריכת החשמל, התחלתם להפריד פסולת, קניתם מוצרים ידידותיים לסביבה והשתדלתם לחסוך במים... אם עשיתם ולו משהו מכל אלו - אז אל תפסיקו. לא בגלל ההתחממות הגלובלית; אל תפסיקו כדי שהאוויר שלנו יהיה נקי מעשן מכוניות, כדי שהפסולת לא תציף אותנו מכל עבר וכדי שיהיו מספיק מים לכולם, וגם לטבע.
 
נגיד שבאמת "עבדו" עלינו - האם ממחר נסכים שהפארק השכונתי שלנו יהפוך לחניון או קניון? האם נרצה שחופי הים יהפכו לכפר נופש יוקרתי? האם צריך להפסיק להקים מתקני ההתפלה או תחנות כוח סולאריות?
 
ההתחממות הגלובלית הפכה בשנים האחרונות לשם קוד המתאר את הפגיעה של האנשות בעצמה. אבל הטעות הגדולה ביותר של מקדשי ההתחממות הגלובלית היא בחוסר הפרופורציות - לגבי לוחות הזמנים ולגבי ההשלכות של התופעה על חיינו. חוסר הפרופורציות הזה הותיר את נושאי הסביבה האחרים הרחק מאחור. פתאום המאבק בהתחממות כדור הארץ הפך לדרך היחידה להצלת העולם; כאילו שאין יותר סתם זיהום, או סתם השלכת פסולת, או סתם רק עצירת גשמים ובצורת.
 
בהנחה שאין עוד טעם להמשך ולעקוב בחרדה אחר כמות גזי החממה שפולט כל מוצר וכל פעולה - האם זיהום האוויר שנפלט ייפסק? האם כשסתם נשמור על הסביבה, בלי לקרוא לזה "מאבק בשינוי האקלים" - האם מקורות המים לא יזדהמו משפכים או רעלים? האם משאבי הטבע יישמרו ובעלי החיים ישגשגו?
 
למה קשה לנו כל כך עם הסיפור הזה של התחממות כדור הארץ? כנראה בגלל שאומרים לנו שאנחנו אשמים, ומבקשים מאיתנו לשנות הרגלים - ועוד בשם הדורות הבאים. כל ההסברים המלומדים שמנגד, גם אם יש בהם מהאמת המדעית, משמשים בשבילנו רק תירוצים לדחות את הקץ.
 
אם כן, מה הפתרון הנכון? ימים יגידו. בינתיים, למען הבריאות ואיכות החיים שלנו, למען הטבע ואיכות הסביבה שלנו, יודעים מה - גם למען הדורות הבאים - בואו לא נמתין לראות מי צדק, המדענים או הטוקבקיסטים. בואו ניכנס לפרופורציות הנכונות ונעשה, כל אחד בחלקת האלוהים הקטנה שלו, צעדים קטנים שיכולים לשנות לכולנו את החיים.
 
לכתבה באתר ynet
Comments