חוזרים אל הברזים

פורסם: 31 באוק׳ 2010, 11:04 על ידי: Sustainability Org

עיריית תל אביב תצא כנראה בקרוב ביוזמה ראויה להערכה: קמפיין שקורא לתושבי העיר לנטוש את בקבוקי הפלסטיק ולשתות מי ברז

אביב לביא | 31/10/2010 5:08
תגיות: מי שתייה, מי ברז

בסקר לא מייצג שערכתי השבוע לא נמצא אפילו אדם אחד שידע את התשובה לשאלה החשבונית הבאה: נניח שאתם שותים במשך שנה שלמה מים מהברז. נניח שאתם שתיינים מופלגים ולוגמים לא פחות משלושה ליטר ביום. 365 יום בשנה, שלושה ליטר ביום: כמה זה יעלה לכם?

התשובה היא תשעה שקלים ו-12 אגורות. מה ששמעתם. בישראל אפשר לשתות מהברז עד כדי התפקעות, בפחות משקל לחודש. למעשה, מי השתייה מחולקים כאן חינם. השבוע התפרסמה ידיעה על חברה שמייבאת מים מינרליים בבקבוקים מחו"ל ותמכור אותם במעדניות "מובחרות" בתעריף של 17 שקל לבקבוק. אני בטוח שיהיו לא מעט אנשים שיקנו. ואחר כך אומרים שהישראלים לא אוהבים לצאת פראיירים.

עיריית תל אביב תצא כנראה בעתיד הקרוב בקמפיין שקורא לתושבי העיר לנטוש את בקבוקי הפלסטיק ולשתות מי ברז. זו יוזמה ראויה להערכה: כבר שנים שוטפים לנו את המוח עם קסמיהם של המים המבוקבקים, ורק את המים שזורמים מהברז אין מי שישווק ויפתה אותנו לשתות. זו דרכו המרגיזה והמעוותת של העולם: כשהמוצר פרטי יש מי שמרוויח ממכירתו, ומוכן להשקיע הון כדי להגיש אותו באריזת צלופן מרשרשת.

כשהמוצר ציבורי אין לו אבא ואמא, אין לשום גורם אינטרס לעשות לו קידום מכירות. עם ישראל מותקף מבוקר עד ערב בפרסומות של חברות נדל"ן; מתי בפעם האחרונה נתקלתם בתשדיר נוצץ שמזכיר כמה טוב לנו בטבע וכמה חשוב לשמור על השטחים הפתוחים?

אין טעם לספר לישראלים שמי הברז מושלמים

משרד הבריאות משחרר כבר שנים סיסמאות רפות על כך שמי הברז בישראל ראויים לשתייה, אבל לא טרח לנסות לומר את זה בשפה פרסומית אטרקטיבית. אם עיריית תל אביב תרים את הכפפה, זה יהיה רגע חשוב. כסף גדול, כמו שהבנתם, לא ייצא לה מזה: חשבונות המים שלנו לא יתנפחו בגלל תוספת שתייה. המרכיבים היקרים בחשבון המים הם המקלחת, הדחת האסלה, מכונת הכביסה, שטיפת הכלים וההשקיה. ביום שלם אנחנו לא שותים את הכמות שזורמת באסלה בהדחה אחת.

כדי שהקמפיין יהיה אפקטיבי הוא יצטרך להיות חכם. אין טעם לספר לישראלים שמי הברז מושלמים. הם לא יאמינו, כי הם יודעים את האמת-מי הברז בישראל בהחלט לא מושלמים. במקרים רבים יש להם טעם של כלור, ובבניינים שבהם הצנרת שרדה מתקופת הורדוס למים יש ארומה ארכיאולוגית תואמת. נגד המפגעים האלה יש פתרון פשוט-מתקני סינון ביתיים, ובבתים רבים אפשר להסתדר גם בלעדיהם. הקמפיין צריך למצוא את הדרך לומר שמי הברז אולי לא מושלמים, אבל גם המים המינרליים לא. 

ולעומת זאת, הם הרבה הרבה יותר יקרים (פי מאה בערך), והרסניים עבור הסביבה. שלא לדבר על כך שמדובר במים ששייכים לכולנו, נשאבים ממעיינות על ידי חברות פרטיות ונמכרים לנו בחזרה במחיר מופקע. מישהו אמר משהו על פראיירים?

לכתבה באתר nrg
Comments