חזירי המיליון: המירוץ של תעשיית הבשר

נשלח 9 בנוב׳ 2011, 21:41 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 10 בנוב׳ 2011, 0:31 ]

אנחנו מתקוממים נגד ההתעללות בגורי החזירים במירוץ למיליון, אבל לוקחים חלק באכזריות הגדולה ביותר - ניצול בע"ח בתעשיית המזון

יונתן שפיגל | 2/11/2011 14:46
תגיות: התעללות בבעלי חיים, זכויות בעלי חיים

בתכנית "המירוץ למיליון" ששודרה השבוע נדרשו המתמודדים באחת המשימות לתפוס גורי חזירים המוחזקים במכלאות באחד הכפרים בהונגריה. המתמודדים רדפו אחרי גורי החזירים המבועתים שניסו לנוס על נפשם, וכאשר הצליחו לתפוס אותם התפתלו הגורים וצווחו וניסו להמלט בכל כוחם. לא ברור מה הפקת תכנית "המירוץ למליון" חשבה לעצמה כשהיא החליטה לכלול בתכנית התעללות בוטה בבעלי חיים ולקרוא לזה "בידור".

יחד עם זאת, עולה השאלה מדוע רבים מאיתנו מתקוממים נגד השימוש הפסול הזה בבעלי חיים לצרכי בידור, אבל שוכחים שזה עוד כלום לעומת מה שבעלי חיים עוברים בתעשיית המזון במסגרת התהליך שנועד להפוך אותם ל"מזון" – להתעללות האמיתית בבעלי חיים אחראי כל מי שאוכל אותם ומעודד תעשייה שלמה של אלימות חסרת גבולות כלפי בעלי חיים אלו.

לרובנו קשה להישאר אדישים לנוכח התעללות בבעלי חיים. הנטיה הטבעית של כולנו היא להגן על החלש ולהחלץ לעזרתו, ואין ספק שלעומת האדם בעלי החיים הם חסרי ישע, ובמקרים רבים נתונים לחסדינו. לא במקרה, מייד אחרי שידור ההתעללות בגורי החזירים בתכנית המירוץ למיליון השבוע, מילאו גולשים רבים את עמוד הפייסבוק של רשת, מפיקת התכנית, בקריאות מחאה נגד ההתעללות הפסולה הזאת בגורי החזירים.

כאשר הגיע מקרה דומה במהותו לבית המשפט העליון בישראל בשנת 1996 – קרבות מדומים של אדם נגד תנין בכפר הנופש חמת גדר , כחלק ממופע בידורי שנערך במקום – בקובעו כי המופע הוא בגדר התעללות בתנינים, כתב השופט חשין, באחד מפסקי הדין המפורסמים בנושא זכויות בעלי חיים בישראל כי "צוּוינו מלידה להגן על החלש, ובעלי-חיים הם חלשים. בעל-חיים ליד האדם הוא כילד, תמים וחסר-הגנה. התעללות בילד תזעזע אותנו וכן היא התעללות בחיה... האדם מצווה אפוא להגן על החיה כחלק מן הציווי המוסרי להגן על החלש".
שחיטה הומנית

אכן, ניצול בעלי חיים בתעשיית הבידור כפי שעשתה רשת במסגרת המירוץ למיליון – הוא ללא ספק דבר פסול וראוי לגינוי. אבל בכל זאת, קשה להמנע מהשאלה המטרידה הבאה: אם להתעלל בגורי החזירים ולנצלם להפקת בידור ירוד וזול במסגרת תכנית טלוויזיה זה דבר בזוי ופסול, מה לגבי להחזיק בעלי חיים כמו גורי החזירים האלו במשקים המתועשים, מהם מגיעים 99% מבעלי החיים שמוצאים את דרכם לצלחת שלנו – משקים שאכזריותם כל כך גדולה, עד שהדבר מסביר מדוע צורתם ואופן פעולתם שימשו כמודל בידי הנאצים להקמתם של מחנות הריכוז?

ומה לגבי לגדל מאות מליוני בעלי חיים כמו גורי החזירים האלו רק כדי להרוג אותם בבתי מטבחיים? ולגבי הטענה השחוקה שיש כזה דבר "שחיטה הומנית" – בדרך כלל מי שמשתמש בה הם או בעלי בתי המטבחיים, או מי שלא צפה מימיו באופן בו הורגים בעלי חיים בתעשיית המזון – כל קשר בין המושג "הומניות" לבין טבח זה הוא, בלשון המעטה, מקרי בהחלט.

השאלה מדוע ההתעללות בגורי החזירים במירוץ למיליון מקוממת את כולנו, אך באותו זמן המקרר של רבים מאיתנו מלא בבעלי חיים שעברו התעללות חמורה בעשרות מונים, חשובה לא רק לאור

העובדה שאנו חיים היום בעולם בו כל אדם יכול לחיות חיים מלאים ושלמים, מכל בחינה שהיא, מבלי לאכול בעלי חיים ולפגוע בהם, אלא גם לאור העובדה שתעשיית המזון מהחי אחראית לחלק נכבד מן הבעיות הקשות שהעולם מתמודד איתן: תמיכה בתעשיית המזון מהחי משמעותה תמיכה בהרס של כדור הארץ (לדוגמה, 70% מיערות האמזונס שהושמדו נכרתו כדי לפנות מקום למרעה לעדרי בקר), בפגיעה בבריאותנו ובבריאות ילדינו, ברעב העולמי בשל דלדול שטחי חקלאות והפיכתם לשטחי מרעה ועוד.

אין ספק שהמירוץ למיליון ראויה לגינוי על ההתעללות בגורי החזירים בשם ה"בידור", אבל מה התירוץ שלנו כל פעם שאנחנו מחליטים לאכול את בעלי החיים האלו ואת שכמותם רק בגלל שזה טעים לנו או בגלל שככה התרגלנו ואף פעם לא עצרנו לחשוב האם זה בסדר לגרום כל כך הרבה סבל, כשיש כל כך הרבה חלופות מוסריות ובריאות יותר, ולא פחות מזינות? כיצד יתכן שמצד אחד אנחנו מתקוממים נגד ההתעללות בגורי החזירים במירוץ למיליון (ובצדק), אבל לוקחים חלק ומעודדים את האכזריות הגדולה ביותר שידע העולם אי פעם – הטבח האכזרי והניצול חסר ההיקף של בעלי החיים בתעשיית המזון?

הכותב, עו"ד יונתן שפיגל, עוסק בניהול קמפיינים למען זכויות בעלי חיים

לכתבה באתר nrg

Comments