כמה באמת עולה לנו חפיסת סיגריות?

פורסם: 11 באוק׳ 2010, 3:03 על ידי: Sustainability Org

חוקרים מצאו את העלות של ההשלכות הבריאותיות מעישון חפיסת סיגריות. גברים 107 אירו, נשים 75

רועי שני | 10/10/2010 18:02

חוקרים מאוניברסיטת קרטחנה שבספרד ניסו לבחון מהו מחירה האמיתי של חפיסת סיגריות באמצעות שקלול של מכלול הגורמים הבריאותיים ומקרי המוות בטרם עת כתוצאה מעישון. על פי המחקר, שפורסם בכתב העת הספרדי לבריאות הציבור (RESP), מחירה של חפיסת סיגריות עומד על 107 אירו לגברים (כ-535 שקל) לעומת 75 אירו לנשים (כ-375 שקל).

הנזקים מעישון קשים, ולא רק מבחינה כלכלית
הנזקים מעישון קשים, ולא רק מבחינה כלכלית צילום המחשה: רויטרס

ממצאי המחקר מתווספים לשורה של מחקרים קודמים בנושא, הקוראים לניתוח מחדש של עלות מול תועלת של עישון, ולעודד בהתאם מדיניות ציבורית מניעתית ואכיפה מוגברת.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנחת היסוד הכלכלית המקובלת המכונה "ריבונות הצרכן" (Consumer sovereignty). החוקרים קראו תיגר על אקסיומה כלכלית זו בטענה שהמעשנים ממשיכים לעשן לא מפני שהתענוג שבעישון עולה על המחיר שהם משלמים, כי אם בשל ההתמכרות לניקוטין וחוסר הידיעה של ציבור המעשנים אודות המחיר הכלכלי האמיתי שהם משלמים.

כדי לכמת את המחיר האמיתי של מוות בטרם עת הנובע מעישון, נעזרו החוקרים במדד המכונה "הערך הסטטיסטי של החיים", המשקף את המחיר הממוצע אותו אנשים מוכנים לשלם על מנת לצמצם את הסיכון שלהם למוות. לדברי החוקרים, הערך אותו מוכנים הלא מעשנים לשלם מוערך בכ-2.91 מיליון אירו, בעוד שהמעשנים מוכנים לשלם מחיר גבוה בהרבה - 3.78 מיליון אירו.

להבין טוב יותר

ערך זה מנבא את הנכונות של המעשנים לשלם בעתיד מחירים גבוהים במטרה לצמצם את נזקי העישון. "יש להבדיל בין המחיר של מוות מוקדם לבין המחיר של שירותי הבריאות", הסביר אנג'ל לופז-ניקולס, חבר בצוות המחקר. "בניגוד למחיר של שירותי בריאות, את המחיר על המוות המוקדם סופג המעשן עצמו". הנתונים התבססו על מאגר מידע לאומי שסקר מגוון היבטים בריאותיים של תושבי ספרד בין 2001-1996.

החוקרים מדגישים עוד כי התגלמות המחיר של מוות מוקדם בעלות של חפיסת סיגריות אחת, יכולה לשמש מפתח להבנה יעילה יותר של מדיניות ניתוח עלות-תועלת במטרה למנוע ולצמצם את שיעור המעשנים. לדברי המדענים, מיסים גבוהים על סיגריות והגבלות חריפות על אזורי עישון במרחב הציבורי מחזקים ותומכים במנגנון הריסון העצמי של המעשנים ותורמים לצמצום התופעה.

נוסף על כך, הם טוענים כי מגבלות על עישון ומדיניות אכיפה קפדנית יביאו לתועלת חברתית ניכרת, כיוון שהחוויות השליליות אותן חווים המעשנים נוכח האיסורים הן כאין וכאפס לעומת המחיר הכלכלי הגבוה אותו הם משלמים על הרגלי העישון ותוצאותיו.

"אחת ממסקנות המחקר העיקריות", הוסיף לופז-ניקולס. "היא שמחיר של חפיסת סיגריות שנקנית בקיוסק הוא רק חלק קטן מהמחיר האמיתי שהמעשנים משלמים בסופו של דבר על ההרגל שלהם. בהתחשב בעובדה שצריכת טבק מעלה את הסיכון למוות, יש לראות בעישון כגורם כלכלי האחראי גם על מקרים של מוות בטרם עת".

לכתבה באתר nrg
Comments