כתב אישום: שימוש בכמויות אדירות של נייר

פורסם: 25 בספט׳ 2010, 23:32 על ידי: Sustainability Org

יערות הגשם בסכנה, אך מערכת המשפט מדפיסה אינסוף עמודים של ראיות, כתבי אישום והגנות. אי אפשר להדפיס חומר משני צדי הדף?

סופ
אביב לביא  | 25/9/2010 13:01
איפה משתמשים בהכי הרבה נייר בישראל? על מזבחו של איזה ענף במשק הישראלי מוקרבים הכי הרבה עצים? יותר מעורך דין אחד נשבע באזניי שהבכורה שייכת, בלי תחרות, למערכת המשפט. אינסוף עמודים מודפסים של ראיות, כתבי אישום והגנות, כאילו יערות הגשם לא בסכנת הכחדה. מה שמטריד במיוחד זו התחושה שמערכת המשפט לא יוצאת מגדרה כדי לצמצם את כמויות הנייר.

לא מדובר באתגר מסובך מדי. אפשר להתחיל מהדברים הפשוטים. גליה אליהו, עורכת דין בתחום המסחרי-אזרחי, הפנתה את תשומת לבי לתקנה 68 לתקנות סדר הדין האזרחי, הקובעת איך יש להגיש חומר כתוב לבית המשפט: "כתב טענות יהיה מודפס או כתוב במכונת כתיבה, על גבי גליונות נייר לבנים וחלקים בגודל 21X29.7 ס“מ (A4) על צד אחד בלבד של הגיליון". 

צילום: פלאש 90 (למצולמים אין קשר לנכתב בכתבה)
עמוסים בניירת, בדרך לבית המשפט צילום: פלאש 90 (למצולמים אין קשר לנכתב בכתבה)
"לאור ההתפתחות הטכנולוגית של המדפסות", אומרת אליהו, "המאפשרות בקלילות להדפיס עמודים משני צדיהם באופן קריא וברור, הרי שאם תתוקן התקנה הנ"ל, ויתאפשר לעו"דים להגיש כתבי טענות מודפסים על שני הצדדים - יש פוטנציאל להפחית בחצי את נפח הניירת, דבר שהוא לא מה בכך". זה ניסוח מאופק: הפחתת מחצית מכמות הנייר המוגשת לבתי המשפט משמעותה, על פי הערכות ממעיטות, חיסכון של מיליוני דפים בשנה.

מתגובת משרד המשפטים עולה כי עצי כל העולם, אשרי המאמין, יכולים לנשום לרווחה: "בעת האחרונה,  הרשות השופטת סיימה את תהליך שדרוג המערכות הישנות למערכת חדשה ומתקדמת, 'נט המשפט'. המערכת חוללה שינוי מהפכני של מעבר לבית משפט ללא נייר ומטרתה לאפשר הגשת מסמכים מרחוק באמצעים אלקטרוניים. כיום, מזכירויות בתי המשפט סורקות את המסמכים המוגשים להן באמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשותן. איכות הסריקה של מסמך המודפס משני צדי הדף אינה מספקת. שינוי המערכת כרוך בעלויות תקציביות גבוהות והצורך בו מתייתר לאור קיומה של המערכת החדשה שעונה על הצורך הסביבתי של חיסכון בנייר".
 
Comments