כיבוי אורות – בפקודה!

נשלח 25 באפר׳ 2010, 1:11 על ידי Sustainability Org
 
יום חמישי, ח' באייר התש"ע, 22 באפריל 2010, 17:18
 
זו השנה השנייה בה חלק מבסיסי צה"ל יכבו את האורות לרגל שעת כדור הארץ, במטרה לשפר את המודעות להפחתת הזיהום הסביבתי. השנה הוצאה פקודה כלל-צה"לית המחייבת את כיבוי האורות, להוציא שימוש בתאורה לצורך מבצעי

נעמה רק

הערב (חמישי) יציינו אזרחי ישראל את שעת כדור הארץ. בשעה 20:00 בערב יכבו אזרחים רבים את אורות בתיהם, במסגרת אירוע שנתי המתקיים ברחבי העולם, שמטרתו שיפור המודעות למשבר האקלים ולחשיבות המאבק להפחתת הזיהום הסביבתי.

כבשנתיים האחרונות יצטרפו בסיסי צה"ל ליוזמה, בפקודה. הערב (חמישי) יכבו הנורות ברחבי הארץ, ובצה"ל פועלים כדי גם במסדרונות והחדרים שבבסיסים השונים ישתפו פעולה עם היוזמה העולמית. לא בהכרח כי הבסיסים שהשתתפו בפרוייקט בשנה שעברה, ישתתפו השנה.

מיזם שעת כדור הארץ מתקיים באופן שנתי ברחבי העולם מאז שנת 2007. הבשורה הגיעה לישראל ואומצה בהצלחה, בבתים פרטיים וכן בקרב הרשויות המקומיות ומוסדות המדינה. הפעם ייקחו בה חלק 16 ערים מרכזיות. השנה הוחלט אף לציין היום את יום כדור הארץ, אשר התקיים בשאר העולם בסוף חודש מרץ, אך בישראל בחרו לדחותו כיוון שהתאריך המקורי נפל על יום השבת.

"חשוב לנו לקחת חלק במיזם הזה, זו הפעם הראשונה שהצבא כולו משתתף באירוע זה", הסביר סא"ל אלי פז, ראש מנהל הגנת הסביבה בצה"ל. "התחלנו לקחת בו חלק לפני כשנתיים בצורה סמלית, תוך כיבוי האורות בחלק ממבני הקריה ובמפקדת מרכז הבינוי. השנה החלטנו להוציא פקודה כלל-צה"לית מחייבת לכיבוי האורות, עליה חתומים מפקדת מרכז הבינוי, אל"ם עפרה רהב, ואנוכי".

"נמשיך במסורת גם בשנים הבאות"

"הפקודה שהופצה מורה על החשכה הדרגתית במחצית השעה הראשונה כדי למנוע עומס על חברת החשמל. על פי הפקודה, יוותרו נקודות מאורות רק היכן שדרוש אור לצורך מבצעי", הוסיף. "בשנה שעברה", הוא מספר, "הקרייה הוחשכה כמעט לחלוטין. מונה נגד אחראי בבניין המרגנית שידאג שהאורות מכובים בכל משרד, אפילו גם במשרד הביטחון כיבו את האורות - השר ששהה במקום החליט לקחת חלק ביוזמה".

"למפקד יש את שיקול הדעת איזו פעילות אי אפשר לבטל, ואנו סומכים על המפקדים שיידעו לקחת את ההחלטה הנכונה. אחת ממטרותינו בפרויקט הזה היא להעביר מסר לחיילים, ונשמח אם המפקדים ייבחרו להקדיש את השעה הזו לדיון או פעילות בנושא עם החיילים, כפעולה משלימה", הוא מוסיף.

סא"ל פז הסביר כי "בשנים עברו זה עבד בכל מקום בו היו לנו נציגים שהאמינו בחשיבות הפעולה, אם זה בבסיס חיל הים בחיפה או ביחידת החימוש של פיקוד הצפון. ראשי מדורים, ממוני ונאמני הגנת הסביבה ביחידות, הם אלה שיביאו את זה לידי ביטוי בשטח, הם השגרירים שלנו שם. נמשיך במסורת הזו גם בשנים הבאות – ונמשיך לעורר את המודעות לנושא בצה"ל".

לכתבה באתר דובר צה"ל

Comments