עזבו את גארי יורופסקי, תתעמתו עם האמת

פורסם: 7 בספט׳ 2012, 4:04 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 בספט׳ 2012, 4:05 ]

התרשמתי מהמרצה, אבל זה החוויר לעומת מה שהוא אמר. לא חשבתי שאפסיק לאכול בשר, אבל גם לא ידעתי כמה אלימות מסתתרת מאחורי גבינה או שניצל תמים

מאת אסף מבורך, 5/9/2012
 
תגיות: גארי יורופסקי, טבעונות
 
את ההרצאה ראיתי במהלך טיסה טרנס-אטלנטית לישראל, לפני שנה בדיוק. ראיתי את המסר – לא את גארי יורופסקי. התרשמתי מהמרצה, אבל זה החוויר לעומת מה שהוא אמר. מעולם לא חשבתי שאהיה טבעוני, אהבתי מאוד בשר ומוצרי חלב. מצד שני, מעולם לא חשבתי שיש כזה פער לגבי מה שאני באמת יודע על העולם.
גארי יורופסקי. ההפך מ
גארי יורופסקי. ההפך מ"גורו" צילום מסך מתוך יוטיוב
לא כולם מגיבים ככה. לאחרונה, בעיקר מרגע שהוכרז שיורופסקי מגיע לישראל, מתגברות הביקורות על ההרצאה. טענות על אי דיוקים ביולוגיים ומדעיים משמשים כתחמושת את אלה המתקשים להבין מה קורה בשנים האחרונות בעולם כולו ובישראל. הם מחפשים את הכשלים הלוגיים, כאילו שאם יימצאו תקרוס כל התיאוריה שהטבעונות עומדת עליה.

גארי הוא ההפך מ"גורו" והוא לימד אותי מעט מאד דברים חדשים. הוא כן גירה אותי לחשוב, לפקוח עיניים, וללכת לחפש אחר המידע. ראיתי הרצאות נוספות, קראתי מאמרים ודוחות מדעיים בנושא תזונה, מוסר ואקולוגיה, וראיתי סרטים דוקומנטריים על מערכת המזון הרקובה של העולם.

נדהמתי לגלות עד כמה הבחירות שלנו באוכל משפיעות על העולם בצורה שאנחנו אפילו לא מדמיינים. כמה אלימות מסתתרת מאחורי גבינה או שניצל תמים. ולא פחות חשוב, עד כמה הבחירות שלנו באוכל מנווטות באופן מניפולטיבי וסמוי מהעין, על ידי תאגידים משוללי רסן וממשלות ששכחו את מי הן משרתות.

המסע אל תוככי תעשיות המזון מהחי
מזון בע"מ: הצד האפל של תעשיית המזון
 
גם קלינטון טבעוני

לא במקרה הטבעונות היא מגמה עולמית, הנעה בקו מקביל למהפכת המודעות שעוברת על עמי העולם. נדמה שכשם ששבענו מלאכול את השקרים של הממשלות והתאגידים, כך אנחנו מתחילים לחטוף בחילה מההשלכות הקטלניות של הבחירות שלנו באוכל.

"אכילה מודעת" הוא מושג שהולך ומתחזק – לא רק לטעם של האוכל, אלא גם להשלכות הבריאותיות, הסביבתיות והמוסריות שיש לו. למי זה משנה אם לפני מיליוני שנה כרסמנו עצמות של ממוטות, אם ההומו סאפיינס נחשב אומניבור או הרביבור, באיזה אורך המעיים שלי או אם יש לי ניבים? בואו נדבר על העובדות שקשורות בכאן ועכשיו.

חקלאות בעלי חיים היא הנזק
הגדול ביותר שגורם האדם, ולבחירות שלנו באוכל יש משמעות רצחנית כלפי בעלי החיים, כלפי הסביבה, כלפי הרעבים וכלפי הבריאות שלנו ואיכות חיינו. לפני 200 שנה קשה היה להבין איך נסתדר בלי העבד השחור, ולפני 100 שנים איך תתקיים חברה בה לנשים מותר לעסוק בכל מקצוע. היום אנחנו נאבקים על ההכרה בסבל ובזכות לחיות של כל היצורים החיים, גם אם הם טעימים לנו מאוד.

דיון על העובדות? עודד כרמלי (שכתב ביקורת על ההרצאה בטיים אאוט) יודע שלקורא הלא-טבעוני אין שמץ של מושג בנושא, ומערבב מחלוקות ידועות עם נושאים הנמצאים בקונצנזוס מדעי כמו בריאות האדם, הרס כדור הארץ והרעב העולמי.
צילום: רויטרס
קלינטון. השיל 9 ק''ג צילום: רויטרס
 
אולי אין לו מושג שמזון מהחי הוא גורם המחלות מספר אחת (מחלות לב, השמנת יתר, סרטן)? יכול להיות שהוא לא יודע שאנשים אמנם חיים יותר, אבל גם נהיים חולים בגיל צעיר יותר, ונתמכים במערכת בריאות ותרופות כרוניות? הוא לא שמע על מחקר סין, הרווארד, מחקר האחיות ומחקרי אוקספורד, שמצאו שמי שאוכל יותר מזון צמחי לא נידון לגורל כה עגום ושלא באמת "כולם חולים"? שקלינטון הפך לטבעוני, ריפא עצמו ממחלת לב וירד תשעה קילוגרמים ושגל של מעבר לטבעונות מסיבות בריאותיות שוטף כעת את אמריקה? כנראה הוא לא יודע שעל הקשר בין הרעב העולמי לצריכת בשר וחלב מצביע דוח האו"ם משנת 2006 ולא גארי יורופסקי, שרק מצטט אותו בכישרון.

זה לא מפתיע. פעמים רבות בדיונים על טבעונות מתקיים חוסר סימטריה משווע. בעוד הצד התומך מביא סימוכין מדעיים ועובדתיים וגם תמונות, הצד השני עמל על לתחוב את ראשו באדמה, לעשות הייד לפוסטים, ולהתכחש למידע בעזרת סדרת טיעונים רדודים וצפויים. רוצים להתווכח? עזבו את יורופסקי. לכו לחקור ולהפוך בנושא, תתעמתו עם הנתונים ועם האמת שנמצאת שם, מחכה שמישהו יתעניין בה לשם שינוי.

מוכנים לצאת למסע המדהים והמרתק הזה? זה מתחיל בהרצאה אחת.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג ילדים טבעוניים ומפורסם באדיבות אסף מבורך.
 

כתבות קשורות:
 
 
 
Comments