איש המרלבורו מת בארה"ב - וקם לתחייה בסין

נשלח 10 בינו׳ 2014, 11:08 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 10 בינו׳ 2014, 11:09 ]
מאת עמי גינזבורג, 5/1/2014

פיליפ מוריס היא יצרנית הטבק הגדולה בארה"ב, המחזיקה בכמחצית משוק הטבק האמריקאי. החברה משווקת מותגי טבק כמו מרלבורו, L&M, פרלמנט, בנסון אנד הדג'ס, Merit ובונד סטריט.

עד 2008 פעלה פיליפ מוריס כחברה אחת המשווקת את מותגיה בארה"ב ובעולם, אך במארס 2008 פוצלו הפעילויות שלה לשתי חברות. האחת, אלטריה, נותרה מרוכזת יותר בשוק האמריקאי. השנייה – פיליפ מוריס אינטרנשיונל – מתמקדת בשיווק מותגי הטבק מחוץ לארה"ב. הפיצול נועד לאפשר לפעילות הבינלאומית לצמוח במהירות, ללא ההגבלות הרבות שהוטלו עליה בארה"ב. אלטריה (סימול MO), מחזיקה בנוסף לעסקי הסיגריות גם בעסקי טבק לעיסה, במבשלת הבירה SabMiller וביקבי יין יוקרתיים.

ההיסטוריה של שתי החברות מתחילה לפני יותר מ–160 שנה, כשיבואן הטבק פיליפ מוריס פתח את החנות הראשונה שלו בלונדון. לאחר מותו של מוריס התמזגה החברה לתוך חברת טבק ניו־יורקית. פיליפ מוריס הונפקה בבורסה של ניו יורק ב–1938.

מרלבורו (Marlboro) הוא מותג הסיגריות הנמכר ביותר בארה"ב ומחוצה לה. הסיגריות במותג זה שווקו לראשונה ב–1902. השם מרלבורו ניתן לסיגריות על שם רחוב מרלבורו בלונדון, שבו קם המפעל הראשון לייצורן.

במקור שווקו סיגריות מרלבורו לנשים, ומסע הפרסום הנלווה הדגיש את העובדה שלא נשארים עליהן כתמי שפתון. שיטת שיווק זו כשלה, ואסטרטגיית השיווק שונתה. במקום נשים הושמה הסיגריה בפיו של בוקר קשוח - "איש המרלבורו" - שעמד במרכז מסע הפרסום לסיגריה משנות ה–60 ועד שנות ה–90.

הרווח העיקרי של פיליפ מוריס אינטרנשיונל מגיע ממכירת סיגריות לאסיה. בעוד מכירות הסיגריות במדינות המערב נמצאות בירידה, שיווק הסיגריות במדינות מתפתחות שבהן המודעות לנזקי העישון נמוכה יחסית נמצא בעלייה.

בארבעת הרבעונים האחרונים דיווחה פיליפ מוריס על הכנסות של 31 מיליארד דולר ועל רווח נקי של 8.6 מיליארד דולר. החברה נסחרת בשווי שוק של 140 מיליארד דולר. מאז הפיצול ב–2008 עלה מחיר המניה מ–50 דולר ל–86 דולר, ויחד עם הדיווידנדים שחילקה הניבה פיליפ מוריס אינטרנשיונל למשקיעים בה תשואה שנתית ממוצעת נאה של כ–14% בשנה.

לכתבה בדהמרקר
Comments