ואם ביום שני לא בא לי? יום שני ללא בשר

פורסם: 15 בנוב׳ 2012, 6:59 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 בנוב׳ 2012, 6:59 ]
מיקי חיימוביץ', היוזמת והמובילה של קמפיין "שני ללא בשר" הישראלי, השיקה אותו השבוע באירוע עתיר שפים ואוכל טעים מן הצומח במסעדת "יונה". אורי שביט פגשה אותה שם לשיחה ומתכון של סביצ'ה טופו מנצח
אורי שביט, 14/11/2012

שלל אושיות מהתחום הקולינרי פקדו את מסעדת "יונה" בנמל יפו ביום שני האחרון. חיים כהן, ישראל אהרוני, שאול בן אדרת, דיוויד פרנקל ועוד, הגיעו כדי לבשל עם רונן סקינזס, השף של מסעדת "יונה", מנות טבעוניות וצמחוניות.

מזון אחרית הימים? ובכן, בהחלט לא מחזה שרואים בבירת הקולינאריה הישראלית כל יום, אלא ביום שבו מושקת הגרסה המקומית למיזם הבינלאומי המצליח "Meatless Monday" – ימי שני ללא בשר.

הרעיון העומד מאחורי המיזם הוא העלאת המודעות לנזקים האקולוגיים והבריאותיים שנגרמים כתוצאה מצריכת בשר– בקר, עוף ודגים. הצעד הראשון לקראת שיפור המצב, שהחמיר בשנים האחרונות עקב התגברות משמעותית בצריכת בשר, הוא הפחתה – לפחות למשך יום אחד בשבוע.
תחשבו ירוק. מיקי חיימוביץ' (צילום: יעל צור )
תחשבו ירוק. מיקי חיימוביץ' (צילום: יעל צור )

את זה יהיה קל יותר לעשות כאשר מיטב המסעדות, המוסדות, ומקומות העבודה יציעו בימי שני אופציות צמחוניות וטבעוניות מיוחדות יחד עם דף הסבר מפורט על מטרות הקמפיין. בארה"ב למשל, שם החלה היוזמה כבר לפני 10 שנים, ניכרת מאז הפחתה משמעותית בצריכת הבשר הכללית באוכלוסיה. גם בבריטניה, שם מוביל את היוזמה סר פול מקרתני, ובערים בבלגיה ובאוסטרליה, מדובר בסיפור הצלחה. 

מי שיזמה ומובילה את קמפיין Meatless Monday הישראלי היא אושיית התקשורת מיקי חיימוביץ', צמחונית 22 שנה וטבעונית טרייה, שמבהירה שגם מה שנראה כמו צעד קטן בכיוון, יכול להביא לשיפור משמעותי בבריאות הציבור ובאיכות הסביבה. לשם המחשה, אם כולנו נמנע מאכילת בשר במשך יום אחד בשבוע, הדבר משול להורדה מהכביש של 500,000 מכוניות לצמיתות. כפועל יוצא, חשוב להזכיר, גם תצטמצם הפגיעה בבעלי החיים. 

עם ההשקה נחשפה רשימה מכובדת של מסעדות שנרתמו ליוזמה וירחיבו את היצע המנות הצמחוניות והטבעוניות שלהן בכל יום שני. ביניהן:

תל אביב - דיקסי, יפו תל אביב, רפאל, שולחן, חדר אוכל, הרברט סמואל, התרנגול הכחול, קימל, דלאל, אדורה, בראסרי, הוטל מונטיפיורי, מסה, קפה איטליה, שגב אקספרס, יונה, מנטה ריי, רוקח 73, אורנה ואלה, קיטשן מרקט, טנדורי, פרונטו.

ירושלים – מחניודה, המקום של איציק, אדום.

ראשון לציון - פרנצ'סקה

רמת ישי – אדלה

אילת – בוסטון

חיפה – סינטה בר

את הקמפיין מלווה עמוד פייסבוק ואתר אינטרנט, בהם ניתן להתעדכן בגופים ובמסעדות המשתתפים בקמפיין, ולקבל מידע נרחב על יתרונות ההימנעות וההפחתה בצריכת בשר. לכבוד ההשקה החגיגית הגענו למסעדת "יונה" שאירחה אותה, כדי לשמוע ממיקי על הקמפיין הטרי וללמוד מהשף רונן סקינזס איך אפשר להכין גם בבית מנה טבעונית קלילה וטעימה.

לכתבה באתר ynet 

כתבות קשורות:
Comments