הנחיות חדשות לילדים: טונה – רק פעמיים בחודש

פורסם: 25 בספט׳ 2012, 2:54 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 בספט׳ 2012, 2:54 ]
איגוד רופאי ילדים אמריקני הוציא הנחיות חדשות הקובעות כי אין לתת לילדים טונה יותר מפעמיים בחודש, בשל כמות הכספית הגבוהה בדגים הללו. מי שאוכל יותר, צריך לעבור בדיקות דם לאיתור רמות כספית, הרעילה למוח ולמערכת העצבים
ד"ר איתי גל, 23/9/2012

סכנה בצריכת טונה אצל ילדים: איגוד רופאי ילדים אמריקני הוציא בסוף השבוע מסמך הנחיות חדשות, המזהירות מפני צריכת הדג הפופולרי אצל ילדים. הסיבה: רמות גבוהות של כספית בדגי הטונה, המסוכנים למוח ולמערכת העצבים.

דגים נוטים לצבור כספית בגופם, לרוב בתצורה רעילה ביותר הנקראת מתיל-כספית. דגים בעלי רמות גבוהות במיוחד של כספית הם דגי טונה, מקרל, דגי חרב וכרישים. הכספית לרוב מצטברת ברקמת השריר של הדג ובאיזור הגחון, שם מצבור השומן הגבוה, בו הכספית מסיסה היטב.

קבוצת רופאי ילדים מוורמונט, החליטה לבדוק את תכולת הכספית בדגימות של קופסאות שימורים מטונה בהירה וטונה גדולה. הממצאים הראו כי תכולת הכספית נעה בין 0.118 מיקרוגרם לגרם דג, עד 0.56 מיקרוגרם כספית לכל גרם דג. ממצאים אלה גבוהים יותר מהממצאים שהציגו עד כה במינהל המזון והתרופות האמריקני.

בעקבות הממצאים, קבעו המומחים כי יש להגביל את צריכת הטונה אצל ילדים ללא יותר מפעם בשבועיים. ילדים הצורכים כמויות גדולות יותר, צריכים לעבור בדיקות דם לאיתור רמות הכספית. המומחים גם קראו למשרד החקלאות האמריקני להגביל את צריכת הטונה גם בבית הספר האמריקניים.

מחקרים הראו כי מתיל כספית גורם לנזקים בלתי הפיכים למוח ולכליות. הכספית עלולה לפגום גם בראייה, לגרום לשינוי במבנה האישיות, לחירשות, לקשיי זיכרון, רעד ובעיות קואורדינציה, כאבי ראש, נדודי שינה, נימול דיכאון והפרעות נוספות.
כספית בילדים עלולה לגרום גם לבעיות בהתפתחות המוחית ובהתפתחות מערכת העצבים. חוקרים מצאו גם קשר בין חשיפה של ילדים לכספית לבין פגיעה בזיכרון, בריכוז, בשפה, בתפיסה המרחבית וגם במנת המישכל.
עד כה קבעו הנחיות ה-FDA, מינהל המזון והתרופות האמריקני, כי בקרב מבוגרים אין לצרוך יותר משתי מנות מאכלי ים בשבוע, ובכלל זה גם דגי טונה ובאשר לילדים, יש להגביל את צריכת מאכלי הים לפעם בשבוע לכל היותר. המלצות האיגוד האמריקני לרפואת ילדים דומות.

כתבות קשורות:
Comments