מחקר חדש: כך נחסוך 73% מהדרישה העולמית לאנרגיה

נשלח 8 במרץ 2011, 1:14 על ידי Sustainability Org

לפני שמפיקים חשמל מתירס או בדרכים נקיות אחרות, אפשר להתנהל חשמלית נכון יותר. חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' מאמינים כי בידוד, איטום ואפילו כיסוי סירים בזמן בישול יביאו לחסכון משמעותי של חשמל

אלכס דורון | 7/3/2011 16:37
תגיות: התייעלות אנרגטית, צריכת חשמל

ניתן לחסוך עד 73% בדרישה הכלל עולמית למקורות אנרגיה, זאת רק על ידי שימוש נבון יותר בטכנולוגיות פשוטות וזמינות. כך עולה ממחקר חדש שבוצע על ידי צוות מדענים מאוניברסיטת קיימברידג' הבריטית. המחקר מתייחס בעיקר להתקנת בידוד נכון ואיטום איכותי למבנים. בימים אלו, שבהם מחיר חבית הנפט עולה בקצב מואץ נוכח האירועים הדרמטיים במזרח התיכון, המחקר מקבל משמעות חדשה. עורכי המחקר בדקו כיצד ניתן לשפר את יעילות צריכת האנרגיה של זוללי האנרגיה העיקריים - מבנים, כלי רכב ומערכות תעשייתיות.

התייעלות אנרגטית בצריכת משאבי אנרגיה ניתנת להשגה מיידית
התייעלות אנרגטית בצריכת משאבי אנרגיה ניתנת להשגה מיידית צילום: איי-אפ-פי

עד היום הדיונים המתנהלים בעולם בהקשר להפחתת פליטות גזי החממה, מתמקדים במציאת דרכים ליצירת אנרגיה נקייה, תוך הבטחה שזו גם תקטין את פליטות המזהמים מבלי לשנות את הדרישה לאנרגיה.

אלא שהכנסת דור חדש של טכנולוגיות מתקדמות שיספקו אנרגיה זמינה ובכמויות הנדרשות – הגדלות והולכות בהתמדה -  לא ייעשה מהיום למחר. מנגד, הנהגת התייעלות אנרגטית בצריכת משאבי אנרגיה, ניתנת להשגה מיידית באמצעות הידע והטכנולוגיות הקיימות.

לכל סיר יש מכסה

אין מדובר רק בהחלפת נורות התאורה בנורות חסכוניות, או בהנהגת שכלולים ברשת החשמל, כדי שתהיה "חכמה" ותמנע בזבוזים. על פי תחשיבי החוקרים, שפורסמו בכתב העת Environmental Science and Technology, ההתמקדות צריכה להיות בחסכון בצריכת החשמל. על פי החוקרים, הדבר יושג בראש ובראשונה באמצעות שיפור בבידוד ובאיטום.

למשל, הנהגת זיגוג משולש בחלונות הבתים ואיטום הקירות באמצעות חומרי בידוד חדשים בעובי של 300 מ"מ כדי לסתום חורים ולמנוע בריחת חום בימי החורף (נושא מרכזי במדינות הקרות יותר), או בריחת קור ממערכות מיזוג האוויר בקיץ. צעד אשר יאפשר את הנמכת הטמפרטורות בחלל המגורים ובמשרדים, כך ששיעור צריכת החשמל יוקטן משמעותית. החוקרים מציינים גם שיש לחנך את הציבור הרחב להשתמש במכסים לסירי בישול על כיריים ולהוריד את הטמפרטורה בעת הפעלה של מכונות הכביסה.

על פי הממחקר, ניתן להקטין באופן מיידי את הדרישה הגלובאלית לאנרגיה ב-25% רק עלי די הסברה והדרכה לאוכלוסיה. "הדבר לא יחייב שינוי ברמת השירותים שיקבל הציבור", ציינו עורכי המחקר. לדבריהם, השגת היעד של הקטנת צריכת האנרגיה בעולם ב-73% תלויה בדרך שבה ישתמשו אזרחי העולם בטכנולוגיות שונות, כולן כבר קימות, ביתר יעילות מכפי שהם נוהגים כיום.

לכתבה באתר nrg
Comments